Ciąża pozamaciczna – przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobieganie

Ciąża pozamaciczna

Jeśli zastanawiałaś się nad przyczynami, objawami i sposobami leczenia ciąży pozamacicznej, to dobrze trafiłaś. W tym artykule omówimy możliwe przyczyny, objawy, sposoby leczenia i zapobiegania. Ciąża pozamaciczna jest częstym zaburzeniem, które dotyka około 5% wszystkich ciąż. Jest to bardzo częsty problem zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Jeśli doświadczyłeś ciąży pozamacicznej, ważne jest, byś wiedział, czego się spodziewać.

Objawy

Objawy ciąży pozamacicznej mogą być podobne do objawów poronienia lub wczesnego poronienia, więc jeśli doświadczasz któregoś z poniższych objawów, powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli objawy są poważne lub utrzymują się dłużej niż jeden dzień, powinnaś udać się na szpitalny oddział ratunkowy. Lekarz wykona badanie ultrasonograficzne, by potwierdzić, czy ciąża jest rzeczywiście pozamaciczna. Jeśli ciąża objawia się krwawieniem lub silnym bólem, może zostać założona kroplówka i może zostać podany tlen. Mogą zostać zlecone badania krwi i zostanie przeprowadzone badanie miednicy.

Innym objawem ciąży pozamacicznej jest krwawienie z pochwy. Ten rodzaj krwawienia jest mniej intensywny i nie jest typowy dla ciąży. Możesz też odczuwać ból brzucha lub krwawienie z pochwy. Możesz też doświadczyć bólu brzucha, krwawienia z brzucha lub bólu ramion. Innym objawem jest ból przy robieniu kupki. Jeśli masz silne krwawienie, może pojawić się biegunka. W czasie ciąży zmieniają się wzorce pęcherza i jelit. Niektóre kobiety zapadają na infekcje dróg moczowych, które powodują ból i wymioty.

Ciąża pozamaciczna to nagły przypadek medyczny. Chociaż zdarza się to rzadko, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza, jeśli myślisz, że możesz nosić dziecko pozamaciczne. Objawy ciąży pozamacicznej są często trudne do wykrycia, ponieważ mogą przypominać inne choroby. Być może będziesz musiała poddać się powtórnym badaniom krwi lub wizytom kontrolnym. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, rozważ możliwość szukania porady lub dołączenia do grupy wsparcia. Specjaliści z dziedziny zdrowia mogą zalecić ci wsparcie odpowiednie do twoich potrzeb.

Najbardziej oczywistym objawem ciąży pozamacicznej jest pęknięcie jajowodu. Obfite krwawienie w brzuchu jest zazwyczaj spowodowane pęknięciem jajowodu. Ważne jest, by skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę, jeśli jesteś w ciąży z wkładką wewnątrzmaciczną lub miałaś podwiązanie jajowodów, ponieważ te sytuacje są bardziej prawdopodobne, że doprowadzą do ciąży pozamacicznej. Ból może być na tyle silny, że może spowodować nagły wypadek.

Przyczyny

Wczesne leczenie ciąży pozamacicznej jest niezwykle ważne, ponieważ powikłanie to jest bolesne i może prowadzić do poważnych komplikacji, w tym pęknięcia struktury jajowodu i ciągłego krwawienia. Kiedyś interwencja chirurgiczna była konieczna, by uratować życie. Obecnie wczesne wykrywanie i metody leczenia poprawiły wskaźnik przeżywalności w przypadku ciąży pozamacicznej. Słaby wynik jest często przypisywany temu, że nie zwrócono się o pomoc do lekarza. Oto niektóre z typowych objawów ciąży pozamacicznej.

Wczesna diagnoza jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej w przyszłości. Jeśli kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, powinna wykonać test ciążowy. Stosowanie prezerwatyw może pomóc w zapobieganiu przyszłym ciążom pozamacicznym. Ważne może być też przebadanie się pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową. Dodatkowo ważne jest, by zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na endometriozę. Ćwiczenia, dieta i codzienne przyjmowanie witamin prenatalnych są niezbędne dla zdrowego przebiegu ciąży.

Po nieudanej ciąży stężenie hCG może się zmniejszyć. Ciąża pozamaciczna może doprowadzić do pęknięcia jajowodów lub aborcji albo może ustąpić samoistnie. Nieleczona ciąża pozamaciczna może prowadzić do głębokiego krwotoku, a nawet zagrażać życiu. Jeśli jednak ciąża pozamaciczna zostanie zdiagnozowana zanim kobieta zajdzie w ciążę, jej objawy ustąpią bez interwencji lekarskiej.

Chociaż ciąża pozamaciczna jest niezwykle rzadka, patolog może pomóc w jej wykluczeniu. Może on sprawdzić, czy kobieta krwawi podczas łyżeczkowania macicy lub czy rozwija się u niej ciąża pozamaciczna, jeśli w pochwie znajduje się tkanka ciążowa. Wykona badanie krwi, by zmierzyć poziom progesteronu w pochwie. Lekarz może też użyć przezpochwowego badania ultrasonograficznego, by ustalić, gdzie znajduje się ciąża.

Endometrioza jest czynnikiem ryzyka dla ciąży pozamacicznej. Choroba ta powoduje, że komórki podobne do tych, które wyściełają macicę, rozrastają się w innych miejscach miednicy. Zwiększa to szanse na zajście w ciążę pozamaciczną. Chirurgia również może zwiększyć ryzyko ciąży pozamacicznej. Inne metody leczenia obejmują operacje w obrębie jamy brzusznej, takie jak wycięcie wyrostka robaczkowego lub cesarskie cięcie. Urządzenia wewnątrzmaciczne są używane do zapobiegania ciąży w macicy, ale są mniej skuteczne w jajowodzie. Można też stosować pigułki zawierające wyłącznie progesteron, aby zmienić ruchliwość jajowodu.

Czytaj również:   Tabletki antykoncepcyjne a ciąża?

Leczenie

Choć ciąże pozamaciczne nie są częste, zdarzają się. Występują w około 40 do 1 na 100 ciąż, z tendencją sezonową. Najbardziej prawdopodobne jest, że wystąpią dwa do trzech lat po zabiegu udrożnienia jajowodów. Mogą zagrażać życiu, ponieważ pęknięcie może powodować ból brzucha i miednicy, a także prowadzić do wstrząsu i śmierci. Objawy ciąży pozamacicznej to ból miednicy, intensywne parcie na odbytnicę i ból ramion.

Wczesne objawy ciąży pozamacicznej mogą być mylone z wczesną ciążą lub bólami menstruacyjnymi. Należy jednak zająć się nimi jak najszybciej. Leczenie ciąży pozamacicznej może zależeć od objawów, których doświadczasz i diagnozy postawionej przez lekarza. Istnieje kilka testów, które możesz wykonać, by potwierdzić ciążę. Jeśli lekarz uzna, że doświadczasz któregoś z poniższych objawów, prawdopodobnie zleci wykonanie badania krwi, które potwierdzi ciążę.

Testy diagnostyczne pomogą ustalić, czy jesteś w ciąży pozamacicznej. Niski poziom hormonu HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) może wskazywać na nieprawidłową ciążę. Choć trudno jest określić dokładną przyczynę ciąży pozamacicznej, ważne jest, by ją znaleźć, ponieważ objawy mogą mieć wpływ na matkę i nienarodzone dziecko. Sposoby leczenia ciąży pozamacicznej są różne i mogą wymagać zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia uszkodzonej tkanki.

Pomimo licznych objawów ciąży pozamacicznej, tylko około połowa kobiet doświadcza wszystkich trzech symptomów. Na szczęście najlepszym sposobem leczenia ciąży pozamacicznej jest szukanie pomocy medycznej. Nieleczona ciąża może rozwinąć się w innym miejscu, co spowoduje poważne krwawienie wewnętrzne. Lekarz powinien natychmiast zidentyfikować i wyleczyć ten stan, by nie miał on wpływu na ciążę. Jeśli podstawowy problem nie zostanie rozwiązany, kobieta może zajść w kolejną ciążę.

Metotreksat może pomóc w zmniejszeniu rozmiaru masy, ale ma wysoki wskaźnik niepowodzeń, jeśli chodzi o leczenie dużych ciąż pozamacicznych. Najczęściej lekarze decydują się na operację usunięcia masy, ale dostępne są też alternatywne metody leczenia, które nie wymagają operacji. Należy do nich lek o nazwie metotreksat, który jest skuteczny u ponad 90% pacjentów.

Profilaktyka

Choć nie ma lekarstwa na ciążę pozamaciczną, są sposoby, by zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Po pierwsze, bardzo ważne jest uprawianie bezpiecznego seksu. Unikanie chorób przenoszonych drogą płciową i używanie prezerwatyw może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia narządów miednicy, które jest jedną z głównych przyczyn ciąży pozamacicznej. Palenie papierosów jest również jednym z głównych czynników ryzyka. Jeśli jesteś palaczką, powinnaś przestać przed poczęciem.

W większości przypadków ciąża pozamaciczna powstaje, gdy komórka jajowa nie zdąży na czas przemieścić się w dół jajowodu. Niektóre przyczyny zablokowania jajowodów to infekcje, choroby zapalne miednicy i tkanka bliznowata. Nieprawidłowości genetyczne również mogą powodować niedrożność jajowodów. Istnieje jednak kilka sposobów leczenia ciąży pozamacicznej, w tym leczenie wszelkich schorzeń leżących u jej podstaw. Powinnaś jak najszybciej udać się do specjalisty, by mieć jak największe szanse na uniknięcie ciąży pozamacicznej.

W internecie dostępnych jest kilka materiałów na ten temat. Ectopic Pregnancy Trust jest doskonałym źródłem informacji i wsparcia. Trust jest monitorowany i weryfikowany medycznie przez Royal College of Obstetricians. Na stronie znajdują się też tablice ogłoszeń, na których można zadawać pytania i uzyskiwać odpowiedzi. Strona oferuje materiały online, które pomagają kobietom zrozumieć, co jest przyczyną ciąży pozamacicznej. Ponadto zawiera linki do obszernej encyklopedii online na ten temat.

Poza infekcjami miednicy, ciąża pozamaciczna może być spowodowana leczeniem bezpłodności, wadami jajowodów lub nieregularnym kształtem jajowodów. Do ciąży może dojść w wyniku wady jajowodów lub choroby zapalnej miednicy. Dodatkowo może zostać zlecone przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, aby potwierdzić obecność rozwijającego się płodu. Można też przeprowadzić kilka badań krwi, by określić poziom hCG i progesteronu.

Po cesarskim cięciu kobiety są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej. Ponadto kobiety, które mają zablokowany jajowód, mogą zdecydować się na zabieg chirurgiczny w celu jego ponownego otwarcia. Ta opcja wiąże się jednak z dużym ryzykiem spowodowania dalszych komplikacji i blizn. Dlatego po operacji kobieta musi odczekać co najmniej dwa miesiące. Aktywność seksualną można wznowić po trzech miesiącach.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Wstrząs septyczny ciąża

Wstrząs septyczny a ciąża - przyczyny i możliwe rozwiązania

Następny artykuł
Ile tygodni trwa ciąża?

Ile tygodni trwa ciąża?