Ciąża w wieku 38 lat – na co zwrócić uwagę?

Ciąża w wieku 38 lat

Jeśli rozważasz zajście w ciążę w wieku 38 lat, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Niektóre z tych czynników to zaawansowany wiek matki, ryzyko, częstość występowania zespołu Downa i komplikacje. Jednak mimo tych obaw, nadal możesz zajść w zdrową ciążę. Poniżej dowiesz się o ryzyku, korzyściach i możliwościach dla kobiet w twoim wieku. I jak zawsze pamiętaj, by stosować się do zaleceń lekarza dotyczących odpoczynku i diety.

Zaawansowany wiek matki

Ostatnie badania wykazały, że kobiety, które poczęły w zaawansowanym wieku macierzyńskim, były bardziej narażone na niekorzystne wyniki okołoporodowe. Należały do nich niska waga urodzeniowa i przedwczesny poród. Inne badania przeprowadzone przez Waldenstrom U i Delpisheh A wykazały, że opóźnione rodzenie dzieci było związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych wyników okołoporodowych. Wyniki te sugerują, że kobiety w zaawansowanym wieku macierzyńskim powinny rozważyć swoje osobiste czynniki ryzyka i omówić je z lekarzem prowadzącym.

Termin zaawansowany wiek macierzyński odnosi się do kobiet, które w momencie porodu mają więcej niż 35 lat. Mimo że istnieje ryzyko zaburzeń genetycznych i wysokiego ciśnienia krwi, kobiety po 35. roku życia nadal mogą mieć zdrową ciążę. Ciąża w tym wieku może wymagać badań prenatalnych i ścisłego monitorowania przez lekarzy. Ze względu na to ryzyko jeszcze ważniejsze jest, by zachować zdrowie i dbać o swoje ciało w czasie ciąży.

Ponieważ starsze kobiety mogą mieć większe trudności z zajściem w ciążę, kontakt z wykwalifikowanym położnikiem jest niezbędny. Wraz z podwyższonym wiekiem matki wzrasta ryzyko poronienia, urodzenia martwego płodu i nieprawidłowości w rozwoju płodu. Ponadto dzieci urodzone przez starsze kobiety mają większe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych lub fizycznych, takich jak zespół Downa, opóźnienie umysłowe i wady serca.

Komplikacje

Ryzyko związane z ciążą w wieku 38 lat jest porównywalne z tym, jakie występuje u kobiety w wieku 35 lat. Choć każda ciąża niesie ze sobą pewne ryzyko, ciężarne kobiety w starszym wieku powinny rozważyć względne i oparte na strachu ryzyko związane z sytuacją. Najczęstszym “powikłaniem” związanym z ciążą w wieku 38 lat jest trisomia 21. Ponadto kobiety w wieku powyżej 38 lat mają 1 na 85 szans na urodzenie dziecka z zespołem Downa.

Chociaż wiele kobiet zwleka z zajściem w ciążę do późnej trzydziestki lub nawet czterdziestki, jest kilka rzeczy, które starsze kobiety mogą zrobić, by zapewnić sobie zdrową ciążę. Pierwszym krokiem jest bycie zdrowym, dlatego ważne jest, by regularnie badać się u swojego lekarza. W końcu chcesz zapewnić swojemu dziecku zdrowy start. W końcu zdrowa ciąża to szczęśliwa, zdrowa ciąża!

Innym czynnikiem ryzyka jest starszy wiek. Badanie objęło ponad 1,6 miliona kobiet i uwzględniało czynniki demograficzne i choroby współistniejące. Kobiety w wieku 35 lat i starsze miały wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji, w tym krwotoku poporodowego, zapalenia błon płodowych i rzucawki. Co więcej, starsze kobiety miały również zwiększone ryzyko powikłań związanych z ciążą, takich jak stan przedrzucawkowy i rzucawka, podczas gdy szanse na ciążę wysokiego ryzyka były mniejsze.

Częstość występowania zespołu Downa

Chociaż lekarze nie znają jeszcze dokładnej przyczyny, wielu zaleca wczesne badania przesiewowe w kierunku zespołu Downa, ponieważ ryzyko wzrasta wraz z wiekiem matki. Ciąża w tym wieku również zwiększa szanse na urodzenie dziecka z tym zaburzeniem, a historia rodziny matki może mieć na to wpływ. Wiedza o potencjalnej diagnozie twojego dziecka z wyprzedzeniem pozwoli ci zaplanować zdrowie dziecka i wsparcie, którego twoja rodzina będzie potrzebować, by poradzić sobie z tą wiadomością.

Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem kobiety. W wieku 25 lat kobieta ma największe szanse na poczęcie dziecka z tym zaburzeniem. Ryzyko poczęcia dziecka z tym zaburzeniem wzrasta po 30 roku życia. Na 350 kobiet, które poczęły dziecko w wieku 38 lat, przypada jedna. Liczba poronień wzrasta znacząco wraz z wiekiem. W wieku 20 lat 10% ciąż kończy się poronieniem, ale u kobiet w wieku 30 i 40 lat odsetek ten wzrasta do 14%. Po 38 roku życia wskaźnik ten wzrasta do 18% lub 34% ciąż. Ważne jest, by pamiętać, że kobieta ma w sobie wszystkie komórki jajowe, jakie kiedykolwiek wyprodukuje, ale tylko niewielki procent jej jajeczek doprowadzi do poczęcia.

Nie ma specjalnego przygotowania do testu na zespół Downa, ale dobrze jest omówić to z lekarzem. Badania ultrasonograficzne i badania krwi są stosunkowo bezpieczne, a ich wyniki zwykle ustępują w ciągu tygodnia lub dwóch. Istnieje niewielkie ryzyko związane z amniopunkcją i biopsją kosmówki, ale niosą one ze sobą niewielkie ryzyko poronienia.

Odpoczywaj

Odpoczynek podczas ciąży jest całkowicie logiczny, ale może mieć swoje wady. Choć kuszące może być pozostanie w łóżku i nic nie robienie, Society for Maternal-Fetal Medicine zaleca, by nie stosować rutynowo ograniczania aktywności w czasie ciąży. Badania wykazały, że odpoczynek w łóżku może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego lekarz musi dokładnie rozważyć twoje potrzeby i cele. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych skutków ubocznych odpoczynku w czasie ciąży.

Stan przedrzucawkowy i nadciśnienie ciążowe są związane ze zmniejszonym dopływem krwi do łożyska. Odpoczynek może zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i nadciśnienia ciążowego. Ponieważ wysiłek fizyczny zmniejsza perfuzję łożyska, odpoczynek w łóżku może zapobiec stanowi przedrzucawkowemu. Nie jest jasne, czy odpoczynek podczas ciąży w wieku 38 lat jest korzystny, czy nie.

Czytaj również:   Torbiel na jajniku a ciąża? - Ryzyko, przyczyny i rozwiązania

Ciąża jest wydarzeniem zmieniającym życie. Daje ci szansę, by przygotować się na przyjście dziecka. Podczas odpoczynku możesz planować i organizować się dla dziecka. Możesz wybrać imię, zamówić artykuły do pokoju dziecinnego i przygotować ogłoszenia. Odpoczynek daje ci też czas na zrobienie badań i przygotowanie się na ewentualne komplikacje. Nie zniechęcaj się więc, jeśli twój lekarz powie, że odpoczynek nie jest zalecany.

Kwas foliowy

Kwas foliowy to witamina z grupy B, którą można znaleźć w wielu produktach spożywczych i suplementach. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju komórek i tkanek przez całe życie. Kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy przed poczęciem, aby uchronić się przed wadami cewy nerwowej (NTD), które mogą powodować wady wrodzone mózgu i kręgosłupa dziecka. CDC, Institute of Medicine i U.S. Preventive Services Task Force zalecają, by kobiety w ciąży przyjmowały kwas foliowy, by chronić się przed tymi wadami.

Kwas foliowy może również zapobiegać wrodzonym wadom serca, które występują, gdy serce lub naczynia krwionośne nie rozwijają się normalnie przed urodzeniem. Wada ta może dotyczyć tętnic i żył. Dodatkowo suplementy kwasu foliowego mogą zapobiegać rozszczepowi wargi i podniebienia, czyli wadom wrodzonym, w których usta i wargi nie łączą się ze sobą w ciągu pierwszych sześciu do dziesięciu tygodni ciąży. Pacjenci mogą wymagać wielu operacji, aby skorygować tę wadę.

W badaniu przeprowadzonym w 1998 roku przez organizację March of Dimes tylko niewielka mniejszość ankietowanych kobiet w USA wiedziała o związku między kwasem foliowym a zapobieganiem wadom wrodzonym. Ta niewielka grupa kobiet może jednak nie być świadoma korzyści płynących ze stosowania kwasu foliowego w okresie przedkoncepcyjnym. Zdrowa kobieta powinna przyjmować 400 ug kwasu foliowego dziennie przez cały okres rozrodczy.

Unikanie palenia i picia w czasie ciąży

Aby nie zaszkodzić swojemu dziecku, powinnaś przestać palić, pić i zażywać nielegalne narkotyki. Nawet niewielka ilość alkoholu w czasie ciąży może spowodować długotrwałe problemy zdrowotne lub wady wrodzone. Ponadto spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych, które mają wpływ na zachowanie, uczenie się i ogólny rozwój dziecka. Z tego powodu lekarz może zalecić ci program leczenia uzależnień od narkotyków.

Badacze pytali kobiety o ich nawyki związane z paleniem i piciem alkoholu przed zajściem w ciążę. Przeliczali ich odpowiedzi na liczbę drinków, które spożywały tygodniowo. Palacze i pijący byli bardziej skłonni do porzucenia swoich niezdrowych zachowań w czasie ciąży niż osoby niepalące. Co ciekawe, kobiety, które paliły przed ciążą, miały mniejsze szanse na rzucenie palenia. Podobną prawidłowość zaobserwowano u kobiet, które przestały pić alkohol przed zajściem w ciążę. Jednak intensywność używania alkoholu przed zajściem w ciążę może być czynnikiem ochronnym.

W badaniu sprawdzono również związek między przedporodowym niepokojem emocjonalnym a ryzykiem palenia w ciąży. Palenie jest związane z niższą wagą urodzeniową i wyższą śmiertelnością płodu. W rzeczywistości palenie jest bardziej narażone na poronienie u kobiet, które nie planowały swojej ciąży. Badanie wykazało jednak, że kobiety, które palą w czasie ciąży, są także bardziej narażone na nieplanowaną ciążę. Dlatego ważne jest, by zrozumieć związek między ciążą a ryzykownymi zachowaniami.

Poddawanie się cesarskiemu cięciu

W przeszłości kobiety nie miały możliwości wyboru, czy chcą mieć cesarskie cięcie, czy nie. Jeśli dziecko było duże, matka miała małą miednicę lub poród się nie udał, lekarz zalecał cesarskie cięcie. Chociaż liczba powtórnych cięć cesarskich jest różna, wydaje się, że kobiety po 35. roku życia coraz częściej decydują się na tę elektywną procedurę, pomimo ryzyka.

Jeśli twoje dziecko nie jest w pełni rozwinięte i jest jeszcze za wcześnie, by mogło zostać poczęte, lekarz może zasugerować wczesne cięcie cesarskie. Są to tak zwane późne wcześniaki i mogą się urodzić między 34 a 36 tygodniem ciąży. Termin porodu liczy się od pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki. Jeśli jednak przekroczyłaś już ten moment i nadal nie masz oznak przedwczesnego porodu, nie zaleca się wykonywania cesarskiego cięcia.

Podczas planowych cięć cesarskich kobiety muszą być na czczo przez minimum 6 godzin. Ten czas postu może się różnić w zależności od szpitala. Poproś swojego lekarza o specjalne ustalenia w zależności od tego, gdzie będziesz rodzić. Podczas operacji obok ciebie może usiąść osoba wspierająca, która będzie trzymać cię za rękę i pomoże ci powitać dziecko. Musisz mieć świadomość, że podczas porodu na sali operacyjnej będzie przebywać kilka osób i każda z nich odgrywa ważną rolę w zapewnieniu ci bezpieczeństwa. Aby chronić ciebie i twoje dziecko przed ewentualnymi komplikacjami, osoba wspierająca będzie przykryta zasłoną lub kotarą.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak pogodzić ciążę z pracą

Jak pogodzić ciążę z pracą? - Podpowiadamy jak to zrobić!

Następny artykuł
Jak zajść w ciążę bez stosunku? - Odpowiadamy!

Jak zajść w ciążę bez stosunku? - Odpowiadamy!