Ciąża bez objawów – jak ją rozpoznać?

Ciąża bez objawów

Być może zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, jeśli nie doświadczasz żadnych objawów ciąży. W tym artykule przyjrzymy się oznakom świadczącym o tym, że jesteś w ciąży, takim jak zapalenie pęcherza moczowego, melasma, mdłości i lekkie plamienia. Dowiesz się też o innych objawach, których możesz doświadczać bez żadnych symptomów, w tym o oznakach wczesnej ciąży. Poniżej wymieniono kilka najczęstszych z nich:

Lekkie plamienie jest wczesną oznaką ciąży

Ciało kobiety nie jest od razu gotowe do zapłodnienia, ale kilka dni po zapłodnieniu może zacząć odczuwać krwawienie implantacyjne, czyli lekkie plamienie. Lekkie krwawienie jest podobne do zwykłego krwawienia miesiączkowego i może rozpocząć się w tym samym czasie, co twój normalny cykl. Chociaż lekkie krwawienie jest pewnym znakiem ciąży, niektóre kobiety mogą się łudzić, że miały lekki okres, podczas gdy tak nie jest.

Lekkie plamienie może być normalną częścią ciąży, ale jest też ważnym wczesnym sygnałem możliwych komplikacji ciążowych. U niektórych kobiet jest ono zauważalne tylko na majtkach lub chusteczkach higienicznych i trwa zazwyczaj jeden lub kilka dni. W przeciwieństwie do krwawienia miesiączkowego, lekkie plamienie jest znacznie lżejsze niż zwykłe krwawienie i zazwyczaj ma brązowy lub czerwony kolor. Na szczęście lekkie plamienia są bezbolesne i zazwyczaj są krótkotrwałe, trwają tylko dzień lub dwa. Niemniej jednak, jeśli wystąpi krwawienie lub poczujesz dyskomfort, powinnaś skontaktować się z lekarzem.

Jeśli doświadczasz lekkiego plamienia w okolicach terminu miesiączki, możesz być w ciąży. Ten wczesny objaw ciąży nazywany jest również krwawieniem implantacyjnym i pojawia się, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy, zazwyczaj przed rozpoczęciem miesiączki. Jednak nie wszystkie kobiety doświadczają tego wczesnego objawu, a niektóre doświadczają łagodnych skurczów macicy. To samo dotyczy mdłości czy nadmiernego ślinienia się.

Zapalenie pęcherza moczowego

Jeśli podejrzewasz, że w czasie ciąży możesz mieć zapalenie pęcherza moczowego, powinnaś natychmiast zgłosić się do lekarza. Infekcja ta jest wywołana przez bakterię, która normalnie żyje w pęcherzu moczowym i może spowodować poważne komplikacje. Twój lekarz przepisze ci antybiotyk do leczenia, zwykle nitrofurantoinę. Twój lekarz prawdopodobnie będzie musiał przepisać ten antybiotyk na siedem dni, żeby zminimalizować ryzyko powrotu infekcji. Lekarz prawdopodobnie będzie podawał ci antybiotyk w czasie oczekiwania na wyniki posiewu. Jeśli będziesz odczuwał jakiekolwiek objawy przez okres dłuższy niż 7 dni, powinieneś zasięgnąć drugiej opinii. W tym czasie lekarz może przepisać antybiotyk, który jest bezpieczny dla ciebie w czasie ciąży.

Choć jest mało prawdopodobne, że zapalenie pęcherza moczowego nie spowoduje żadnych oznak i objawów, ważne jest, byś zgłosiła się do lekarza, jeśli doświadczysz któregoś z tych symptomów. Twoje objawy będą najprawdopodobniej podobne do tych, których doświadczają osoby, które nie są w ciąży. Ból podczas oddawania moczu i pieczenie podczas oddawania moczu to dwa powszechne objawy zapalenia pęcherza moczowego. Możesz też odczuwać częstość oddawania moczu, parcie na mocz lub tkliwość w okolicy pęcherza.

Melasma

Jeśli podejrzewasz, że masz melasmę w czasie ciąży, możesz mieć kilka pytań. Co powoduje ten stan skóry? Co możesz zrobić, żeby się jej pozbyć? Czym się różni melasma w ciąży od innych rodzajów melasmy? Stan melasmy w ciąży często poprawia się po porodzie, ale jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży i masz melasmę, powinnaś natychmiast zgłosić się do lekarza. Lekarz może przepisać ci lek, który może pomóc w leczeniu melasmy.

Chociaż ciąża nie jest bezpośrednio związana z melasmą, może się ona pojawić w ostatnim trymestrze. W tym czasie skóra na narządach płciowych staje się ciemniejsza. Plamy te mogą rozprzestrzeniać się w górę od okolicy łonowej lub mogą być zlokalizowane na całym ciele. Niezależnie od tego, w którym miejscu na skórze się pojawią, najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem, jeśli zauważysz u siebie takie objawy.

Choć trudno jest zdiagnozować melasmę w ciąży bez objawów, dermatolog zazwyczaj może stwierdzić jej obecność na podstawie badania wzrokowego. W rzadkich przypadkach lekarz może nawet pobrać niewielką biopsję, by wykluczyć inne możliwe schorzenia. Jeśli masz melasmę w czasie ciąży bez objawów, możesz nie potrzebować żadnego leczenia. Może nawet z czasem zaniknąć, bo hormony zmieniają się podczas ciąży.

Nudności

Choć poranne mdłości są najczęstszym objawem ciąży, nie wszystkie kobiety doświadczają ich w pierwszym trymestrze. W rzeczywistości niektóre kobiety mają zdrowe ciąże, mimo że w ogóle nie doświadczają porannych mdłości. Jeśli jednak nie jesteś pewna, czy jesteś w ciąży, czy nie, powinnaś porozmawiać z lekarzem. Jeśli nigdy nie doświadczyłaś mdłości lub wymiotów podczas ciąży, powinnaś zachować ostrożność i podjąć kroki, by zmniejszyć ryzyko.

Podczas gdy większość kobiet doświadczających nudności i wymiotów w ciąży nie odczuwa bólu brzucha ani skurczów, z niektórymi przyczynami mogą wiązać się specyficzne objawy. Ból w prawej górnej części brzucha, prawym ramieniu lub plecach może być związany z kamieniami żółciowymi, a ból w dolnej części pleców i pachwinie może być oznaką kamieni nerkowych. Chociaż mdłości mogą ustąpić po kilku dniach, silne mdłości lub wymioty mogą być oznaką czegoś poważniejszego.

Czytaj również:   Ryzyko związane z ciążą po cesarskim cięciu

Aby pomóc kontrolować mdłości, kobiety w ciąży powinny stosować zrównoważoną dietę. Jedzenie, którego zwykle nie lubiły na początku ciąży, może być teraz kuszące. Potrawy o silnych smakach i zapachach mogą wywoływać mdłości. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, jeśli mdłości nie ustępują i obawiasz się, że to właśnie jedzenie jest ich przyczyną. Będziesz musiał być bardziej ostrożny przy podejmowaniu decyzji o tym, co jeść i pić.

Zwiększona ilość płynów w organizmie

Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz zwiększoną ilość płynów w organizmie bez żadnych objawów, to prawdopodobnie dlatego, że twoje dziecko rośnie. Proces ten nazywamy obrzękiem i może on prowadzić do wielu nieprzyjemnych efektów ubocznych. Ważne jest, by zrozumieć, że ciało kobiety w ciąży w naturalny sposób dostosowuje się do zwiększonej ilości płynów i bogatej w składniki odżywcze krwi. Jeśli jednak twoje ciało nie dostosowuje się do tego tak dobrze, jak powinno, może to powodować obrzęki związane z ciążą.

Odwodnienie może powodować zmęczenie, ból głowy, dezorientację i może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania narządów. Woda jest niezbędna podczas ciąży, ponieważ tworzy łożysko, które jest niezbędne do dostarczania tlenu płodowi i usuwania produktów przemiany materii. Woda jest też niezbędna do rozwoju worka owodniowego, który chroni dziecko przed urazami i zapewnia prawidłowy rozwój płuc i układu mięśniowo-szkieletowego. Ponadto ciało potrzebuje dużej ilości płynów, by poradzić sobie z poranną chorobą i przegrzaniem.

Kobiety, które doświadczają zwiększonej ilości płynów w organizmie podczas ciąży, często nie zdają sobie sprawy, że coś im dolega. Najczęstszym objawem jest częste oddawanie moczu. Objaw ten jest najbardziej rozpowszechniony w pierwszym trymestrze i zmniejsza się w trzecim. Zwiększona ilość przyjmowanych płynów może powodować dyskomfort podczas oddawania moczu, ale nie martw się. Zwiększona częstotliwość ustępuje z czasem. Aby uzyskać dokładną diagnozę, możesz skonsultować się z położną lub lekarzem. W ostatnim trymestrze poziom płynów może się obniżyć i objawy znikną.

Zwiększona wydolność nerek

Jednym z najczęstszych stanów, które mogą prowadzić do komplikacji ciążowych, jest niewydolność nerek. W badaniu opublikowanym w JAMA Network Open dokonano przeglądu 23 badań przeprowadzonych na prawie 5 milionach ciężarnych kobiet i stwierdzono, że istnieje wysokie ryzyko rozwoju niewydolności nerek u kobiet w ciąży, które nie mają objawów. Kobiety ze stanem przedrzucawkowym, poważnym stanem związanym ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób nerek, również zwiększają ryzyko rozwoju ESRD. W zależności od stopnia zaawansowania stanu przedrzucawkowego szanse na rozwój ESRD były od dwóch do pięciu razy większe.

Podczas gdy ryzyko negatywnego wpływu zwiększonej wydolności nerek na rozwój płodu w czasie ciąży jest minimalne, u kobiet z przewlekłą chorobą nerek znacznie wzrasta częstość występowania powikłań ciąży. W rzeczywistości ponad jedna trzecia ciężarnych kobiet z cukrzycą zapada na choroby nerek w czasie ciąży. U większości z tych kobiet dochodzi do łagodnego upośledzenia funkcji nerek i ciąży przebiegającej bez komplikacji. Natomiast kobiety z umiarkowaną lub ciężką chorobą nerek są narażone na przyspieszone pogorszenie funkcji nerek i powikłania ciąży. Skuteczne leczenie przewlekłej choroby nerek w czasie ciąży wymaga współpracy między pacjentkami i ich opiekunami medycznymi. Częste monitorowanie pomaga we właściwym czasie podjąć interwencję przez ekspertów medycznych.

Badanie przeprowadzone przez Italian Study Group on Kidney and Pregnancy wykazało, że u kobiet z CKD, które były w ciąży i były hemodializowane, wyniki okołoporodowe były lepsze niż u kobiet bez tego schorzenia. Chociaż wyniki badania były obiecujące, potrzeba więcej badań, zanim będzie można sformułować zalecenia dotyczące odżywiania kobiet ciężarnych z CKD. Choroba ta nie jest zaraźliwa, ale wymaga dokładnego monitorowania. Częstość występowania śmierci płodu i zachorowalności matki wynosi 10%.

Brak miesiączki

Brak miesiączki w czasie ciąży może być prawdziwym zmartwieniem, ale nie panikuj. Nie jesteś osamotniona w tym doświadczeniu. Wiele kobiet ma ten problem podczas regularnych cykli miesiączkowych. Pierwszymi oznakami ciąży są zmęczenie i mdłości. Jeśli nadal czujesz mdłości, powinnaś zgłosić się do lekarza. Tylko oficjalny test ciążowy i wizyta u lekarza pokażą, czy jesteś w ciąży.

Inne możliwe powody braku miesiączki to stres, zaburzenia odżywiania i zmiany hormonalne. Sam brak okresu nie może być traktowany jako oznaka ciąży. Aby stwierdzić, czy rzeczywiście jesteś w ciąży, musisz udać się do specjalisty. Jeśli opuściłaś trzy kolejne okresy, lekarz powinien być w stanie określić, co jest tego przyczyną. Może to być oznaką ciąży lub czegoś zupełnie innego.

Jeśli nie miesiączkujesz od dwóch miesięcy lub dłużej, możliwe, że twoje ciało produkuje więcej prolaktyny niż zwykle. Prolaktyna jest hormonem, który sygnalizuje ciału, że ma produkować mleko matki. Kobiety z zaburzeniami równowagi hormonalnej mogą tracić miesiączkę z różnych powodów, m.in. z powodu zmiany stylu życia, redukcji stresu czy hormonalnej terapii zastępczej. Twój lekarz będzie mógł pomóc ci ustalić przyczynę braku miesiączki, tak byś mogła dalej prowadzić swoje życie.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny artykuł
Szczepienie covid a ciąża

Szczepienie covid a ciąża - czy mogą być jakieś przeciwskazania?