Menopauza a ciąża – co? Jak? Kiedy?

Menopauza a ciąża - co? Jak? Kiedy?

Istnieje związek między menopauzą a ciążą. W rzeczywistości poziom hormonów u kobiety zmienia się w trakcie procesu menopauzy. Symptomy, komplikacje i terapie hormonalne zostały omówione w tym artykule. Powinnaś jednak skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia konkretnych sposobów leczenia. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej. Oto kilka powszechnych przyczyn przedwczesnej menopauzy:

Symptomy

Jeśli niedawno skończyłaś czterdzieści lat, pewnie zastanawiasz się, czy zbliżasz się do menopauzy. Choć może być trudno odróżnić menopauzę od ciąży, są pewne objawy, które mogą być wspólne dla obu tych stanów. Wiele z tych samych symptomów, takich jak nieregularne lub nieregularne miesiączki, może wystąpić także u kobiet w okresie perimenopauzy. Aby uniknąć nieporozumień, poniżej podajemy oznaki i objawy, na które powinnaś zwracać uwagę.

Zmiany hormonalne są głównym czynnikiem powodującym wahania nastroju w okresie menopauzy, ciąży i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zmiany te mogą wpływać zarówno na poziom hormonów w organizmie, jak i powodować skrajne zmęczenie. Kobiety mogą doświadczać nocnych potów, nadmiernego pocenia się lub silnego zmęczenia. Objawy mogą się nakładać lub występować osobno, w zależności od nasilenia każdego z nich. Na przykład, jeśli doświadczasz nocnych potów, możesz cierpieć na zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Uderzenia gorąca są częstym objawem menopauzy u wielu kobiet. Spadek estrogenu powoduje przypływ ciepła, który może być zaskoczeniem. Możesz się obficie pocić lub mieć czerwone plamy na klatce piersiowej. Mogą też wywoływać zimne dreszcze. Niektóre kobiety doświadczają uderzeń gorąca tak intensywnych, że mogą obudzić się następnego ranka. Uderzenia te trwają zwykle od 30 sekund do 10 minut. Mogą występować kilka razy na godzinę albo tylko raz lub dwa razy w tygodniu.

Zdolność kobiety do kontrolowania swojego pęcherza w połowie życia może spowodować niemożność poczęcia dziecka. Stan ten znany jest też jako przedwczesna menopauza. U niektórych kobiet wczesna menopauza może być spowodowana zaburzeniem, które powoduje niewystarczającą ilość jajeczek w jajnikach. Kobiety, które mają przedwczesną menopauzę, często doświadczają typowych objawów menopauzy. Oprócz fizycznych i psychologicznych skutków menopauzy, objawy te mogą negatywnie wpływać na mózg, gęstość kości i funkcje seksualne.

Symptomom menopauzy często towarzyszą zmiany w pochwie. Może pojawić się suchość pochwy i ścieńczenie wyściółki pochwy. Zmiany te utrudniają odbycie intymnego stosunku, wpływając na twoje życie seksualne. W czasie menopauzy pochwa może stać się bardziej wrażliwa, mniej nawilżona i bardziej bolesna. Suchość pochwy może też zwiększyć ból podczas seksu.

Komplikacje

Nowe badanie sugeruje, że wczesna menopauza i powikłania ciąży zwiększają ryzyko chorób serca w średnim wieku. Wyniki badań, opublikowane w European Heart Journal, podkreślają znaczenie wczesnego wykrywania nadciśnienia u kobiet w średnim wieku. Około 50% kobiet zapada na nadciśnienie przed ukończeniem 60 roku życia. Pomimo tego ryzyka, kobiety w okresie perimenopauzy mogą mieć zdrowe ciąże. Jeśli chcesz mieć dziecko, powinnaś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Mimo że menopauza może powodować wiele komplikacji, są one możliwe do opanowania przy odpowiednim monitorowaniu i dobrej opiece medycznej. Ponieważ kobiety po menopauzie nie produkują już własnych jajeczek, naturalne poczęcie jest niemożliwe. Jednak dzięki jajeczkom dawczyni można osiągnąć ciążę. Wszystkie kobiety biorące udział w badaniu otrzymały jajeczko od młodszej kobiety, które zostało wszczepione do ich macicy. Jednak kobiety, które doświadczają objawów wczesnej menopauzy, nie powinny odkładać na później swoich planów reprodukcyjnych.

Gdy kobieta zbliża się do menopauzy, lekarz może pomóc jej monitorować stan zdrowia i cykl owulacji. Chociaż menopauza może zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę, starsze kobiety powinny kontynuować przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Kobiety po czterdziestce mają zwiększone ryzyko poronienia, cukrzycy ciążowej i wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży. W związku z tym kobiety powinny skonsultować się z lekarzem i specjalistą od płodności przed podjęciem próby zajścia w ciążę.

Ponieważ wczesna menopauza i przedwczesna menopauza mogą zwiększać ryzyko chorób serca, te dwie choroby są ze sobą powiązane. Menopauza jest naturalną częścią starzenia się, ale wczesna menopauza lub komplikacje związane z ciążą mogą zwiększyć to ryzyko. Kobiety cierpiące na choroby serca często chorują na cukrzycę, co zwiększa ich szanse na atak serca. Okres przedmenopauzalny i menopauza mogą także powodować zmiany w poziomie hormonów i rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie.

Opcje IVF

Chociaż wiele kobiet, które przechodzą menopauzę, nie jest w stanie począć dziecka w sposób naturalny, mogą je począć z pomocą zapłodnienia in vitro. Chociaż jajeczka pomenopauzalne nie są już zdolne do życia, istnieją sposoby na wykorzystanie świeżych jajeczek dawczyni lub jajeczek liofilizowanych, by zwiększyć szanse na poczęcie. Poza wykorzystaniem jajeczek dawczyni, kobiety po menopauzie będą potrzebowały również terapii hormonalnej, by przygotować swoje ciało do implantacji i donoszenia ciąży. Poza tymi zabiegami kobiety są też bardziej narażone na mniejsze i większe komplikacje podczas leczenia, dlatego ważne jest, by przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury IVF porozmawiać z ekspertem od leczenia niepłodności.

Czytaj również:   Wstrząs septyczny a ciąża - przyczyny i możliwe rozwiązania

Oprócz stosowania mrożonych lub świeżych jajeczek dawczyni do zapłodnienia in vitro, istnieją również zaawansowane techniki, które mogą pomóc starszym kobietom w poczęciu dziecka. Chociaż istnieje pewne ryzyko związane z technikami wspomaganego rozrodu, zabiegi te są często bardzo skuteczne. Lekarze specjaliści rodzą zdrowe dzieci już po jednej sesji. To dowód na postęp, jaki dokonał się w medycynie reprodukcyjnej. Dla kobiet po pięćdziesiątce IVF po menopauzie jest doskonałą opcją ze względu na niewielkie ryzyko z nim związane.

U starszych kobiet szanse na udaną ciążę są znacznie większe przy użyciu jajeczek dawczyni, ale nadal są one znacznie mniejsze niż u młodszych kobiet. Kobieta po czterdziestce ma 5 procent szans na zajście w ciążę. W wieku 45 lat jedyną realną opcją jest leczenie niepłodności z wykorzystaniem jajeczek dawczyni. Ważne jest też, by pamiętać, że jeśli masz mniej niż 40 lat i chcesz zajść w ciążę, szanse są jeszcze mniejsze niż w tym samym wieku.

Kobiety, które są zagrożone wczesną menopauzą, mogą również spróbować zapłodnienia in vitro dla menopauzy. Chociaż IVF dla menopauzy wiąże się z pewnym ryzykiem, jest ono o wiele mniejsze niż w przypadku tradycyjnych metod. Użycie młodszych jajeczek zmniejszy ryzyko wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych, co jest kolejną możliwością związaną z zapłodnieniem in vitro dla kobiet w okresie menopauzy. Dlatego powinieneś przedyskutować z lekarzem ryzyko i korzyści związane z zapłodnieniem in vitro dla menopauzy i ciąży.

Terapie hormonalne

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, zaburzenia równowagi hormonalnej mogą prowadzić do przedwczesnej owulacji i niepłodności. Poziom hormonów może być zmieniony przez różne czynniki, takie jak niewłaściwa dieta, narażenie na działanie substancji chemicznych wytwarzanych przez człowieka i siedzący tryb życia. Oprócz wieku kobiety, na poziom hormonów może wpłynąć radioterapia, która może obniżyć ich produkcję. Aby zminimalizować te efekty uboczne, kobiety z perimenopauzą mogą skorzystać z terapii hormonalnej.

Ryzyko związane z terapią hormonalną jest różne i zależy od rodzaju, dawki i czasu trwania leczenia. Niemniej jednak terapia hormonalna powinna być indywidualnie dopasowana do każdej osoby. Pacjentki z utrzymującymi się objawami menopauzy powinny regularnie odwiedzać swoich lekarzy i wykonywać badania kontrolne. Ponadto pacjentki powinny ograniczyć dawki leków podczas leczenia menopauzy, by uniknąć długotrwałych negatywnych skutków zdrowotnych. Hormonalna terapia zastępcza w okresie menopauzy i ciąży powinna być rozpoczęta przy najbliższej okazji, jeśli objawy są poważne i trwają dłużej niż się spodziewasz.

Chociaż istnieje kilka potencjalnych zagrożeń związanych z terapią hormonalną, warto ją zastosować, jeśli może pomóc ci w łagodzeniu objawów. Kobiety, które rozważają terapię hormonalną w okresie menopauzy, powinny przed rozpoczęciem leczenia omówić z lekarzem historię swojej choroby. Dzięki temu lekarz będzie mógł zdecydować, jaki rodzaj terapii będzie najlepiej dostosowany do twoich potrzeb. Jeśli chodzi o hormonalną terapię zastępczą, ważne jest, by przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia skonsultować się ze swoim położnikiem.

Hormonalna terapia zastępcza jest zatwierdzonym przez FDA sposobem leczenia menopauzy i ciąży. Leczenie to jest skuteczne w przypadku różnych objawów, takich jak uderzenia gorąca, zmiany nastroju i suchość pochwy. Jednak może też prowadzić do efektów ubocznych, takich jak podwyższony poziom cholesterolu i choroby serca. Kobietom z poważnymi objawami menopauzy leczenie może pomóc poradzić sobie ze skutkami obniżenia poziomu hormonów. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest jednak wysokie.

W większości przypadków kobiety osiągają postmenopauzę po 54 roku życia, która trwa od roku do pięciu lat. Niektóre kobiety mogą nadal doświadczać uderzeń gorąca nawet 10 lat po menopauzie. Czas trwania tych objawów może być różny, a niektóre mogą całkowicie ustąpić samoistnie. Niektóre kobiety mają bardziej nasilone objawy niż inne i mogą wymagać długotrwałego leczenia HRT. Jeśli jednak doświadczasz poważnych objawów, powinieneś przedyskutować swoje możliwości z lekarzem lub specjalistą.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ryzyko związane z ciążą po cesarskim cięciu

Ryzyko związane z ciążą po cesarskim cięciu

Następny artykuł
Ciąża pierwsze objawy

Ciąża pierwsze objawy - jakie są?