Badania krwi ciąża ryzyko – FAQ

Badania krwi ciąża

Jakie jest ryzyko związane z badaniami krwi w ciąży? Czy powodują one uszkodzenia płodu? W tym artykule dowiesz się, czy badania krwi w ciąży są bezpieczne i dokładne. Omówimy też ryzyko związane z nieprawidłowymi wynikami badań krwi. Omówimy powody, dla których należy unikać badań krwi w ciąży. Jeśli jesteś w ciąży, bardzo ważne jest, byś wiedziała, które badanie krwi jest bezpieczne, a które szkodliwe dla nienarodzonego dziecka.

Normalne

Badania krwi w ciąży potwierdzają twoją ciążę. Jest to część twojej rutynowej opieki prenatalnej. Zostanie ono wykonane podczas pierwszego badania prenatalnego. Twój lekarz może zlecić dodatkowe badania, by monitorować ewentualne komplikacje lub zdiagnozować infekcje. Normalne badanie krwi w ciąży pokazuje poziom trzech głównych rodzajów krwi: czerwonej, białej i płytkowej. Czerwone krwinki przenoszą tlen z płuc do wszystkich części Twojego ciała, w tym do dziecka. Jeśli wyniki badań krwi w ciąży są prawidłowe, Twoje dziecko jest zdrowe i rośnie.

Twój lekarz może zalecić dodatkowe badania w celu sprawdzenia potencjalnych problemów chromosomalnych lub w celu monitorowania ciąży. Lekarz może zlecić te badania w zależności od historii twojej rodziny, wieku lub pochodzenia etnicznego. Niektóre badania będą powtarzane kilka razy. Wszelkie wątpliwości zawsze omawiaj z lekarzem prowadzącym. Pamiętaj, że żaden test ciążowy nie jest w 100% dokładny. Jeśli nie wykryje problemów, może to być oznaką czegoś poważniejszego.

Bezpieczna strona
Testy krwi w ciąży są rutynową częścią opieki prenatalnej dla kobiet i mogą dostarczyć ważnych informacji o twojej ciąży. Dla niektórych kobiet testy te są nieco zniechęcające, ponieważ dostarczają informacji, z którymi ich partnerzy mogą nie czuć się komfortowo. Jeśli obawiasz się, że zrobisz niepotrzebny test, nie obawiaj się! Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak bezpiecznie wykonać ciążowy test krwi. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych testów, które warto wykonać.

Kiedy należy wykonać test ciążowy: W dziewiątym lub dwunastym tygodniu powinnaś udać się do centrum pobrań patologicznych. Test mierzy poziom dwóch hormonów ciążowych: wolnego B-hCG i PAPP-A. Zmiany w tych poziomach mogą wskazywać na nieprawidłowości. Jeśli miałaś już dwa testy domowe, lekarz może zasugerować wykonanie badania krwi na obecność obu hormonów. Ciążowy test krwi może potwierdzić lub wykluczyć wszelkie problemy.

Dokładny

Testy krwi w ciąży są często dokładniejsze niż testy moczu. Wiele szpitali używa testów z krwi jako metody potwierdzającej testy ciążowe z moczu. Są one również niezawodne w wykrywaniu ciąży wcześniej niż przy pierwszym braku miesiączki. Jedną z zalet testów krwi jest to, że można je wykonać w dowolnym momencie, nawet przed utratą miesiączki. A ponieważ nie wpływają na nie napoje, są też wygodne. Test ciążowy SELFCheck może dać ci pozytywny wynik nawet przed utratą okresu.

Testy ciążowe z krwi są używane do badania ciąży przed zabiegami medycznymi, takimi jak USG, prześwietlenia czy rezonans magnetyczny. Ponieważ niektóre badania medyczne mogą zaszkodzić płodowi, badania krwi są ważną częścią opieki nad kobietą w ciąży. Jeśli martwisz się o swoją ciążę, jak najszybciej odwiedź swojego ginekologa-położnika lub położną. Regularne wizyty lekarskie nie tylko zapewnią zdrowie przyszłej matce, ale także pomogą jej nienarodzonemu dziecku.

Może być szkodliwy dla płodu
Food and Drug Administration (FDA) podzieliła leki na pięć kategorii w zależności od ryzyka, jakie stanowią dla płodu. Najbardziej niebezpieczne są te, które powodują poważne wady wrodzone. Przykładem takich leków jest talidomid, który powoduje skrajny niedorozwój rąk i nóg oraz poważne wady jelit i naczyń krwionośnych. Podczas gdy niektóre badania nie wykazały szkodliwego wpływu na płód, inne wskazują na związek z częstszymi poronieniami, przedwczesnymi porodami i innymi wadami wrodzonymi.

Wiele leków stosowanych przez kobiety w ciąży przenika przez łożysko i dociera do płodu. W czasie ciąży leki te mogą powodować opóźnienia w rozwoju, niepełnosprawność intelektualną, wady wrodzone, a nawet poronienie lub urodzenie martwego dziecka. Wiadomo też, że niektóre leki wpływają na łożysko, zaburzając jego funkcjonowanie i ograniczając dopływ tlenu i składników odżywczych do rozwijającego się płodu. Dlatego ważne jest, by w czasie ciąży unikać leków, które mogą być szkodliwe dla płodu.

Może ujawnić anomalie chromosomalne

Chromosomy są kluczową częścią rozwoju dziecka, a test na nieprawidłowości chromosomalne płodu może wykryć te problemy. Wyniki testu są dostępne na kilka różnych sposobów. Złotym standardem w diagnostyce prenatalnej jest analiza cytogenetyczna, FISH lub analiza metafazowa. Wyniki innych badań prenatalnych, takich jak echografia, badanie surowicy matki i dane osobowe, mogą być również wykorzystane do wykrycia nieprawidłowości chromosomalnych.

Czytaj również:   Ciąża urojona - przyczyny, leczenie i objawy

W zależności od stopnia zaawansowania anomalii chromosomalnych płodu może być konieczne wykonanie testu przesiewowego. Testy przesiewowe obejmują badanie DNA płodu bez komórek, badanie krwi matki oraz badanie quad. W zależności od stanu chromosomalnego, testy te mogą pomóc lekarzowi przewidzieć, czy dziecko będzie miało zespół Downa, rozszczep kręgosłupa lub inną anomalię chromosomalną.

Jeśli wyniki badania surowicy krwi matki są nieprawidłowe, konieczne może być wykonanie badań inwazyjnych. Metody nieinwazyjne, w tym USG, mogą wykryć nieprawidłowości chromosomalne w czasie ciąży. Jeśli jednak stan zdrowia kobiety jest zły lub istnieje wysokie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, konieczne może być wykonanie badania inwazyjnego. Badanie przesiewowe pomoże określić, czy kobieta jest w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych, a także zidentyfikować aneuploidię płodu.

Może ujawnić infekcje

Ważne jest, by być świadomym możliwych chorób wenerycznych w czasie ciąży, ponieważ niektóre z nich mogą mieć wpływ zarówno na matkę, jak i na rozwijające się dziecko. Dokonując zdrowych wyborów, przyszłe matki mogą zmaksymalizować szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Poniżej podajemy kilka przykładów powszechnych infekcji, które mogą mieć wpływ na nienarodzone dziecko. Te infekcje mogą spowodować więcej komplikacji, jeśli nie będą leczone. Aby pomóc ci wybrać najlepszą opcję leczenia, poznaj typowe objawy i możliwości leczenia.

Choć możesz nie odczuwać żadnych objawów, dobrze jest, by lekarz zbadał twoją ciążę. Choć możesz nie mieć gorączki, ciąża może powodować różne zmiany w organizmie. Zmiany skórne związane z hormonami mogą powodować silną suchość i egzemę. Może też dojść do infekcji skóry, która pęka lub krwawi. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję, lekarz powinien natychmiast podjąć leczenie. Aby uniknąć powikłań, przestrzegaj następujących prostych środków ostrożności.

Może wykazać liczbę płytek krwi
Jeśli jesteś w grupie ryzyka, lekarz prawdopodobnie sprawdzi liczbę płytek krwi podczas badań krwi w ciąży. Podczas ciąży liczba płytek krwi naturalnie spada, ponieważ jesteś w ciąży. W miarę jak zwiększa się objętość krwi, powiększa się śledziona. Gdy śledziona się powiększa, szybciej filtruje krew, co niszczy płytki krwi. Podczas ciąży liczba płytek krwi jest w normie, ale może spaść poniżej 100 milionów na mililitr. Jeśli spadnie poniżej 50 milionów na mililitr, lekarz prawdopodobnie zaleci ci częstsze badania, by wykluczyć inne przyczyny.

Niski poziom płytek krwi w ciąży może być wczesnym objawem małopłytkowości ciążowej, która często jest stanem cichym. Możesz doświadczyć czerwono-fioletowych plam na skórze lub krwawienia pod powierzchnią. Nieleczona małopłytkowość ciążowa może prowadzić do stanu przedrzucawkowego, poważnego zaburzenia krwi, które może powodować drgawki, a nawet śmiertelne powikłania. Stan przedrzucawkowy jest często niewykrywalny, dopóki nie pojawią się objawy.

Może wykrywać HIV

Jeśli przed zajściem w ciążę przeszłaś badania na obecność wirusa HIV, ważne jest, byś wykonała kolejne w czasie ciąży. Choć większość kobiet w ciąży nie ma wirusa, powinnaś rozważyć wykonanie drugiego testu, jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka przekazania go swojemu nienarodzonemu dziecku. Pozytywny wynik testu jest pierwszym krokiem do leczenia, ale najlepszym sposobem na ochronę dziecka jest dbanie o swoje zdrowie w czasie ciąży. Wykonanie testu w kierunku HIV w czasie ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym i jest to bardzo zalecany krok przez Ministerstwo Zdrowia.

Test na HIV dla noworodków jest wykonywany w ciągu 14 dni po urodzeniu. Dzieci nabywają przeciwciała od swoich matek w czasie ciąży, więc pierwszy test może być reaktywny z przeciwciałami HIV matki. W zależności od wyników mogą być konieczne dodatkowe testy. Testy krwi w ciąży są również oferowane podczas pierwszej wizyty prenatalnej. Zazwyczaj lekarze zalecają ponowne wykonanie testu na HIV w trzecim trymestrze. Niemniej jednak testy te mogą być wykorzystywane jedynie jako wstępna wskazówka do określenia statusu HIV dziecka.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ciąża pierwsze objawy

Ciąża pierwsze objawy - jakie są?

Następny artykuł
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża?