Jak pogodzić ciążę z pracą? – Podpowiadamy jak to zrobić!

Jak pogodzić ciążę z pracą

Czy martwisz się o to, jak pogodzić pracę z ciążą? Jeśli tak, nie jesteś sama. Jest wiele sposobów, by pogodzić ciążę i pracę. Oto kilka wskazówek. Branie wolnego w pracy w czasie ciąży i porodu wcześniaka jest całkowicie dopuszczalne. Ale jak znaleźć właściwą równowagę? Musisz zrobić kilka badań, by upewnić się, że nie narażasz zdrowia swojego dziecka.

Praca na pełen etat w czasie ciąży nie jest problemem

Może ci się wydawać, że praca w ciąży nie jest problemem, ale to może być trudne. Najważniejszą pracą jest opieka nad dzieckiem, więc musisz dać sobie trochę wolnego i odpocząć. Postaraj się rozpocząć urlop macierzyński jak najwcześniej, żebyś miała dużo czasu na przygotowania. Jeśli twoja praca wymaga dużej aktywności fizycznej, być może będziesz musiała dostosować swój grafik lub poprosić o specjalne udogodnienia.

W czasie ciąży powinnaś być świadoma praw, które przysługują ci jako kobiecie w ciąży. Pracodawcy muszą traktować cię jak każdego innego pracownika i zapewnić ci takie same świadczenia medyczne. Jeśli jednak twoja ciąża jest wysokiego ryzyka, być może będziesz musiała wcześniej zrezygnować z pracy. Jeśli twoja praca wymaga dźwigania ciężkich przedmiotów, powinnaś rozważyć zmianę pracy przed zajściem w ciążę. Powinnaś też wiedzieć, że praca w ciąży nie będzie miała wpływu na twoje wynagrodzenie.

Choć przedwczesny poród jest najczęstszym powodem przerwania pracy w ciąży, są też inne sytuacje, które mogą uniemożliwić ci pracę w czasie ciąży. Ciąża wysokiego ryzyka, przedwczesny poród lub choroba podstawowa mogą wymagać od ciebie wzięcia wolnego lub nawet odpoczynku w łóżku. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tych możliwych komplikacjach i zdecyduj, czy warto wziąć wolne w pracy. Może się okazać, że praca w czasie ciąży nie stanowi problemu, ale ważne jest, by omówić tę sytuację z lekarzem, który doradzi ci, czy możesz kontynuować pracę.

Chociaż praca w czasie ciąży nie musi być negatywnym zjawiskiem, może być dla ciebie korzystna, jeśli nie jesteś na stanowisku, które wymaga od ciebie brania wolnego. Poza tym może się okazać, że będziesz musiała wprowadzić zmiany w swojej karierze, by zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku. Mimo to urodzenie dziecka często zbiega się w czasie z rozpoczęciem nowej kariery. Jeśli jesteś pracującą matką, powinnaś wiedzieć, że w Australii jesteś chroniona przed dyskryminacją w miejscu pracy. Pracodawcy nie mogą pytać o twoją ciążę, gdy starasz się o pracę.

Branie wolnego w pracy z powodu ciąży nie jest problemem

To, czy zamierzasz pracować w ciąży, czy wziąć wolne, jest twoją osobistą decyzją, którą tylko ty możesz podjąć. Praca w ciąży jest wyczerpująca, ale nie niemożliwa. Tak długo, jak cieszysz się dobrym zdrowiem i rozumiesz swoje prawa w pracy, możesz pozostać wydajna będąc w ciąży. Ten artykuł pomoże ci znaleźć sposoby radzenia sobie z różnymi objawami ciąży w czasie pracy. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże ci znaleźć pracę, która będzie odpowiadać twoim potrzebom i twojej ciąży.

Czytaj również:   Tabletki antykoncepcyjne a ciąża?

Chociaż powinnaś brać wolne na wizyty przedporodowe, nierzadko pracodawca może poprosić o zaświadczenie od lekarza, że twoja choroba jest związana z ciążą. Ważne jest, by pamiętać, że absencja chorobowa w ciąży nie wlicza się do twojego zwolnienia lekarskiego, a niektórzy pracodawcy mogą cię zwolnić po przekroczeniu pewnego poziomu nieobecności. Dodatkowo powinieneś unikać proszenia ciężarnej kobiety o wzięcie zwolnienia lekarskiego, jeśli cierpi ona na dolegliwości medyczne, takie jak komplikacje z łożyskiem.

Najczęstszym błędem popełnianym przez ciężarne kobiety jest zbyt wczesne poinformowanie pracodawcy o tym, że jest w ciąży. Pracodawca nie powinien dzielić się tą dobrą nowiną z nikim poza jej przełożonym. Powinna raczej podkreślić swoje zaangażowanie w pracę. Powinien też przedstawić pomysły na zarządzanie jej obciążeniem pracą, ponieważ kobieta w ciąży jest bardziej narażona na komplikacje w czasie ciąży niż pracownik wykonujący niestresującą pracę.

Twój pracodawca powinien uszanować twoje życzenia i dać ci wystarczająco dużo wolnego czasu na odpoczynek. Ważne jest, byś nie brała wolnego z powodu ciąży, ale nie zapomnij wcześniej poinformować o tym swojego szefa. W niektórych przypadkach ciąża może uniemożliwić kontynuowanie pracy. Jeśli musisz wziąć wolne w pracy z powodu ciąży, postaraj się o specjalne udogodnienia. Ważne jest, by dbać o swoje zdrowie i nadawać priorytet swojemu czasowi i pracy.

Branie wolnego z powodu przedwczesnego porodu nie jest problemem

Zanim zaczniesz planować swoją ciążę, porozmawiaj o dostępności ubezpieczenia z pracodawcą. Jeśli masz zaplanowanych kilka wizyt, poinformuj o tym swojego szefa z wyprzedzeniem, aby mógł zaplanować wolne z wyprzedzeniem. Powinnaś też zapytać o możliwości opieki nad dziećmi dostępne w twojej okolicy. Zapytaj o wytyczne dotyczące brania wolnego w miejscu zatrudnienia. Będziesz potrzebować czasu wolnego, by dojść do siebie i nawiązać więź z rosnącym dzieckiem. Po urodzeniu dziecka będziesz potrzebować czasu na ustalenie rutyny karmienia piersią i podstawowych rytmów, takich jak sen.

Jeśli w twoim miejscu pracy nie ma polityki dotyczącej urlopu przedporodowego, powinnaś dowiedzieć się, gdzie możesz ją znaleźć. Może być ona wymieniona w podręczniku pracownika lub na wewnętrznej stronie internetowej. Twój dział kadr może ci również pomóc. Jeśli nie wiesz, jak ją znaleźć, umówienie się na spotkanie z działem HR może dać ci czas na zadawanie pytań i burzę mózgów na temat rozwiązań. Dobrze jest też omówić z pracodawcą wszelkie wątpliwości, jakie możesz mieć.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ciąża zagrożona

Czym jest ciąża zagrożona? - Jak sobie z nią poradzić?

Następny artykuł
Ciąża w wieku 38 lat

Ciąża w wieku 38 lat - na co zwrócić uwagę?