Ciąża w wieku 48 lat – ryzyko i obawy

Ciąża w wieku 48 lat

Jeśli chcesz założyć rodzinę, ciąża w wieku 48 lat jest realną opcją. Chociaż ciąża w tym wieku nie jest powszechna, istnieje kilka czynników ryzyka, które należy wziąć pod uwagę. Ryzyko ciążowej choroby trofoblastycznej, rzadkiej choroby powodującej wzrost nieprawidłowych komórek w macicy, jest wyższe niż zwykle. Choroba ta może spowodować spontaniczne poronienie lub nieprawidłowości u nienarodzonego dziecka. Pomimo tego ryzyka starsze kobiety są często lepiej przygotowane emocjonalnie do rodzicielstwa, są stabilne finansowo i mają bardziej ugruntowane decyzje do podjęcia.

Badania prenatalne

Kobiety w każdym wieku powinny rozważyć poddanie się genetycznym badaniom przesiewowym przed poczęciem dziecka. Badania genetyczne w kierunku zespołu Downa są bardzo zalecane i często dostępne podczas wizyt u lekarza prenatalnego. Wyniki testu wskażą prawdopodobieństwo, że dziecko będzie dotknięte określoną chorobą genetyczną w porównaniu z wiekiem matki. Kiedy wynik testu wskazuje na 1 na 200 szans na to, że dziecko będzie dotknięte zespołem Downa, jest on uważany za “negatywny”.

Mimo że prawdopodobieństwo ciąży mnogiej jest większe niż u młodszych kobiet, powinny one nadal korzystać z opieki prenatalnej. Ciąże mnogie mogą pojawić się w sposób naturalny, gdy kobiety zbliżają się do czterdziestki. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś robić badania prenatalne w wieku 48 lat, omów swoją historię choroby z lekarzem i upewnij się, że regularnie wykonujesz badania prenatalne. Pomoże ci to wcześnie wykryć ewentualne komplikacje.

Istnieją dwa rodzaje genetycznych testów prenatalnych: QF-PCR i konwencjonalna analiza cytogenetyczna. QF-PCR może wykryć trisomie i jest uważane za medycznie konieczne. Tradycyjna analiza cytogenetyczna może wykryć pewne nieprawidłowości chromosomowe. Oba te testy mogą być jednak inwazyjne. Mimo że są inwazyjne, wykonuje się je zwykle, gdy rozwijający się płód jest zagrożony chorobą genetyczną.

Amniopunkcja genetyczna

Jeśli jesteś kobietą w wieku 48 lat lub starszą, powinnaś wiedzieć, że amniopunkcja genetyczna jest nadal realną opcją dla kobiet w ciąży. Testy genetyczne pozwalają lekarzom zbadać zarodek dziecka, by stwierdzić, czy rozwija się on prawidłowo. Chociaż istnieje niewielkie ryzyko poronienia, to i tak jest to lepsze niż brak pewności. Amniopunkcja dostarcza też dodatkowych informacji o budowie genetycznej dziecka.

Jest kilka różnych powodów, dla których kobieta może otrzymać propozycję amniopunkcji genetycznej w czasie ciąży. Najważniejszym czynnikiem jest wiek matki. Wiek kobiety w momencie poczęcia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych niż u kobiety młodszej. Na przykład matka w wieku czterdziestu pięciu lat jest cztery razy bardziej narażona na urodzenie dziecka z zespołem Downa niż kobieta mająca dwadzieścia pięć lat.

Amniopunkcja wiąże się z niewielkim ryzykiem poronienia, ale i tak jest ono o wiele niższe niż ryzyko wcześniejszego porodu. Przeprowadzenie zabiegu w pierwszym trymestrze ciąży wiąże się z nieco większym ryzykiem, ale jest ono znacznie niższe niż w drugim i trzecim trymestrze. Igła może też uszkodzić jelito i pozostawić zarazki w ciele matki.

Łożysko przedwczesne (placenta previa)

W tym badaniu porównano kobiety, u których w przeszłości wystąpiło łożysko przedwczesne z kobietami bez takiej historii. Naukowcy odkryli, że wcześniejsze łożysko previa było niezależnym czynnikiem ryzyka niekorzystnych wyników ciąży. Kobiety z wcześniejszym łożyskiem przedwczesnym częściej miały zaburzenia PAS. Do badania włączono kobiety, u których w przeszłości wystąpiło łożysko previa trwające jeden miesiąc lub dłużej.

Głównym objawem łożyska przedwczesnego jest jasnoczerwone krwawienie z pochwy bez bólu. Ponadto kobiety z tym schorzeniem mogą doświadczać skurczów i silnego krwawienia w czasie ciąży. Jeśli krwawienie trwa dłużej niż kilka pierwszych miesięcy, kobieta powinna szukać pomocy w nagłych wypadkach. Kobiecie, u której rozwinie się łożysko previa, może zostać zalecone cesarskie cięcie. Lekarz może udzielić więcej informacji po pierwszej wizycie.

Wyniki rezonansu magnetycznego łożyska przedwczesnego powinny być interpretowane ostrożnie. Aksamitny przewód, który wnika w błony macicy, może imitować vasa previa. Tej części towarzyszy para pętli z normalnie wnikającej pępowiny. Badanie USG może pomóc w rozróżnieniu tych dwóch jednostek. Kobieta z vasa previa może zmieniać pozycję ciała podczas wykonywania seryjnych badań.

Szanse na przedwczesny poród

W Stanach Zjednoczonych przedwczesny poród stanowi około jednej piątej wszystkich porodów. Jest to główna przyczyna śmierci niemowląt i numer jeden wśród przyczyn zgonów przed ukończeniem piątego roku życia na świecie. Co więcej, dwie trzecie przedwczesnych porodów jest spontanicznych, a lekarze wciąż nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Najlepsze dostępne testy pozwalające przewidzieć przedwczesny poród okazały się nieskuteczne i sprawdzają się tylko w około 20 procentach przypadków.

Czytaj również:   Ryzyko zajścia w ciążę po 40 roku życia

Badania wykazały, że zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet w wieku 48 lat i starszych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej, udaru mózgu i innych chorób układu krążenia. Nie jest jednak jasne, dlaczego u tych kobiet, które nie miały w przeszłości przedwczesnego porodu lub mają co najmniej 48 lat, ryzyko ciąży w tej grupie wiekowej jest tak wysokie. Może to być spowodowane innymi czynnikami. Niezależnie od tego, ważne jest, by pamiętać, że kobiety po 48 roku życia mogą być bardziej narażone na zajście w ciążę i że nie ma bezpiecznego wieku, w którym można zajść w ciążę.

Badania wskazują również, że kobiety, które są bardzo zestresowane, mają zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Mimo wysiłków, by pomóc im radzić sobie ze stresem, interwencje mające na celu zmniejszenie ich obciążenia i dodawanie otuchy nie okazały się skuteczne. Wskaźnik przedwczesnych porodów jest także zróżnicowany rasowo. Kobiety z wyższym wykształceniem częściej rodzą przedwcześnie niż kobiety o niższym statusie społeczno-ekonomicznym.

Konieczność cesarskiego cięcia w czasie ciąży

Powody, dla których konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia w czasie ciąży w wieku 48 lat, są różne. Na przykład niektórzy pracownicy opieki zdrowotnej mogą postrzegać starsze kobiety jako kobiety wysokiego ryzyka i interweniować bez względu na to, czy wymagają one cesarskiego cięcia. Ponadto nie ma jednoznacznych danych, które pozwoliłyby określić, jakie jest rzeczywiste ryzyko zdrowotne dla starszych kobiet rodzących dzieci. Jednak im wyższy wiek, tym większe prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia.

Ryzyko związane z nieprawidłowościami chromosomalnymi

Matki powyżej czterdziestego ósmego roku życia są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych niż młode kobiety. Badania wykazały, że ryzyko to wzrasta prawie czterokrotnie po trzydziestym piątym roku życia. Na przykład ryzyko wystąpienia T21, T18 i trisomii 21 wzrasta o 1,18 u kobiet powyżej czterdziestego roku życia. To zwiększone ryzyko wynika głównie z większego obciążenia nici DNA w czasie ciąży.

Chociaż ryzyko wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych w czasie ciąży jest niskie, wzrasta ono wraz z wiekiem matki. W Stanach Zjednoczonych ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta z jednego na 1000 w wieku 25 lat do około jednego na 100 po czterdziestce. Nie jest to jednak duży wzrost, ponieważ kobiety poniżej trzydziestego ósmego roku życia częściej niż matki po czterdziestce starają się urodzić dziecko. Na szczęście dostępni są doradcy genetyczni, którzy pomagają kobietom zrozumieć wyniki testów chromosomalnych oraz to, jakie problemy chromosomalne są z nimi związane.

Według raportu ciąża po czterdziestym ósmym roku życia wiąże się z większymi szansami na wystąpienie nieprawidłowości chromosomalnych. Wskaźnik ciąż T13 i T18 wzrósł z sześciu do 15 procent do ponad jednego na tysiąc w okresie 1985-2007. Wskaźnik występowania zespołu Downa u płodu wzrósł w tym okresie z jednego do dwóch na tysiąc, a wskaźnik ten był trzykrotnie wyższy w przypadku matek powyżej czterdziestego ósmego roku życia.

Zajście w ciążę z mniejszą liczbą komórek jajowych

Płodność u kobiet po czterdziestym roku życia spada. Szanse na zajście w ciążę naturalnie zmniejszają się z 20 do 5 procent każdego miesiąca do mniej niż jednego procenta u kobiet po czterdziestce. Główną przyczyną spadku liczby udanych zapłodnień w tym wieku jest pogarszająca się jakość jajeczek. Jakość jajeczek kobiety może powodować problemy z zapłodnieniem, rozwojem i ciążą, w tym wady wrodzone, ale wciąż istnieją skuteczne metody maksymalizacji płodności w tym wieku.

Jednym ze sposobów na zwiększenie szans na poczęcie dziecka jest jedzenie większej ilości owoców i warzyw. Składniki odżywcze znajdujące się w owocach i warzywach pomagają w zapłodnieniu. Jaja zawierają też więcej witaminy D, która jest niezbędna dla udanej ciąży. Jajka starzeją się z wiekiem, więc spożywanie dodatkowych ilości błonnika może pomóc. Kobiety po trzydziestce powinny jeść więcej niż dwie filiżanki owoców dziennie.

Choć szanse kobiet na poczęcie dziecka znacznie spadają po czterdziestym roku życia, wciąż istnieją sposoby, by je począć. Dawstwo komórek jajowych od młodszej kobiety jest możliwe i ma wysoki wskaźnik powodzenia. Dawstwo komórek jajowych jest jednym ze sposobów na poczęcie, jeśli rezerwa jajnikowa jest już zbyt niska. Jednak proces dawstwa komórek jajowych jest kosztowny i może zakończyć się sukcesem tylko w niewielkiej liczbie przypadków.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Zagrożenia związane z ciążą mnogą

Zagrożenia związane z ciążą mnogą - jakie są i jak im zapobiegać?

Następny artykuł
Ciąża pozamaciczna usg

Ciąża pozamaciczna a USG - na co zwrócić uwage?