Bolące sutki a ciąża? – Czy może być to objawem?

Bolące sutki a ciąża

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest związek między bolesnością sutków a ciążą, przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej o tej dolegliwości i możliwościach jej leczenia. Istnieje kilka różnych przyczyn obolałych sutków w ciąży, w tym brak równowagi hormonalnej, brak żelaza czy kombinacja czynników. Poniżej wymieniono kilka najczęstszych przyczyn bólu sutków i ich objawy. Dowiedz się też, jakie są najczęstsze sposoby leczenia.

Najczęstsze przyczyny bolesności sutków podczas ciąży

Ciąża powoduje wiele zmian w ciele kobiety, w tym bolesność sutków. W miarę zbliżania się terminu porodu piersi zwiększają swój rozmiar i pełność. Zmiany te są wynikiem zmian hormonalnych, które przygotowują ciało do karmienia piersią. Mimo tych pozytywnych zmian niektóre kobiety w ciąży mogą nadal czuć się niekomfortowo. Na przykład brodawki sutkowe mogą być obolałe i tkliwe mimo pełnego zapasu mleka. Zrozumienie tego zjawiska pomoże ci sobie z nim poradzić.

Jedną z najczęstszych przyczyn bolących sutków jest karmienie piersią. Kiedy dziecko ma problemy z przystawieniem, może otrzeć wrażliwą skórę wokół sutka. Wsparcie laktacyjne, odłączenie ssania i opróżnienie przewodów mlecznych mogą zmniejszyć dyskomfort. Może się jednak zdarzyć, że nowa matka będzie odczuwać ból sutków nawet po pełnym okresie ciąży.

Inną możliwą przyczyną bolących sutków jest słabe przystawienie. Jeśli masz nowe dziecko, spróbuj dostosować swoją technikę karmienia. Spróbuj przerwać ssanie i ograniczyć czas, przez jaki dziecko może wygodnie pić. Podczas karmienia piersią powinnaś też sprawdzać, czy Twoje piersi nie są zaczerwienione, szczypiące lub zniekształcone. Upewnij się, że twój biustonosz jest dobrze dopasowany. Jeśli ból nie ustępuje, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Najważniejszą przyczyną bolących sutków w ciąży są wahania hormonalne. Estrogen powoduje, że piersi puchną i stają się tkliwe. Ten stan jest normalny i minie, gdy zacznie się miesiączka. Objawy bólu piersi związanego z ciążą mogą być bardziej dotkliwe lub długotrwałe niż w przypadku PMS. Ponadto piersi mogą stać się bardziej wrażliwe i bolesne, gdy rosną, a dziecko się starzeje.

Inne przyczyny bolesności sutków to tarcie ciała i aktywność seksualna. Większość z tych przyczyn ustępuje po kilku tygodniach lub miesiącach. Poza tarciem ciała, mocne ssanie przez dziecko może podrażnić piersi. Objawy PMS są tymczasowe i mogą ustąpić, gdy dasz sutkowi czas na zagojenie się. Jeśli ból utrzymuje się, może to oznaczać, że dziecko nie jest prawidłowo przystawione. Podczas karmienia piersią sutki mogą kłuć, piec lub boleć, ale nie powinno to trwać dłużej niż pół minuty.

Inną częstą przyczyną bolących sutków w ciąży jest zwiększony przepływ krwi. Hormon ten zwiększa przepływ krwi do piersi i powoduje zmiany w tkankach. W rezultacie twoje piersi mogą być opuchnięte, delikatne w dotyku lub niezwykle wrażliwe na dotyk. Niektóre kobiety uważają te odczucia za bolesne, porównując je do miesiączki. Ale dobra wiadomość jest taka, że wiele kobiet jest w stanie wyleczyć swoje obolałe sutki w czasie ciąży.

Inną możliwą przyczyną obolałych sutków w ciąży jest infekcja drożdżowa. Jeśli twoje piersi są zbyt wilgotne lub niedawno były podrażniane przez antybiotyki, możesz mieć infekcję drożdżakową. Możesz leczyć pleśniawki, stosując wilgotne, ciepłe ciepło, masując pierś lub kontynuując karmienie piersią po stronie dotkniętej infekcją. Możesz też odczuwać gorączkę, dreszcze i pogorszenie objawów. Ponieważ przyczyny nie zawsze są takie same, skonsultuj się ze specjalistą, jeśli doświadczasz bolesności sutków w czasie ciąży.

Opcje leczenia

Istnieje kilka sposobów leczenia obolałych sutków, które mogą zmniejszyć dyskomfort związany z tym stanem. Pierwszym krokiem w leczeniu bolących sutków jest usunięcie wszelkich czynników drażniących, które powodują obrzęk lub podrażnienie. Powinieneś unikać noszenia ciasnych, niewygodnych ubrań, by chronić ten obszar. Ponadto powinnaś unikać energicznych zabaw z piersiami. Delikatność w tej okolicy jest niezbędna, by zapobiec dalszym podrażnieniom.

Jedną z najczęstszych przyczyn bolesności sutków jest zatrzymanie wody w organizmie. Odwodnienie zwiększa zatrzymywanie wody w piersiach, co może powodować bolesność i opuchliznę. Aby zminimalizować dyskomfort spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie, możesz ograniczyć ilość soli, którą spożywasz. Zazwyczaj bolesność sutków jest tymczasowa i można ją leczyć odpoczynkiem i większą ilością wody. Oprócz tych środków powinnaś też sprawdzić rozmiar swojego stanika. Jeśli nosisz mały biustonosz, może być konieczne kupienie większego rozmiaru.

Infekcje drożdżowe i zapalenie sutka to dwie częste przyczyny bolesności sutków. Infekcje wywołane przez gronkowce i drożdżaki mogą być przenoszone z matki na dziecko, powodując bolesność sutków. Antybiotyki i inne metody leczenia są dostępne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W zależności od rodzaju bólu sutków, pierwszym krokiem w leczeniu jest zidentyfikowanie przyczyny infekcji. Jeśli jest ona przyczyną uporczywego i bolesnego problemu, możesz rozważyć przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych.

Czytaj również:   Jak pogodzić ciążę z pracą? - Podpowiadamy jak to zrobić!

Matki karmiące piersią powinny rozważyć skonsultowanie się z konsultantem laktacyjnym w sprawie leczenia. Matka karmiąca piersią nie powinna używać butelki ani smoczka podczas karmienia piersią. Dzieje się tak dlatego, że dziecko musi ssać pierś w inny sposób. Dlatego rozwiązaniem mogą być osłonki na sutki. Osłony na sutki mogą jednak powodować więcej problemów niż rozwiązywać. Lepszym rozwiązaniem jest odciąganie mleka przez kubek lub w inny sposób.

Poza otarciami, kobiety mogą też spróbować używać ciasnego biustonosza sportowego lub nakładek na sutki, by chronić ten obszar. Bolące sutki mogą być oznaką zbliżającej się miesiączki. Hormony estrogen i progesteron wzrastają w organizmie przed okresem i powodują powiększenie piersi. Powiększenie piersi jest jednym z najwcześniejszych objawów ciąży, więc wczesne leczenie tego stanu jest bardzo ważne.

Jeśli zauważysz, że twoje sutki są obolałe, natychmiast udaj się do lekarza. W niektórych przypadkach objawy te są związane z rakiem piersi, który często mylony jest z bólem sutków. Jeśli zauważysz guzek w jednym lub obu sutkach, skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć infekcję bakteryjną. W takich przypadkach maść antybakteryjna pomoże wyleczyć zainfekowany obszar.

Jeśli problemem nie jest infekcja drożdżowa, powinieneś rozważyć użycie kremu lub żelu zawierającego beta-laktyd. Taki krem lub żel pomoże skórze odzyskać wilgoć i złagodzi podrażnienia. W leczeniu pleśniawek sutków pomocne mogą być również leki przeciwgrzybicze. Zaleca się nakładanie kremu lub żelu po każdym karmieniu. Można też przepisać flukonazol.

Symptomy, na które należy zwracać uwagę

Bolesność sutków jest objawem wczesnej ciąży i może pojawić się przed owulacją lub kilka dni po niej. Jest jednak zbyt wcześnie, by zakładać, że jesteś w ciąży w tych wczesnych dniach. Ciąża zaczyna się, gdy zapłodnione jajeczko zagnieździ się w wyściółce macicy, podczas implantacji. Mimo że bolesność sutków jest częstym objawem podczas cyklu miesiączkowego, objawy, których doświadczasz w tym czasie, wynikają z innych przyczyn.

Choć bolesność piersi jest normalnym zjawiskiem w ciąży, ważne jest też, by monitorować poziom hormonów w swoim ciele. Hormony uwalniane przez ciążę wpływają na melanocyty w piersi, dlatego możesz odczuwać intensywną tkliwość. Powinnaś też sprawdzać, czy nie masz zaczerwienienia, obrzęku i nieprawidłowej wydzieliny, jeśli je zauważyłaś. Najlepiej jest zgłosić się do lekarza, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, zwłaszcza jeśli się nasilają.

Objawy wczesnej ciąży różnią się u poszczególnych kobiet, więc zwracaj na nie uwagę i szukaj pomocy lekarskiej, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży. Objawy są bardzo zróżnicowane i mogą być mylone z innymi dolegliwościami, więc umów się na wizytę, żeby się przebadać. Lekarz może przepisać ci leki, które pomogą ci radzić sobie z objawami, których doświadczasz. A jeśli jesteś zaniepokojona, porozmawiaj z partnerem i lekarzem. Być może nadszedł czas, by umówić się na pierwszą wizytę prenatalną!

Możesz też odczuwać większą niż wcześniej pełność lub ciężkość. Niektóre kobiety w pierwszym trymestrze odczuwają też mrowienie w okolicy otoczek sutkowych lub sutków. Twoje piersi mogą być wrażliwe na dotyk i nieprzyjemne. Objawy te są powszechne w pierwszych miesiącach ciąży, ale powinny ustąpić wraz z ustabilizowaniem się poziomu hormonów. Ból sutków i objawy ciąży, na które należy zwracać uwagę w pierwszym trymestrze, będą bardzo podobne.

Jeśli odczuwasz bolesność sutków, czas poszukać pomocy medycznej. Choć objawy te są powszechne podczas ciąży, mogą być trudne do zniesienia. Jeśli się martwisz, spróbuj zapisać się do grupy wsparcia lub poszukaj wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Pamiętaj też, że objawy te różnią się u poszczególnych osób, więc jeśli martwisz się o swoje piersi, możesz skorzystać z pomocy.

Częste oddawanie moczu również może być objawem wczesnej ciąży. Obrzęk macicy może wywierać nacisk na pęcherz moczowy, a dodatkowy przepływ krwi będzie stymulował nerki do wytwarzania większej ilości moczu. Chociaż częste oddawanie moczu nie jest związane z oznakami infekcji, powinnaś skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub położną. Nie ograniczaj przyjmowania płynów, bo może to spowodować komplikacje w czasie ciąży.

Innym objawem wczesnej ciąży są wahania nastroju. Mogą się one pojawić już cztery tygodnie po zapłodnieniu i trwać przez całą ciążę. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinnaś umówić się na wizytę u ginekologa-położnika. Już dwa tygodnie po zapłodnieniu twoje piersi mogą być wyjątkowo tkliwe. Wynika to z gwałtownego wzrostu hormonów, które przygotowują twoje ciało do ciąży i karmienia piersią. W miarę jak piersi rosną, zwiększa się też przepływ krwi do tego obszaru, co może powodować podrażnienia lub swędzenie.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Niedoczynność tarczycy a ciąża

Niedoczynność tarczycy a ciąża - ryzyko i rozwiązania

Następny artykuł
Jak poznać że ciąża obumarła?

Jak poznać że ciąża obumarła? - Symptomy i sugnały