Ciąża biochemiczna – czym jest?

Ciąża biochemiczna

Co to jest ciąża biochemiczna? Ten typ ciąży pojawia się na bardzo wczesnym etapie ciąży. Może wyglądać jak wynik fałszywie dodatni. Możesz doświadczyć ciąży biochemicznej nawet po implantacji. Jeśli przeszłaś poronienie lub aborcję, również mogłaś doświadczyć ciąży biochemicznej. Oto kilka oznak i objawów, które mogą wskazywać na ciążę biochemiczną. Nie martw się, nie jesteś sama. Wiele kobiet doświadcza ciąży chemicznej w pewnym momencie swojego życia.

Nieprawidłowości chromosomalne

Większość nieprawidłowości chromosomalnych u kobiet pozostaje nierozpoznana, co może oznaczać wiele komplikacji, a nawet śmierć rozwijającego się dziecka. Obecnie biochemiczne testy przesiewowe wykrywają około połowy nieprawidłowości chromosomalnych występujących w czasie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ biochemiczne testy ciążowe opierają się na nieinwazyjnych badaniach krwi, które identyfikują anomalie genetyczne we krwi matki i płodu.

Obecnie naukowcy uważają, że ciąże biochemiczne są dość powszechne – około połowa wszystkich ciąż wiąże się z tą nieprawidłowością. Trudno jest oszacować dokładną liczbę ciąż biochemicznych, ponieważ większość kobiet, które nie próbują zajść w ciążę, nie jest świadoma swojego stanu. Na szczęście istnieją obecnie ultraczułe testy, które wykrywają ciąże biochemiczne na trzy do czterech dni przed terminem miesiączki.

Pierwszą oznaką ciąży biochemicznej jest szybki spadek poziomu b-hCG. W przeciwieństwie do ciąży klinicznej, ciąża biochemiczna może być wcześnie zdiagnozowana dzięki analizie poziomu b-hCG we krwi. Poziom b-hCG u kobiety wzrośnie w czasie ciąży, ale nie tak bardzo, jak się spodziewano. Następnie, po początkowym niskim szczycie, będzie szybko spadał. Nazywa się to ciążą biochemiczną.

Chociaż wyniki biochemicznego testu ciążowego mogą być mylące, a pacjent może czuć się zdezorientowany, stan ten jest prawdziwy i może zagrażać życiu. Na szczęście większość ciąż biochemicznych nie jest wynikiem nieprawidłowych kariotypowo zarodków ani klinicznego poronienia. Wyniki te są zachęcające, ponieważ pozwalają lepiej zrozumieć, jak dochodzi do ciąży biochemicznej i jak można jej zapobiegać w przyszłości.

Cienka wyściółka endometrium

Jeśli miałaś kilka poronień i niepowodzeń implantacji, możesz się obawiać, że twoje endometrium jest zbyt cienkie. Do zagęszczenia endometrium potrzebny jest odpowiedni przepływ krwi i poziom estrogenu. Na szczęście istnieje kilka sposobów na pogrubienie endometrium i zwiększenie szans na poczęcie dziecka. Jedną z opcji jest terapia estrogenowa, która stymuluje podziały komórkowe w endometrium, co pomaga pogrubić wyściółkę. Terapia estrogenowa jest lekiem doustnym lub żelem w postaci czopków.

Optymalna grubość endometrium do transferu zarodka to 7 mm, ale u wielu kobiet grubość endometrium jest mniejsza. Badania wykazały, że cienkie endometrium jest głównym czynnikiem powodującym słabą implantację. Objawami cienkiego endometrium są: duże utrudnienie przepływu krwi, zmniejszony wzrost nabłonka, zmniejszona ekspresja VEGF i słaby rozwój naczyń krwionośnych. Wykazano, że kilka leków, takich jak pentoksyfilina, zwiększa grubość endometrium.

Inną opcją leczenia jest infuzja maciczna G-CSF. Niektóre badania sugerują, że biopsja endometrium ERA może nie mieć wpływu na wynik ciąży biochemicznej, gdy grubość endometrium jest prawidłowa. Warto jednak rozważyć inne opcje, zanim zdecydujesz, czy leczenie endometrium jest dla ciebie odpowiednie. Badania są w toku, a korzyści i ryzyko związane z PRP są dobrze znane.

Krwawienie

Pomimo swojej nazwy, krwawienie podczas ciąży biochemicznej jest częstsze, niż może się wydawać. Może ono wynikać z biologicznych nieprawidłowości zarodka, a wczesne straty w ciąży biochemicznej sugerują, że nieprawidłowości były zbyt poważne, by ciąża mogła być kontynuowana. W takich przypadkach najlepiej jest jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza. Jeśli uważasz, że możesz doświadczać krwawienia podczas ciąży biochemicznej, oto kilka pomocnych wskazówek:

Podczas pierwszej ciąży możesz nie zauważyć żadnych objawów. W rzeczywistości może ci się wydawać, że miesiączka się spóźnia lub że jej nie ma. Na szczęście większość kobiet, które cierpią na ciążę biochemiczną, nigdy nie doświadcza żadnych objawów. Twój lekarz przeprowadzi testy 12-14 dni po transferze zarodka. Jeśli poziom hCG jest niewykrywalny, lekarz zaleci dalsze badania, aby wykluczyć inne przyczyny ciąży. Pomocne może być poradnictwo psychologiczne i prawdopodobnie będziesz musiał kontynuować badania, dopóki poziom hCG nie będzie niewykrywalny. Jeśli doświadczasz krwawienia podczas ciąży biochemicznej, możesz skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Jeśli zarodek poczynił jakieś postępy, jest to pozytywny znak i może być zapowiedzią przyszłego sukcesu. Jeśli masz problemy z poczęciem dziecka, najlepszym rozwiązaniem może być zapłodnienie in vitro.

Czytaj również:   Ciąża w wieku 48 lat - ryzyko i obawy

Chociaż pozytywny wynik testu ciążowego może być mylący, ciąża biochemiczna nie jest fałszywie pozytywna. Ciąża biochemiczna nie tworzy pełnej ciąży i zazwyczaj kończy się poronieniem w ciągu dwóch do trzech tygodni. Pomimo wysokiego odsetka ciąż biochemicznych, ciąża biochemiczna jest wczesnym poronieniem. Na tym etapie poziom hCG będzie prawdopodobnie powyżej normalnego zakresu.

Skurcze

Ciąża chemiczna, zwana też biochemiczną, pojawia się wtedy, gdy zapłodnione jajo nie zdoła się w pełni zagnieździć w macicy. Pozytywny wynik testu ciążowego to tak naprawdę obecność HCG, które mówi ciału, że doszło do implantacji. Ten rodzaj ciąży jest bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać. Mniej więcej jedna na cztery ciąże kończy się poronieniem bez żadnych widocznych oznak ciąży.

Macica reaguje na kilka bodźców, w tym na pełny pęcherz, energiczne ćwiczenia i inne bodźce. Kluczowa jest wiedza o tym, kiedy skurcze są normalne, a kiedy należy szukać pomocy medycznej. Większość kobiet doświadcza łagodnych skurczów z przerwami podczas pierwszych 16 tygodni ciąży. Przyczyny tych skurczów są złożone, ale można je przypisać wielu czynnikom. Na przykład miesiączka i ćwiczenia fizyczne mogą powodować, że ciało kobiety uwalnia estrogen, który powoduje skurcze.

Na szczęście większość kobiet może z powodzeniem ponownie począć dziecko po ciąży biochemicznej. Pomimo ryzyka, kobiety, które doświadczają powtarzających się wczesnych poronień, nie powinny się zniechęcać. Badania sugerują, że ciąże biochemiczne są “ciemną chmurą ze srebrną podszewką” dla kobiet po 40 roku życia. Ważne jest, by zdać sobie sprawę z tego, że pomimo wysokiego ryzyka poronienia, większość kobiet rodzi zdrowe dziecko.

Nudności

Kobieta doświadczająca nudności i wymiotów podczas ciąży biochemicznej nie jest niczym niezwykłym. W większości przypadków stan ten przebiega całkowicie bezobjawowo. Jednak niektóre kobiety mogą mieć pewne objawy fizyczne, w tym obfitsze niż zwykle krwawienie. Jeśli krwawienie jest bardzo obfite, może spowodować anemię i wymaga pomocy medycznej. Jeśli zauważysz takie objawy, nie wpadaj w panikę. Wiele kobiet doświadcza mdłości i wymiotów podczas ciąży biochemicznej i ostatecznie rodzi zdrowe dziecko.

W jednym z badań częstość występowania nudności i wymiotów była mierzona za pomocą kwestionariuszy, które kobiety miały wypełniać co miesiąc. Kwestionariusz dotyczący nudności zawierał pytania dotyczące poprzednich czterech tygodni. Poziom przestrzegania zaleceń był wysoki i co najmniej 93% kobiet wypełniło kwestionariusze. Ogółem 516 kobiet zgłosiło nudności w 12. tygodniu, a 207 zgłosiło doświadczanie wymiotów co najmniej raz w tygodniu w ciągu ostatnich czterech tygodni. Siedem kobiet zgłosiło, że wymioty doprowadziły do tego, że były hospitalizowane.

Kobiety z nudnościami i wymiotami podczas ciąży biochemicznej powinny być oceniane pod kątem hipowolemii, która może prowadzić do uszkodzenia płodu. Kobiety z wymiotami i silnymi nudnościami powinny być oceniane i leczone z powodu hipowolemii. Pacjenci powinni otrzymać dożylne leczenie przeciwwymiotne, jeśli wykazują objawy ciężkich nudności i wymiotów. Jeśli nudności i wymioty trwają dłużej niż 3 dni, a poziom elektrolitów i równowagi kwasowo-zasadowej jest nieprawidłowy, zaleca się przyjęcie do szpitala.

Ból

Ciąża chemiczna, zwana też biochemiczną, to stan, w którym zarodek nie zagnieżdża się prawidłowo w macicy. Może dotyczyć do dwudziestu procent ciąż i jest odpowiedzialna za około 75% poronień. Ciąża biochemiczna jest przerażającym doświadczeniem dla wielu kobiet, zwłaszcza tych, które starają się zajść w ciążę. Znoszenie bólu związanego z ciążą biochemiczną może sprawić, że kobiety czują się przytłoczone i boją się robić sobie nadzieję.

Objawy ciąży biochemicznej mogą obejmować wczesne poronienie, krwawienie z pochwy, podwyższony poziom hCG, brak ruchów płodu i mdłości. Wiele kobiet dochodzi do poczęcia w ciągu kilku tygodni, ale niektóre potrzebują więcej czasu, by dojść do siebie. I chociaż ból związany z ciążą biochemiczną jest często wyniszczający, większość kobiet, które przez nią przechodzą, ostatecznie rodzi zdrowe dzieci. I nawet jeśli jest to jedyna ciąża, jaką kiedykolwiek przeżyłaś, z pewnością nie jesteś sama.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ile tygodni trwa ciąża?

Ile tygodni trwa ciąża?

Następny artykuł
Jaka jest różnica między miesiączką a ciążą?

Jaka jest różnica między miesiączką a ciążą?