Ciąża urojona – przyczyny, leczenie i objawy

Ciąża urojona - leczenie i objawy

Jeśli wydaje ci się, że jesteś w ciąży, ale tak nie jest, możesz cierpieć z powodu ciąży urojonej. Jeśli tak uważasz, możesz chcieć dowiedzieć się więcej o oznakach i objawach ciąży urojonej. Na szczęście nie jesteś sama. Każdego roku miliony kobiet cierpią na tę przypadłość, a może ona dotknąć każdego i wszędzie. Oto kilka rad, jak radzić sobie z tym stanem. Może to być wyniszczające, a nawet niebezpieczne uczucie. W tym artykule przyjrzymy się oznakom i objawom oraz porozmawiamy o dostępnych metodach leczenia.

Leczenie

Lekarz może zalecić terapię pacjentom, którzy mają objawy ciąży urojonej. Chociaż objawy mogą trwać tylko kilka tygodni lub miesięcy, mogą utrzymywać się przez wiele lat. Chociaż może być trudno przekazać nowinę kobiecie, która wierzy, że jest w ciąży, odpowiednie leczenie może pomóc jej dojść do siebie po tym doświadczeniu. Poniżej wymieniono niektóre z najbardziej skutecznych metod leczenia. Kiedy już wykluczysz przyczyny medyczne, rozpocznij leczenie ciąży urojonej.

Zaburzenia psychologiczne mogą być przyczyną ciąży urojonej. Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, lęk czy schizofrenia, mogą powodować objawy ciąży urojonej. Czynniki psychologiczne, takie jak trauma, mogą wywołać objawy. Niektóre leki również mogą wywołać ten stan. Psychologowie mogą pomóc kobietom przezwyciężyć ten problem, pomagając im uznać realność ich stanu. Najlepsze metody leczenia mogą obejmować terapię i leki antydepresyjne. Wyłyżeczkowanie macicy jest innym sposobem leczenia ciąży urojonej.

Leczenie psychologiczne może obejmować psychoterapię. W jednym przypadku kobieta, u której zdiagnozowano zaburzenia urojeniowe, twierdziła, że jest w ciąży. Została znaleziona w lesie naga i wykazywała objawy psychozy. Dalsze testy wykazały, że rzeczywiście była w ciąży, ale nie było żadnych fizycznych dowodów na poparcie jej twierdzeń. Terapeuta kobiety zalecił inną metodę, która okazała się bardziej skuteczna. Po terapii wróciła do swojej rodziny i znów mieszkała z mężem i dziećmi.

Pseudocyesis jest rzadkim, ale bardzo niepokojącym stanem. Kobiety w ciąży rzekomej mogą doświadczać objawów tego stanu, w tym przybierania na wadze i uczucia rosnącego brzucha. Inne oznaki pseudocyesis to nieregularne miesiączki, obrzmienie piersi i wydzielina z piersi. Kobieta może nawet doświadczyć bólów porodowych w dniu spodziewanego porodu. W niektórych przypadkach fałszywe przekonanie o ciąży może nawet doprowadzić do poronienia.

Diagnoza

Ciąża urojona jest poważnym zaburzeniem psychicznym, niezależnie od tego, czy jest spowodowana pragnieniem posiadania potomstwa, niepłodnością, powtarzającymi się poronieniami czy zbliżającą się menopauzą. Kobiety często doświadczają fizycznych objawów wczesnej ciąży, które dezorientują ich mózg, by uwierzył, że są w ciąży. Mózg wtedy uwalnia hormony, które powodują dalsze objawy ciąży. Mimo że doświadczenie ciąży urojonej może być przykre, stan ten jest uleczalny. Na szczęście nie wymaga operacji ani leków.

Objawy ciąży pozornej mogą utrzymywać się latami. Badanie fizykalne brzucha i miednicy może wykazać zmiękczenie lub powiększenie szyjki macicy. Testy ciążowe w moczu będą jednak negatywne. Badania ultrasonograficzne, które wykazują obecność płodu i bicie serca, są zazwyczaj negatywne. Rak i ciąża pozamaciczna mogą naśladować te objawy. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zdiagnozowanie ciąży urojonej.

Kiedy kobieta podejrzewa, że jest w ciąży, może próbować zaprzeczać temu faktowi. Nawet jeśli badania ultrasonograficzne i inne fizyczne oznaki ciąży potwierdzają obecność dziecka, może ona nadal odrzucać diagnozę ciąży. Posiadanie systemu wsparcia jest bardzo ważne w radzeniu sobie z tą emocjonalną traumą. Psycholog może pomóc w zaakceptowaniu rzeczywistości i przepracowaniu uczuć, które się z nią wiążą. Podczas gdy objawy ciąży urojonej mogą trwać tygodniami, mogą też trwać latami.

Objawy ciąży urojonej to przyrost wagi, powiększony brzuch, nieregularne miesiączki, obrzęk piersi, mdłości i nabrzmiałe piersi. Czasami stan ten trwa przez dziewięć miesięcy. Objawy ciąży urojonej różnią się u poszczególnych osób. Rokowanie w tym stanie zależy od czynników psychologicznych leżących u jego podłoża. Tak jak w przypadku wszystkich przypadków pseudocyzy, ważne jest, by szukać leczenia jak najwcześniej.

Możliwości leczenia

Najlepszym sposobem leczenia ciąży urojonej są zazwyczaj metody psychologiczne. Psychoterapia pomaga pacjentowi poradzić sobie z emocjami związanymi z fałszywą ciążą. Dobry system wsparcia jest niezbędny do przezwyciężenia tego stanu. Kobiecie, która udaje ciążę, należy powiedzieć, że jej macica jest pusta. Psychoterapia może też pomóc pacjentce poradzić sobie z poczuciem winy i depresją związaną z fałszywą ciążą. Możliwości leczenia ciąży urojonej jest wiele. Poniżej wymieniono kilka z nich.

Pseudocyza, zwana też ciążą urojoną, jest przyczyną fałszywej ciąży. Objawem tego stanu jest przybieranie na wadze, powiększający się brzuch i nieregularne miesiączki. Kobieta może przeżyć pełne 9 miesięcy z tym płodem. Ten stan jest rzadki i zwykle ustępuje samoistnie. Opcje leczenia ciąży urojonej są często niedostępne ze względu na jej niezwykłą naturę, ale mogą pomóc kobiecie przezwyciężyć ten stan.

Pseudocyza jest zaburzeniem psychologicznym, które może powodować fałszywe objawy ciąży. Osoby cierpiące na duże zaburzenia depresyjne mogą mieć objawy ciąży urojonej. W niektórych przypadkach ciąża urojona może być wynikiem objawów fizycznych, takich jak guz jajnika. Stan ten jest trudny do zdiagnozowania i może mieć poważne konsekwencje. Na szczęście możliwości leczenia ciąży urojonej obejmują zidentyfikowanie przyczyny i jej wyleczenie.

Czytaj również:   Ciąża pierwsze objawy - jakie są?

Psychoterapia może pomóc kobietom w radzeniu sobie z tym stanem. Ważne jest, by pamiętać, że ciąża rzekoma jest rzadka, ale musi być zrozumiana, zanim rozpocznie się leczenie. Objawy fałszywej ciąży mogą trwać od kilku tygodni do dziewięciu miesięcy, w zależności od stopnia nasilenia i możliwości leczenia. Objawy mogą naśladować bóle porodowe. Jeśli objawy są wystarczająco nasilone, kobieta może wymagać leczenia psychiatrycznego. Możliwości leczenia ciąży urojonej mogą być zindywidualizowane w zależności od stopnia zaawansowania choroby i potrzeb pacjentki.

Oznaki i objawy

Jeśli doświadczasz oznak i objawów ciąży urojonej, musisz wiedzieć, że nie jesteś w ciąży. Stan ten, znany też jako pseudocyza, jest stanem psychologicznym, który zdarza się kobietom. Objawy te są takie same jak w przypadku prawdziwej ciąży, ale wynikają z czynników psychologicznych, a nie fizycznych. W niektórych przypadkach objawy te mogą utrzymywać się nawet przez dziewięć miesięcy! Jeśli myślisz, że jesteś w ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by upewnić się, że nie jest to ciąża fałszywa.

Choć nie jest do końca jasne, dlaczego niektóre kobiety doświadczają ciąży urojonej, eksperci podejrzewają, że w grę wchodzi pętla sprzężenia zwrotnego umysł-ciało. Kiedy dana osoba przeżywa silne emocje, takie jak intensywny żal po poronieniu lub niepłodność, wytwarza w swoim ciele podwyższony poziom hormonów, które imitują objawy ciąży. To samo dotyczy intensywnej tęsknoty za dzieckiem, która może wywołać objawy ciąży, nawet jeśli w macicy nie ma płodu.

Nie ma udowodnionych przyczyn ciąży urojonej, ale możesz przedyskutować tę możliwość ze swoim lekarzem. Koniecznie wykonaj wszystkie zalecane badania lekarskie i kontynuuj terapię zgodnie z zaleceniami. Twój stan psychiczny jest bardzo ważny i zasługujesz na troskliwą opiekę. Nie ma potrzeby, byś cierpiał z powodu tego stanu samotnie! Nie jesteś sam! Podejmij kroki, by zapobiec powtórzeniu się tej sytuacji. Ten stan może mieć niszczycielskie konsekwencje. Jeśli chcesz poznać przyczyny ciąży urojonej, zacznij od skontaktowania się z lekarzem już dziś!

Główne fizyczne objawy ciąży urojonej to nieregularny cykl miesiączkowy i tkliwość piersi. Płód może się też przemieszczać. Niektóre kobiety doświadczają objawów ciąży pozornej przez kilka tygodni do dziewięciu miesięcy. Niektóre zgłaszają nawet, że czują się, jakby rodziły. Chociaż te objawy mogą być prawdziwe, nie ma prawdziwego dziecka, więc należy je odrzucić jako ciążę fałszywą. Istnieje wiele sposobów na wykrycie fałszywych ciąż, ale USG jest najlepszym sposobem na potwierdzenie istnienia dziecka.

Przyczyny

Chociaż istnieje kilka możliwych przyczyn ciąży urojonej, najczęstszą z nich nie jest poronienie. Przyczynami ciąży urojonej mogą być różne zaburzenia endokrynologiczne i reprodukcyjne, zaburzenia równowagi hormonalnej lub problemy ze zdrowiem psychicznym. W większości przypadków kobiety, które doświadczają tego stanu, są młode i mają silne pragnienie zajścia w ciążę. W niektórych przypadkach kobiety mogą również doświadczać fałszywej ciąży w wyniku powtarzających się poronień. Objawy mogą być tak zdradliwe, jak bycie w ciąży, kiedy nie jest się w ciąży. Fałszywa ciąża może być też objawem innego stanu, np. poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

Chociaż nie ma jasnej przyczyny pseudocyzy, może być ona objawem psychozy. Silne pragnienie zajścia w ciążę może powodować takie objawy. Inne fizjologiczne przyczyny fałszywej ciąży mogą dotyczyć wtórnej amenorrhei lub kobiet przed menopauzą. Kilka zaburzeń wpływa na układ endokrynologiczny, w tym zapalenie przydatków. Ważne jest, by skonsultować się z lekarzem, jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów.

Inne przyczyny ciąży urojonej to presja społeczna i niski poziom dopaminy. Brak dopaminy może prowadzić do zwiększonego poziomu prolaktyny, hormonu, który naśladuje objawy ciąży. Niezależnie od przyczyny, może to być przykre i stresujące dla kobiety, a psychologowie mogą pomóc jej rozpoznać i zaakceptować prawdę. Objawy mogą być trudne do wykrycia, ale dzięki wsparciu i pomocy kobieta może przezwyciężyć psychologiczne skutki ciąży urojonej.

Niektóre fizyczne przyczyny fałszywej ciąży są bardzo poważne, np. guz jajnika czy powiększenie brzucha. Ale nawet niepłodne kobiety mogą doświadczać fałszywych ciąż. Oprócz przyczyn fizycznych również choroby psychiczne, takie jak depresja czy wykorzystywanie seksualne, mogą być przyczyną fałszywej ciąży. Objawy depresji mogą sprawić, że kobieta czuje się przygnębiona, niespokojna i pozbawiona nadziei. Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich doświadcza tego problemu, natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jaka jest różnica między miesiączką a ciążą?

Jaka jest różnica między miesiączką a ciążą?

Następny artykuł
Nieuszkodzona prezerwatywa a ciąża - jak to moliwe?

Nieuszkodzona prezerwatywa a ciąża - jak to moliwe?