Ciąża pierwsze objawy – jakie są?

Ciąża pierwsze objawy

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jeśli nie jesteś pewna, czytaj dalej! Objawy te są powszechne i często towarzyszą im inne, bardziej subtelne symptomy, takie jak mdłości i wymioty. W przypadku mdłości objawy często określa się mianem porannych mdłości, ale to określenie jest mylące. Dokładniej opisuje się je jako uczucie mdłości lub odczuwanie zmiany temperatury ciała. Symptomy ciąży mogą również obejmować: Zmianę apetytu, mdłości, zmiany temperatury ciała i zmianę zapachu.

Zmiana apetytu

Zmiana apetytu jest częstym objawem wczesnej ciąży. Może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym zmianami hormonalnymi lub zmianami w twoich zmysłach. Ważne jest, by kobiety w ciąży były nawodnione. Jeśli wypróżniasz się mniej niż trzy razy w tygodniu, możesz cierpieć na ciążowe zaparcia. Ciąża może powodować zarówno zaparcia, jak i wzdęcia. Aby rozwiązać te problemy, kobieta musi jeść dużo pokarmów bogatych w błonnik i pić dużo wody.

Chociaż przyczyna zmiany apetytu nie jest znana, często jest to objaw porannej choroby. Kobiety doświadczające porannej choroby mogą odczuwać mdłości, utratę apetytu i zmniejszone zainteresowanie niektórymi pokarmami. Niektóre kobiety doświadczają tego na wczesnym etapie ciąży, inne nie. Na szczęście ta zmiana jest nieszkodliwa zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ważne jest, byś pamiętała, że nadal powinnaś jeść odpowiednie rodzaje pokarmów i unikać tych, których nie lubisz. Możesz też spróbować zastąpić pokarmy, których nie lubisz, na przykład orzechy czy mięso. Możesz też zamaskować zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i okra, robiąc z nich smoothie zamiast zwykłych posiłków. Włączając więcej warzyw do swojej codziennej diety, unikniesz ryzyka wystąpienia nudności i wymiotów w czasie ciąży.

Innym częstym objawem ciąży jest brak miesiączki. Objaw ten może być spowodowany niemożnością poczęcia dziecka lub niepowikłaną ciążą. Aby się upewnić, powinnaś wykonać test ciążowy. Jeśli odczuwasz mdłości lub wymioty, następnym krokiem jest konsultacja z lekarzem. Będzie on w stanie potwierdzić twoją diagnozę. Poza tym możliwe, że doświadczasz wzdęć, które mogą być oznaką osłabionego systemu odpornościowego.

Wrażliwość na zapachy

Kobiety w ciąży mają wyostrzony zmysł węchu. Często zauważają zapachy, na które wcześniej nie zwracały uwagi i nic o tym nie myślą. Jednak zaskakująco wiele z nich zgłasza, że jakiś zapach może wywołać u nich odruch wymiotny. Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że wzmożony węch nie jest ograniczony do pierwszego trymestru ciąży. W kolejnych ciążach wzmożony węch może się nie utrzymywać.

W czasie ciąży rozwija się łożysko, które potrzebuje energii. Wymaga to dodatkowej energii, co może powodować uczucie zmęczenia. Może to być oznaką wczesnej ciąży. Innym wczesnym symptomem jest nadaktywność zmysłu węchu. Nawet delikatne zapachy mogą wydawać się nieatrakcyjne. Jeśli jednak zauważyłaś wzmożony zmysł węchu, prawdopodobnie jesteś w ciąży. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o tych objawach i o tym, jak ich unikać.

W czasie ciąży wzrasta wartość hedoniczna zapachów. Dotyczy to również obrzydzenia. We wczesnym okresie ciąży wrażliwość kobiet na zapachy jest wysoka, ale później spada percepcja węchowa, co może być związane z węchową hipotezą ochronną. Jeśli doświadczasz takich objawów, być może warto porozmawiać z lekarzem o swoich obawach.

Choć nadal nie ma ostatecznych dowodów na powiązanie tych dwóch kwestii, badania wykazały, że kobiety w ciąży wykazują zwiększoną wrażliwość węchową. Mimo że ich próg wrażliwości pozostaje niezmieniony, osiągają one lepsze wyniki w testach rozpoznawania zapachów niż kobiety w ciąży. Różnią się także intensywnością zapachów. Potrzebne są dalsze badania, by ustalić, czy zjawisko to jest związane z konkretnymi zapachami u kobiet w ciąży.

Nudności

Jeśli od jakiegoś czasu starasz się o poczęcie dziecka, być może zauważyłaś już poranne mdłości. Jest to częsty objaw wczesnej ciąży i może pojawić się w każdej chwili, nawet w środku nocy. Może towarzyszyć jej niestrawność lub niechęć do jedzenia, a także wzmożony węch lub metaliczny posmak w ustach. W niektórych przypadkach mdłościom może towarzyszyć lekkie plamienie, czyli krwawienie implantacyjne, które jest wynikiem osadzania się zapłodnionej komórki jajowej w wyściółce macicy.

Chociaż mdłości są jednym z najczęstszych wczesnych objawów ciąży, nie należy ich mylić z innymi objawami ciąży. Wczesne objawy ciąży mogą być spowodowane także innymi schorzeniami, a test ciążowy jest jedynym sposobem, by wiedzieć na pewno, czy jesteś w ciąży. Brak miesiączki i mdłości to dwie pierwsze oznaki ciąży u kobiet, które nigdy nie były w ciąży. U kobiet, które już były w ciąży, subtelne zmiany w ich ciałach można zaobserwować jeszcze przed wykonaniem domowego testu ciążowego. Zmiany te mogą obejmować mrowienie lub bóle, które ustępują, gdy ciało dostosuje się do zmian hormonalnych.

Czytaj również:   Ryzyko związane z ciążą po cesarskim cięciu

Jeśli doświadczasz intensywnych mdłości, powinnaś udać się do lekarza. Być może doświadczasz hyperemesis gravadarum. Jeśli nie jest leczona, może to prowadzić do komplikacji w ciąży, w tym do zaburzeń równowagi elektrolitowej i utraty wagi. W ciężkich przypadkach mdłości mogą doprowadzić nawet do hospitalizacji. Kobiety cierpiące na tę przypadłość są bardziej wrażliwe na niektóre pokarmy, ponieważ są wrażliwe na zapachy i mogą mieć metaliczny posmak w ustach.

Zmiana temperatury ciała

Pierwszym objawem ciąży u kobiety może być zmiana temperatury ciała. Podstawowa temperatura ciała kobiety zazwyczaj wzrasta w czasie owulacji i spada w dniu miesiączki. W czasie ciąży temperatura ta pozostaje podwyższona. Kobieta powinna skonsultować się z lekarzem, jeśli ten objaw utrzymuje się po zakończeniu cyklu miesiączkowego. Ważne jest też, by utrzymywać niską temperaturę w sypialni, by zapewnić sobie spokojny sen.

Jednym z wczesnych objawów ciąży jest uczucie przegrzania przez dwa tygodnie lub dłużej. Chociaż przyczyna tego objawu jest niejasna, kobiety od wieków używają temperatury ciała jako wskaźnika płodności. Ponieważ na temperaturę ciała wpływają hormony, może ona być dobrym wskaźnikiem ciąży. Objaw ten jest powszechnie kojarzony z poranną chorobą, która może mieć różne nasilenie i nie musi wiązać się z wymiotami.

Lekkie plamienie jest kolejnym wczesnym objawem ciąży. Znane jest również jako krwawienie implantacyjne i pojawia się mniej więcej w czasie miesięcznej miesiączki. Nie każda kobieta doświadcza tego objawu, ale ważne jest, by zwrócić uwagę na czas wystąpienia krwawienia implantacyjnego. Kobieta może też doświadczyć łagodnych skurczów macicy. Zmiany hormonalne mogą spowolnić proces trawienia, co skutkuje zaparciami. Dodatkowo kobieta może odczuwać niechęć do pewnych rodzajów pożywienia.

Kobieta może również doświadczać nadmiernego zmęczenia, szczególnie w czasie upałów. Hormony ciążowe mogą również prowadzić do tego, że kobieta będzie się czuła przegrzana. Dlatego ważne jest, by zgłosić się do lekarza, jeśli w czasie ciąży pojawi się gorączka. Lekarz będzie w stanie wykluczyć choroby, które mogą być przyczyną podwyższonej temperatury. Jest to szczególnie ważne, ponieważ gorączka w ciąży może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku.

Skurcze

Jeśli skurcze są pierwszym symptomem ciąży, to prawdopodobnie doświadczasz tego samego, co co miesiąc. Skurcze w okolicy miednicy są silniejsze niż skurcze miesiączkowe i może im towarzyszyć brązowawa wydzielina. Początkowe krwawienie jest często lekkie, ale może stać się cięższe, gdy tkanka ciążowa zacznie wydalać się z twojego ciała. Skurcze mogą być też oznaką ciąży pozamacicznej, czyli stanu, w którym komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą. Taka ciąża nie może przebiegać normalnie i w konsekwencji zarodek jest zazwyczaj tracony.

Obfite krwawienie jest kolejną wczesną oznaką ciąży. Objaw ten jest często mylony ze skurczami menstruacyjnymi. Oprócz lekkiego krwawienia, lekkiej miesiączce mogą również towarzyszyć skurcze. Objawy te mogą być trudne do odróżnienia od siebie, więc będziesz musiała udać się do ginekologa, by postawić oficjalną diagnozę. Dla większości kobiet jest to jednak świetny pierwszy objaw ciąży.

Częste oddawanie moczu jest kolejnym wczesnym objawem ciąży. Kobieta w ciąży może doświadczać częstego oddawania moczu, podobnie jak podczas cyklu menstruacyjnego, ale nie jest to oznaką infekcji. Jeśli doświadczasz częstego oddawania moczu, powinnaś natychmiast skonsultować się z lekarzem. Powinnaś jednak ograniczyć przyjmowanie płynów, dopóki nie zostanie postawiona pełna diagnoza przyczyny skurczów. Nawet jeśli doświadczasz lekkiego krwawienia, to prawdopodobnie jest to wczesny objaw ciąży.

Oprócz plamienia, lekka plamistość jest jednym z wczesnych objawów ciąży. Pojawia się ono, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy. Zazwyczaj pojawia się ono w okolicach cyklu miesiączkowego kobiety. Nie wszystkie kobiety doświadczają krwawienia implantacyjnego, ale wiele kobiet doświadcza łagodnych skurczów macicy we wczesnym okresie ciąży. Inne typowe objawy wczesnej ciąży to zaparcia i niechęć do pewnych pokarmów.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Menopauza a ciąża - co? Jak? Kiedy?

Menopauza a ciąża - co? Jak? Kiedy?

Następny artykuł
Badania krwi ciąża

Badania krwi ciąża ryzyko - FAQ