Ból w piersiach przed miesiączką i ciążą – przyczyny, przeciwdziałania i rozwiązania?

Ból w piersiach przed miesiączką i ciążą - co to oznacza?

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, czy nie, być może odczuwasz ból piersi przed miesiączką. Oto dlaczego się on pojawia, co możesz z nim zrobić i co możesz zrobić, by go złagodzić. Możesz też zażywać leki przeciwbólowe, ponieważ istnieje kilka jego przyczyn. Czytaj dalej, by poznać różne metody leczenia i dowiedzieć się, jak je leczyć. Możesz też wypróbować kilka prostych domowych sposobów, które pomogą ci złagodzić ból.

Symptomy

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: “Jakie są objawy bólu piersi przed okresem i w ciąży?”. Na szczęście istnieje kilka różnych przyczyn. Hormony kobiety zmieniają się podczas cyklu miesiączkowego, a to może prowadzić do zmian w wielkości i tkliwości piersi. Podczas gdy pewne obrzęki są zupełnie normalne przed okresem, silny ból piersi może wskazywać na raka piersi. Ból piersi przed okresem nie jest jednak częstym objawem raka.

Wczesne objawy ciąży mogą pojawić się na tydzień lub dwa przed kolejnym cyklem miesiączkowym. Osoby, które właśnie poczęły, powinny wykonać test ciążowy, by potwierdzić jego pozytywny wynik. Podczas wczesnej ciąży piersi mogą być bardzo wrażliwe, ciężkie i tkliwe. Sutki również mogą być czasem wrażliwe i bolesne, ale te zmiany prawdopodobnie miną po kilku tygodniach. Niektóre kobiety mogą zauważyć ciemniejsze brodawki sutkowe dwa tygodnie po zapłodnieniu.

Sutki kobiety mogą się zmieniać w trakcie cyklu miesiączkowego, ale zmiany w tkance piersiowej są bardziej prawdopodobne w trzecim trymestrze ciąży. Jednakże otoczka sutkowa (obszar pomiędzy piersiami) może zmienić kolor lub stać się większa, co wskazuje na ciążę. Występowanie tych zmian jest rzadkie przed poczęciem, a zmiany te zwykle ulegają poprawie podczas okresu. Jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, warto zrobić w domu test ciążowy, a jeśli wynik będzie pozytywny, umów się na wizytę u lekarza, by potwierdzić swoje podejrzenia.

Przyczyny

Chociaż wiele kobiet odczuwa pewną tkliwość i obrzęk piersi przed miesiączką, ważne jest, by zasięgnąć porady lekarza, jeśli odczuwasz silny ból. Ból piersi jest normalną częścią cyklu menstruacyjnego i najprawdopodobniej jest związany z wahaniami poziomu hormonów. Poziom estrogenu i progesteronu jest wysoki w połowie cyklu i na początku tygodnia przed miesiączką. Hormony te powodują, że gruczoły mleczne i przewody mleczne puchną i powodują ból piersi. Na szczęście większość kobiet może złagodzić ten ból, stosując dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i poduszki grzewcze.

Niezależnie od przyczyny, najczęstszy rodzaj bólu piersi ma podłoże hormonalne i jest związany z cyklem miesiączkowym. Kobiety mogą odczuwać ból piersi przed miesiączką, który zwykle ustępuje po rozpoczęciu krwawienia. U innych ból piersi może pojawiać się w innych momentach cyklu menstruacyjnego. Tak czy inaczej, ból piersi jest związany z cyklem menstruacyjnym. Istnieje jednak kilka przyczyn bólu piersi przed okresem, które są bardziej dotkliwe niż inne.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego i ciąża mogą powodować bolesność piersi. Hormony progesteron i estrogen powodują bolesność piersi, która ustępuje wraz z rozpoczęciem miesiączki. Niektóre kobiety odczuwają też większą wrażliwość sutków lub piersi, co może wskazywać na ciążę. Prosty domowy test ciążowy może potwierdzić ten stan. Ostatecznie jednak lepiej jest zrobić test ciążowy niż czekać, aż zacznie się miesiączka.

Leczenie

Ból piersi przed okresem nazywany jest cyklicznym i zwykle pojawia się i znika wraz z cyklem miesiączkowym. Ból piersi może być ostry, bolesny, a nawet pulsujący. Ból może być zlokalizowany lub może być bardziej ogólny i promieniować do pachy. Cykliczny ból piersi najczęściej występuje u kobiet w wieku od 20 do 50 lat. Może zacząć się na tydzień przed miesiączką i ustąpić po jej zakończeniu. Leczenie nie jest konieczne, chyba że ból staje się przewlekły lub powoduje, że czujesz się niekomfortowo i niewygodnie.

Ból piersi przed okresem jest zwykle spowodowany wahaniami poziomu hormonów i ustępuje po rozpoczęciu miesiączki. Istnieją jednak inne przyczyny bólu piersi, w tym stosowanie leków hormonalnych lub pigułek antykoncepcyjnych. Niezależnie od przyczyny, noszenie dobrze dopasowanego biustonosza i stosowanie diety niskotłuszczowej i bogatej w błonnik może pomóc w zmniejszeniu intensywności bólu. Jeśli ból nie ustępuje, czas skonsultować się ze specjalistą.

Chociaż zastosowanie ciepła może pomóc w uśmierzeniu bólu, nie u każdego może to zadziałać. Ciepły prysznic pomaga zmniejszyć napięcie i rozluźnić mięśnie. Tylenol jest kolejnym popularnym środkiem przeciwbólowym. Jeśli jednak te środki nie działają, możesz zastosować inne metody leczenia. Opcją jest też zaaprobowany przez lekarza środek przeciwbólowy. Niektóre kobiety odczuwają ulgę, gdy unikają intensywnych ćwiczeń. A jeśli żadna z powyższych metod nie zadziała, zawsze możesz spróbować zażyć lek przeciwbólowy.

Czytaj również:   Stosunek przerywany a ciąża

Przyjmowanie leków przeciwbólowych

Kiedy odczuwasz ból w piersiach przed okresem, możesz mieć uczucie ciężkości lub tkliwości. Tkanka piersi może być też szorstka w dotyku. Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może pomóc złagodzić dyskomfort. Jeśli ból nie ustąpi po miesiączce, powinnaś poszukać pomocy lekarskiej. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są skuteczne w łagodzeniu dyskomfortu.

Niecykliczny ból piersi może być spowodowany infekcją, urazem lub stanem zapalnym. Może to być także nowotwór. Jeśli ból piersi utrzymuje się dłużej niż kilka dni, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem. Ból piersi może być też oznaką ciąży. Choć guzowatość piersi jest często łagodna, może być bardzo niewygodna i wpływać na codzienne czynności, utrudniać sen.

Różne leki i terapie uzupełniające mogą pomóc w zmniejszeniu objawów cyklicznego bólu piersi. Kobiety z uporczywym bólem piersi mogą spróbować stosować usztywniające biustonosze, terapię uzupełniającą i techniki relaksacyjne. Mogą też rozważyć niehormonalne metody antykoncepcji, takie jak prezerwatywy, diafragma czy spirala niehormonalna. Lekarz pierwszego kontaktu zaleci najlepsze podejście do sytuacji każdej kobiety. Jak wiesz, z niektórymi lekami i ziołami wiążą się też efekty uboczne.

Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą pomóc w zmniejszeniu bólu piersi, ale niektóre z nich mogą mieć negatywne skutki uboczne. Twój lekarz może zalecić inne leczenie, np. lekami na receptę. Jeśli mimo efektów ubocznych kobieta nadal odczuwa ból piersi, powinna rozważyć zmniejszenie dawki hormonów menopauzalnych lub całkowite ich odstawienie. Są też kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, ale zawsze powinny omówić tę sytuację ze swoim lekarzem.

Zmiany w diecie

Choć możesz próbować różnych metod leczenia, by zmniejszyć ból piersi przed okresem, a nawet zajść w ciążę, istnieją pewne zmiany w diecie, które możesz wprowadzić, by złagodzić objawy. Jedną z nich jest unikanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Produkty te są nie tylko pozbawione błonnika, ale mogą też zwiększyć ryzyko rozwoju endometriozy, bolesnego schorzenia, w którym komórki macicy rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Co więcej, dodatkowy estrogen zawarty w czerwonym mięsie może zwiększyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia nawet o 56%. Na koniec warto ograniczyć spożycie produktów mlecznych. Te produkty również mogą zwiększać poziom estrogenu, a ciężarne krowy mogą przekazywać ci ten hormon poprzez mleko.

Dla wielu kobiet ból piersi przed okresem jest zwyczajną częścią cyklu menstruacyjnego. Hormony estrogen i progesteron pomagają w rozwoju przewodów mlecznych i zrazików, więc wahania tych hormonów mogą stymulować piersi. Powoduje to powiększenie przewodów i gruczołów, a czasem może nawet doprowadzić do powstania torbieli lub łagodnych guzków w piersiach.

Dieta niskotłuszczowa oraz większe spożycie węglowodanów złożonych i owoców może pomóc w zmniejszeniu objawów bólu piersi. Stwierdzono, że witamina B6 zmniejsza ból piersi. Witamina E może chronić komórki piersi przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Olej z wiesiołka jest dobrym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych. Ból piersi został powiązany z brakiem równowagi w kwasach tłuszczowych. Jest też często stosowany w przypadku endometriozy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Spanie w staniku

Noszenie ciasno dopasowanego stanika może zmniejszyć cyrkulację krwi, powodując gorące noce i otarcia. Fiszbiny i guma w staniku uciskają mięśnie piersiowe i ograniczają krążenie do piersi. Słaby przepływ krwi może też powodować zawroty głowy i skurcze mięśni. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele biustonoszy do spania. Dla kobiet, które wolą spać bez biustonosza, noszenie biustonosza do spania ma kilka zalet.

Spanie w podtrzymującym staniku może zminimalizować ruchy i chronić wrażliwe sutki. Niektóre rodzaje biustonoszy do spania są zaprojektowane specjalnie do spania, ale można też nosić zwykły biustonosz jako biustonosz do spania. Ponadto kobiety mogą odczuwać dyskomfort, gdy dotykają swoich piersi i instynktownie unikać ich dotykania. Jeśli jest to dla ciebie problemem, pasek od pasów bezpieczeństwa lub pasek od torebki można dopasować tak, by mieścił się między piersiami. Możesz też użyć plecaka, by równomiernie rozłożyć ciężar swojego tułowia.

W ciąży ból piersi nie jest objawem poważnego schorzenia, ale jest to częsty symptom. Na szczęście ból piersi w ciąży można zmniejszyć, stosując biustonosz lub wkładki laktacyjne. Jeśli jednak objaw ten utrzymuje się i nie towarzyszą mu inne symptomy, powinnaś zasięgnąć porady lekarza. Niektóre objawy są tymczasowe i ustępują samoistnie po pierwszym trymestrze.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Nieuszkodzona prezerwatywa a ciąża - jak to moliwe?

Nieuszkodzona prezerwatywa a ciąża - jak to moliwe?

Następny artykuł
Wszystko co powinnaś wiedzieć o ciąży bliźniaczej

Wszystko co powinnaś wiedzieć o ciąży bliźniaczej