Olej z wiesiołka ciąża – zastosowanie i wpływ

Olej z wiesiołka ciąża

Jeśli jesteś kobietą w ciąży, być może zastanawiasz się nad korzyściami płynącymi ze stosowania oleju z wiesiołka w ciąży. Być może słyszałaś o tym, że zmiękcza on szyjkę macicy i wywołuje poród. Nie jesteś jednak pewna, czy jego stosowanie w czasie ciąży jest bezpieczne. Istnieją też obawy, że może on zwiększać krwawienie poporodowe. Mimo że olej z wiesiołka jest generalnie bezpieczny, przed rozpoczęciem suplementacji powinnaś porozmawiać z lekarzem.

Może zmiękczyć szyjkę macicy

W trzecim trymestrze ciąży możesz zacząć przyjmować olej z wiesiołka, by zmiękczyć szyjkę macicy. Olej ten zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolenowy, który może wywołać odpowiedź protaglandynową, przygotowującą szyjkę macicy do porodu. Przyjmowanie dwóch kapsułek oleju z wiesiołka dziennie jest bezpieczne i może być stosowane do czterech razy dziennie lub możesz zdecydować się na głęboki zastrzyk dopochwowy.

Wielu zielarzy i tradycyjnych społeczności używa oleju z wiesiołka jako naturalnego środka na problemy zdrowotne, w tym ból piersi, zespół napięcia przedmiesiączkowego, egzemę i objawy menopauzy. Chociaż olej z wiesiołka ma długą historię korzyści, istnieje niewiele badań naukowych potwierdzających twierdzenia, że olej z wiesiołka może wywołać poród. Nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających te twierdzenia, a olej ten może nie być bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Podczas gdy olej z wiesiołka był stosowany w leczeniu objawów menstruacyjnych i łagodzeniu bólu, jego wpływ na poród jest mniej oczywisty. Chociaż wykazano, że zmniejsza on ilość prostaglandyn uwalnianych przez organizm, nie ma jednoznacznych dowodów na to, że może wywołać poród. Istnieje wiele skutków ubocznych, o których należy pamiętać przed zażyciem oleju z wiesiołka. Jest on jednak ogólnie uważany za bezpieczny i może być bezpieczną opcją dla wielu przyszłych matek.

Pomimo tego ryzyka, ostatnie badania wykazały, że olej z wiesiołka może zmiękczyć szyjkę macicy i wywołać poród u kobiet z już zmiękczoną szyjką. Wyniki badania nie są jednak ostateczne, ponieważ wzięło w nim udział 60 kobiet, a olej nie wywołał efektów ubocznych. Nie wiadomo, czy olej z wiesiołka jest korzystny dla kobiet z ciążą pozamaciczną, czy nie, bo może być czynnikiem wpływającym na wynik.

Może wywoływać poród

Chociaż olej z wiesiołka może wywołać poród, nie jest zalecany dla każdej kobiety. Jeśli jesteś w ciąży, stosuj go tylko po konsultacji z lekarzem. Przez pierwsze trzy miesiące powinnaś przyjmować dwie kapsułki dziennie. Po 36. tygodniu lekarz może zwiększyć tę ilość do czterech kapsułek dziennie. W pierwszym trymestrze możesz go również używać do masażu i leczenia chorób skóry. Jest to skuteczny sposób na wywołanie porodu, ale powinieneś unikać stosowania go w nadmiernych ilościach.

W jednym z badań 54 kobiety, które stosowały olej z wiesiołka w czasie ciąży, porównano z grupą kontrolną. Kobiety przyjmujące olej przez trzy tygodnie częściej rodziły niż te, które tego nie robiły. Olej nie skracał czasu trwania porodu ani nie skracał ciąży, ale wydłużał czas pęknięcia błon płodowych, wzrostu stężenia oksytocyny i zatrzymania akcji porodowej. Nie stwierdzono jednak, by skracał czas trwania porodu lub poprawiał jakość porodu.

Badania przeprowadzone nad olejem z wiesiołka w czasie ciąży wykazały, że olej ten pomaga w rozrzedzeniu i zmiękczeniu szyjki macicy. Dzieje się tak dzięki zawartości GLA i kwasu linolowego (GLA). Oleje te mogą powodować uwalnianie prostaglandyn, czyli hormonów wywołujących poród. Jednak badania nie potwierdziły jeszcze, że olej ten wywołuje poród, więc stosuj go ostrożnie.

Olej z wiesiołka może też zwiększać ryzyko wystąpienia drgawek, powikłań krwotocznych i krwotoku poporodowego, co sprawia, że nie jest wskazany do stosowania w czasie ciąży i porodu. Może on również wchodzić w interakcje z wieloma lekami. Jeśli przyjmujesz oksytocynę, nie powinnaś stosować oleju z wiesiołka w czasie ciąży. Poza tym może on powodować drgawki, drażliwość i inne komplikacje.

Może zwiększyć ryzyko krwawienia poporodowego

Chociaż spożywanie dużych ilości oleju z wiesiołka w czasie ciąży nie jest dobrym pomysłem, może on zmniejszyć ryzyko krwawienia po porodzie. Ma on wiele zalet, między innymi zwiększa poziom PGE1 i PEG2. Istnieje kilka badań potwierdzających to twierdzenie. Kwas tłuszczowy GLA pomija kilka etapów w procesie przemiany AA i zamiast tego jest przekształcany w DGLA. Wzrost poziomu PGE1 może być szkodliwy dla kobiet w ciąży.

Badania pokazują, że olej z wiesiołka może pomóc szyjce macicy przygotować się do porodu. Olej z wiesiołka jest wprowadzany do pochwy w ostatnich tygodniach ciąży i podczas indukcji porodu. W jednym z irańskich badań sprawdzano wpływ oleju z wiesiołka na dojrzewanie szyjki macicy u pierworódek. Grupę randomizowano do dwóch grup: kontrolnej i eksperymentalnej. Retrospektywny przegląd kart wykazał, że olej z wiesiołka nie zwiększył krwawienia poporodowego.

Czytaj również:   Jak poznać że ciąża obumarła? - Symptomy i sugnały

Wiele kobiet stosuje olej z wiesiołka w czasie ciąży ze względu na korzyści, jakie wywiera na ciało. Olej ten łagodzi objawy stresu, uderzeń gorąca i PMS. Może indukować poród i zmniejszyć potrzebę indukcji medycznej. W badaniu nie sprawdzono jednak, czy olej ten rzeczywiście zwiększa ryzyko krwawienia poporodowego. Mimo że olej z wiesiołka ma korzyści zdrowotne, może nie być bezpieczny do stosowania w czasie ciąży.

Wiesiołek może jednak wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Niektóre leki zmieniające pracę wątroby mogą wchodzić w interakcje z wiesiołkiem, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego przed zażyciem oleju z wiesiołka powinieneś omówić jego działanie ze swoim lekarzem. Leki, które zmieniają zdolność wątroby do rozkładania tych związków, nie powinny być przyjmowane razem z olejem z wiesiołka. Najlepiej jest unikać oleju z wiesiołka podczas przyjmowania leków na raka piersi.

Może poprawić objawy menopauzy

Podczas gdy wiele kobiet myśli o oleju z wiesiołka jako o suplemencie na objawy PMS, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że może on także pomóc w menopauzie. Kwasy tłuszczowe omega-6 zawarte w oleju pomagają wspierać ogólne funkcjonowanie hormonalne organizmu. Badania wykazały, że olej z wiesiołka może złagodzić objawy menopauzy. Olej z wiesiołka jest często stosowany w leczeniu różnych schorzeń, w tym zapalenia stawów i PMS, a także może pomóc zmniejszyć lub wyeliminować objawy menopauzy. Jednak korzyści płynące z tego suplementu nie są natychmiastowe. Kobiety w okresie menopauzy mogą zauważyć, że może on mieć pozytywny wpływ na objawy menopauzy po trzech do sześciu miesiącach stosowania.

Skuteczność oleju z wiesiołka została dokładnie zbadana w testach klinicznych. W jednym z badań 1296 kobiet przechodzących menopauzę przyjmowało ten suplement, by złagodzić objawy. Sześćdziesiąt sześć procent kobiet zareagowało pozytywnie. Ta naturalna substancja może poprawić uderzenia gorąca, które są jednym z najczęstszych objawów menopauzy. Ale co, jeśli może ona pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy na dobre?

Przyjmowanie oleju z wiesiołka wiąże się z ryzykiem zwiększonego krwawienia i powstawania siniaków. Osoby z zaburzeniami krwawienia lub po zabiegach chirurgicznych powinny unikać jego przyjmowania. Ponadto olej z wiesiołka może pogorszyć takie stany jak schizofrenia czy epilepsja. Kobiety przyjmujące leki przeciwzakrzepowe lub znieczulające również powinny unikać przyjmowania tego suplementu. Może on wchodzić w interakcje z innymi lekami i powodować niepożądane efekty uboczne. Przed zastosowaniem oleju z wiesiołka powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Naukowcy donoszą również, że olej z wiesiołka może być stosowany jako środek wspomagający rozszerzanie szyjki macicy. Olej ten zawiera GLA i kwas linolowy i może pobudzać uwalnianie prostaglandyn, co jest ważną częścią procesu menopauzy. Olej z wiesiołka może też pomóc w wywołaniu porodu u kobiet poddawanych histeroskopii. Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na to, że olej z wiesiołka poprawia objawy menopauzy, może być doskonałym suplementem dla kobiet doświadczających menopauzy.

Należy go unikać, jeśli bierzesz leki na ciśnienie krwi

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, powinnaś unikać przyjmowania oleju z wiesiołka. Wiesiołek jest olejkiem eterycznym i powinien być przyjmowany z umiarem. Może powodować efekty uboczne, dlatego przed jego zastosowaniem porozmawiaj z lekarzem. Powinieneś również omówić wszystkie leki, które przyjmujesz, np. leki na ciśnienie krwi. Pozwoli to uniknąć interakcji między olejem a lekami, które przyjmujesz.

Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z wiesiołkiem, przez co stają się nieskuteczne. Chociaż olej może zmniejszyć efekty uboczne, może nie być odpowiedni dla osób z chorobami nerek lub wątroby. Jeśli przyjmujesz któryś z tych leków, porozmawiaj z lekarzem przed zastosowaniem oleju z wiesiołka w czasie ciąży. Niektóre z leków, które mogą wchodzić w interakcje z wiesiołkiem to: lovastatyna (Mevacor), klarytromycyna (Biaxin), estrogeny i triazolam.

Olej z wiesiołka jest dostępny w postaci kapsułek lub oleju. Powinien być przechowywany w lodówce i chroniony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Może on jednak wchodzić w interakcje z innymi lekami, w tym z lekami rozrzedzającymi krew, antydepresyjnymi i nasercowymi. Chociaż olej jest bezpieczny dla większości kobiet, należy go unikać, jeśli bierzesz leki na ciśnienie krwi lub leki przeciwnadciśnieniowe.

Niewiele jest też dowodów na to, że olej z wiesiołka może obniżyć wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży. Badania wykazały jednak, że może on zwiększać gęstość mineralną kości i poprawiać szanse na poród pochwowy. Olej ten może również przedłużać poród i zwiększać zapotrzebowanie na leki wywołujące skurcze. Może to zwiększyć ryzyko powikłań ciążowych, dlatego ważne jest, by przed zastosowaniem oleju z wiesiołka w ciąży skonsultować się z lekarzem.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża?

Następny artykuł
Torbiel na jajniku a ciąża

Torbiel na jajniku a ciąża? - Ryzyko, przyczyny i rozwiązania