Jak poznać że ciąża obumarła? – Symptomy i sugnały

Jak poznać że ciąża obumarła?

Urodzenie martwe ma miejsce wtedy, gdy podczas porodu nie wykryto jeszcze serca dziecka. Przyczyny są różne i mogą obejmować wypadnięcie pępowiny, przerwanie łożyska, nieprawidłowości chromosomalne lub choroby chromosomalne. W większości przypadków do potwierdzenia braku bicia serca wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne. Poród martwego płodu można leczyć za pomocą kilku technik. Poniżej wymieniono kilka możliwości:

Objawy martwego urodzenia

Urodzenie martwe ma miejsce wtedy, gdy płód umiera przed lub w trakcie porodu. Może to nastąpić z wielu powodów, w tym z powodu wad wrodzonych lub wypadków z pępowiną. W wielu przypadkach bez przeprowadzenia autopsji nie można ustalić przyczyny. Jednak w około jednej trzeciej martwych urodzeń lekarze nie są w stanie wskazać konkretnej przyczyny. Martwe urodzenia mogą być także spowodowane infekcjami, takimi jak paciorkowiec grupy B, E. coli i klebsiella. Częstą przyczyną są też opryszczka i różyczka.

Kiedy twoja ciąża obumarła, powinnaś wiedzieć, czego się spodziewać. Istnieją trzy różne etapy żałoby. Pierwszy etap to ból związany z brakiem odczuwania jakichkolwiek ruchów dziecka. Może pojawić się plamienie lub krwawienie. W niektórych przypadkach śmierć płodu może być wczesna lub późna, ale zawsze najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, jeśli nie jesteś pewna. Możesz też zasięgnąć porady u swojego lekarza, który udzieli ci więcej informacji na temat tego, czego możesz się spodziewać po obumarciu ciąży.

Jeśli martwisz się o stan swojego nienarodzonego dziecka, możesz śledzić ruchy płodu. Lekarze mogą zlecić badania ultrasonograficzne lub monitorowanie płodu. Badania ultrasonograficzne mogą określić, czy serce dziecka bije lub czy przed porodem nastąpił martwy poród. Jeśli jednak zauważysz zmiany w ruchach swojego dziecka, powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem. Istnieją też pewne poważne objawy, takie jak krwawienie i ból brzucha. Jeśli te objawy nie ustępują, warto zaplanować badanie USG, by potwierdzić wynik ciąży.

Inne przyczyny urodzenia martwego płodu to problemy z wątrobą i nadużywanie substancji psychoaktywnych. Te schorzenia zwiększają ryzyko martwego urodzenia i są związane z prawie połową wszystkich martwych urodzeń. Jednak wiele z tych przypadków nigdy nie ma jednoznacznej przyczyny. Oprócz przyczyn związanych z łożyskiem, niektóre martwe urodzenia są spowodowane problemami z pępowiną. Gdy jest ona zbyt ciasno związana, może uniemożliwić dziecku otrzymanie wystarczającej ilości tlenu.

Jeśli podejrzewasz, że nastąpił martwy poród, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach czekanie do rozpoczęcia porodu naturalnego zwiększa ryzyko powstania u dziecka zakrzepów krwi i infekcji. Może też zwiększyć trudności w ustaleniu przyczyny śmierci. W okresie rekonwalescencji możesz wraz z lekarzem omówić opcje porodu. Możesz też omówić rytuały kulturowe i związane z pochówkiem swojego dziecka.

Jeśli doświadczyłeś martwego urodzenia, prawdopodobnie będziesz miał wiele pytań dotyczących tego procesu i tego, co stało się z twoim dzieckiem. To normalne, że czujesz się smutna, zła i zdezorientowana, a Twój lekarz będzie w stanie odpowiedzieć na te pytania. Nie pozwól jednak, by emocje zaważyły na twoim powrocie do zdrowia. Ważne jest, by pamiętać, że martwe urodzenie jest zawsze bolesnym doświadczeniem dla rodziców i dziecka. Niezależnie od tego, jak się czujesz, jest wiele sposobów, by poradzić sobie ze stratą i rozpocząć proces zdrowienia.

Możliwości leczenia po urodzeniu martwego dziecka

Być może zastanawiasz się, jakie opcje leczenia są dostępne po obumarciu ciąży. Istnieją dwie główne opcje: wywołanie porodu za pomocą leków i urodzenie dziecka przez cesarskie cięcie. Wywołanie porodu jest najczęstszą opcją po urodzeniu martwego dziecka, ponieważ zapobiega niebezpiecznym zakrzepom krwi. Jednak w niektórych przypadkach wywołanie porodu może okazać się niewystarczające. Podczas cesarskiego cięcia lekarz rozetnie Twój brzuch i macicę, a następnie urodzi Twoje dziecko.

Ryzyko ponownego porodu martwego płodu po porodzie martwym zależy od etiologii poprzedniej ciąży. Kobiety, które w przeszłości urodziły martwe dziecko, są bardziej narażone na tego typu ciążę. Do innych czynników ryzyka należą badania przedporodowe w kierunku chorób lub schorzeń dziedzicznych. Ponadto rasa, wiek lub historia położnicza matki mogły przyczynić się do obumarcia ciąży.

Choć martwe urodzenie jest traumatycznym wydarzeniem, wiele kobiet zachodzi w kolejne zdrowe ciąże. Zespół medyczny pomoże ustalić, co było przyczyną martwego urodzenia i jak zapobiec podobnemu zdarzeniu w przyszłości. Jeśli poprzednia ciąża przebiegała bez komplikacji, szanse na zdrową ciążę są większe. Jeśli jesteś kobietą, która cierpi z powodu martwego urodzenia, bardzo ważne jest, by jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza.

Czytaj również:   Ciąża biochemiczna - czym jest?

Niektóre kobiety odkrywają, że urodziły martwe dziecko podczas rutynowego badania ultrasonograficznego. Może to być szokujące, zwłaszcza dla kobiet, które nie krwawiły przez kilka tygodni przed badaniem. Podczas gdy martwe urodzenie jest uważane za “ciche” poronienie, lekarz może rozważyć postawienie diagnozy poronienia nawracającego lub utraty ciąży. Po trzecim poronieniu kobieta zostanie skierowana do kliniki.

Niektóre czynniki przyczyniają się do urodzenia martwego płodu, a lekarze nie są w stanie określić dokładnej przyczyny. Nawet w jednej trzeciej przypadków może być więcej niż jedna przyczyna. Objawy martwego urodzenia mogą być związane z wewnątrzmacicznym ograniczeniem wzrostu, chorobą, która ogranicza rozwój płodu, lub wadą wrodzoną, np. wrodzoną wadą serca. Niektóre martwo urodzone dzieci mają wiele wad wrodzonych i jeśli występuje u nich któraś z tych chorób, prawdopodobnie urodzą się martwe.

Jeśli Twoje dziecko urodziło się martwe, Twój lekarz prawdopodobnie umieści Cię w grupie wysokiego ryzyka. Oznacza to, że zostaniesz objęta dodatkową opieką, w tym skanami, które zmniejszą twój niepokój i zapewnią ci spokój. Prawdopodobnie będziesz pod opieką konsultanta i będziesz przechodzić serię wizyt i badań. Ostatecznie liczba wizyt i badań będzie zależeć od okoliczności, w jakich się znajdziesz i zaleceń lekarza.

W wielu przypadkach urodzenia martwego dziecka nieprawidłowości genetyczne mogą mieć wpływ na jego rozwój. Rozpoznanie APS wymaga spełnienia pewnych kryteriów klinicznych i laboratoryjnych. Zostaniesz przebadana pod kątem APS, jeśli w przeszłości urodziłaś martwe dziecko. Nie ma jednak dowodów na to, że odziedziczone trombofilie mogą być przyczyną martwego urodzenia, dlatego nie zaleca się przeprowadzania testów w przypadku kobiet w ciąży.

Oznaki pominiętego poronienia

Poronienie chybione ma miejsce wtedy, gdy zarodek obumiera w macicy bez wydalenia. Kobieta może odczuwać objawy utraty ciąży, takie jak krwawienie, ale może nie być żadnych widocznych oznak utraty. Po obumarciu dziecka hormony ciążowe mogą nadal wzrastać, przez co kobieta może czuć się w ciąży. Testy ciążowe mogą dawać wynik pozytywny nawet po obumarciu ciąży. Jedynym sposobem, by wiedzieć na pewno, czy doszło do poronienia, jest wykonanie badania ultrasonograficznego.

Istnieje kilka różnych przyczyn poronień. Należą do nich ekstremalne zachowania w czasie ciąży, nieprawidłowości strukturalne macicy i źle prowadzone zaburzenia zdrowotne. Kobiety mogą odczuwać ból brzucha lub pleców, mdłości i krwawienie z pochwy. Jeśli poronienie było poronieniem samoistnym, dziecko mogło umrzeć przed wykonaniem badań ultrasonograficznych. W zależności od przyczyny, mogą być też inne powody, dla których ciąża zakończyła się bez objawów.

W niektórych przypadkach można zapobiec poronieniu. Jeśli kobieta doświadcza obfitego krwawienia lub bolesnych miesiączek po zapłodnieniu, prawdopodobnie cierpi z powodu poronienia. Chociaż po poronieniu krwawienie powinno ustać, lekarz może wykonać zabieg zwany cerclage, aby zamknąć szyjkę macicy. Jeśli szyjka macicy nie jest rozszerzona, nienarodzone dziecko może być narażone na infekcję, co może doprowadzić do nieudanego poronienia.

Na szczęście większość nieudanych poronień udaje się wychwycić wcześnie, kiedy są one wykrywane przez USG podczas wizyty prenatalnej. Najczęściej badanie wykrywa utratę ciąży w 11-14 tygodniu ciąży. Podczas badania lekarz może stwierdzić brak bicia serca lub dziecko jest zbyt małe, by można było się go spodziewać w dniu zapłodnienia. Może być konieczne dodatkowe badanie ultrasonograficzne, aby potwierdzić diagnozę. Niektóre kobiety mogą nie wykazywać żadnych objawów, podczas gdy inne mogą doświadczać lekkiego krwawienia lub słabych objawów ciąży.

Po nieudanym poronieniu kobiety powinny przedyskutować czas zajścia w kolejną ciążę. Eksperci zalecają odczekanie od jednego do trzech miesięcy przed ponowną próbą. W niektórych przypadkach kobietom mogą zostać przepisane leki z progesteronem, które pomagają embrionowi zagnieździć się w macicy i podtrzymują wczesną ciążę. Kiedy ciało jest już gotowe, kobieta powinna poświęcić trochę czasu, by dojść do siebie. Właściwym rozwiązaniem może być dla niej sesja doradcza. Dobra dieta i dużo odpoczynku są ważne w procesie powrotu do zdrowia.

Jeśli zauważyłaś u siebie któryś z tych objawów i uważasz, że możesz mieć nieodebrane poronienie, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Lekarz może wykonać test hCG i sprawdzić stan woreczka ciążowego. Jeśli nie ma bicia serca, lekarze mogą sugerować, że ciąża nadal żyje i mogą nazwać ją ciążą o niepewnej żywotności.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Bolące sutki a ciąża

Bolące sutki a ciąża? - Czy może być to objawem?

Następny artykuł
Skrzepy podczas okresu a ciąża

Skrzepy podczas okresu a ciąża - przyczyny i rozwiązania