Istnieje wiele czynników ryzyka związanych z zajściem w ciążę po czterdziestce. Możesz doświadczać zmniejszonej podaży komórek jajowych, spadku funkcji jajników, a nawet wysokiego ciśnienia krwi. Istnieje też ryzyko poronienia. Chociaż ciąża po czterdziestce może być trudniejsza, wciąż istnieją sposoby, by zajść w ciążę. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które mogą pomóc ci zajść w ciążę w tym wieku. Mam nadzieję, że te informacje pomogą ci określić, czy ciąża po 40. roku życia jest dla ciebie odpowiednia.
Zmniejszona ilość jajeczek
Po 40. roku życia płodność kobiet znacząco spada. Zazwyczaj przeciętna kobieta ma tylko 40-50% szans na poczęcie dziecka w ciągu roku. W wieku 43 lat szanse te wynoszą zaledwie jeden do dwóch procent. Przyczyną tego gwałtownego spadku jest spadek ilości jajeczek. Kobiety tracą około 13 000 jajeczek rocznie. W związku z tym istnieje większa szansa, że ciąża będzie poroniona lub będzie miała wady wrodzone.
W połowie lub pod koniec lat trzydziestych zasoby jajeczek kobiety osiągają szczytowy poziom około siedmiu milionów jajeczek. Potem ich liczba spada do 300 000-500 000. W wieku czterdziestu lat kobieta ma tylko około 1000 jajeczek, podczas gdy w wieku trzydziestu lat ma ich milion. Ponadto kobiety, które dużo palą lub piją, mają mniejsze rezerwy jajeczek. Dlatego po 40 roku życia szanse na poczęcie stają się coraz mniejsze.
Jakość jajeczek kobiety decyduje o jej zdolności do poczęcia dziecka. Z wiekiem jakość jej jajeczek również się obniża. Starsze jajeczka mają większe ryzyko wystąpienia nieprawidłowego DNA. Zdrowe DNA jest niezbędne do udanego zajścia w ciążę. Kobieta może więc zwiększyć swoje szanse, modyfikując swój styl życia. Powinna jednak pamiętać, że jakość jajeczek nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na szanse kobiety na zajście w ciążę.
Kobiety powyżej 40 roku życia mają niższe wskaźniki zajścia w ciążę i wyższe szanse na poronienie. W rzeczywistości odsetek poronień po 40. roku życia wynosi prawie 50%, a z każdym rokiem gwałtownie wzrasta. Jakość jajeczek kobiety w dużej mierze zależy od poziomu hormonu estradiolu, który jest odpowiedzialny za utrzymywanie jajeczek w jajnikach. Wysoki poziom estradiolu może wskazywać na problem z jakością jajeczek.
Wraz z wiekiem kobiety spada liczba produkowanych przez nią jajeczek. Palenie papierosów również obniża jakość jajeczek. Stwierdzono, że kobiety, które palą, cztery lata wcześniej osiągają menopauzę, a ich szanse na zajście w ciążę są o 30 procent mniejsze. Narażenie na chemioterapię i toksyczne leki również może mieć wpływ na jakość jajeczek. Palenie jest również czynnikiem ryzyka, ale można go łatwo uniknąć. Wiele kobiet zamraża swoje jajeczka przed rozpoczęciem leczenia raka.
Zwiększone ryzyko wad wrodzonych
Zwiększone ryzyko wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych w czasie ciąży po czterdziestym roku życia jest szczególnie niepokojące. W końcu ryzyko wystąpienia zespołu Downa, najczęstszego rodzaju wady wrodzonej, wzrasta wykładniczo wraz z wiekiem matki. Na przykład ryzyko trisomii 21 wynosi 1 na 2000, gdy młoda matka jest w ciąży, ale w wieku 40 lat wzrasta do 1 na 100, a w wieku 50 lat do 1 na 12. Ryzyko wystąpienia zespołu Downa jest tak wysokie, ponieważ osoba cierpiąca na to schorzenie jest zazwyczaj umiarkowanie lub poważnie opóźniona w rozwoju i może mieć wiele problemów zdrowotnych.
Wzrost ryzyka wrodzonej niepełnosprawności jest szczególnie niepokojący dla kobiet z istniejącymi wcześniej schorzeniami. Choć schorzenia te mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia wady wrodzonej, można im zapobiec, korzystając z odpowiedniej opieki prenatalnej. Badania prenatalne pozwalają lekarzom zidentyfikować dziecko z grupy ryzyka i zaplanować najlepszą opiekę w czasie ciąży. Co więcej, pomogą przygotować dziecko na niepełnosprawność, jeśli rozwinie się ona w późniejszym okresie życia.
Istnieją też inne zagrożenia związane z zaawansowanym wiekiem matki. Na przykład prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta prawie czterokrotnie, gdy matka osiągnie wiek 40 lat. Co więcej, wiek kobiety ma wpływ na prawdopodobieństwo urodzenia drugiego dziecka z zespołem Downa, na który to stan cierpi jedno na troje dzieci. Z tych powodów starsze kobiety muszą być bardziej czujne i upewnić się, że ich dzieci otrzymują najlepszą możliwą opiekę.
Istnieją też inne czynniki, które przyczyniają się do zwiększonego ryzyka. Oprócz wieku, pewne czynniki genetyczne mogą wpływać na szanse urodzenia dziecka z wrodzoną niepełnosprawnością. Na przykład zaburzenia genetyczne lub ciśnienie krwi u matki mogą wpływać na ryzyko wystąpienia wad wrodzonych. Kobiety w wieku 40 lat i starsze są bardziej narażone na pewne uwarunkowania genetyczne, dlatego tak ważne jest, by kobiety były edukowane w tym zakresie.
Zwiększone ryzyko wysokiego ciśnienia krwi
Kobiety powyżej 40 roku życia są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży. Poza ryzykiem dla płodu, wysokie ciśnienie krwi wiąże się także z podwyższonym ryzykiem porodu martwego dziecka, stanu przedrzucawkowego, niewydolności serca i nerek. W Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich czterech dekad odsetek kobiet z wysokim ciśnieniem krwi w ciąży wzrósł trzynastokrotnie.
Badanie wykazało również wzrost częstości występowania nadciśnienia wśród białych i czarnych kobiet. Co więcej, wskaźnik wysokiego ciśnienia krwi wśród Afroamerykanek był trzykrotnie wyższy niż wśród białych kobiet. Ta różnica rasowa utrzymuje się nawet wtedy, gdy kobiety przekroczyły czterdziesty rok życia. Stan przedrzucawkowy i palenie papierosów, dwa znane czynniki ryzyka wysokiego ciśnienia krwi, nie poprawiły się pomimo postępu w leczeniu.
Autorzy przeanalizowali szwedzki Medyczny Rejestr Urodzeń oraz inne ogólnokrajowe bazy danych, aby ocenić związek między wiekiem a wysokim ciśnieniem krwi w czasie ciąży. Badania te obejmowały również dane z kohort w północnej Szwecji. Pomimo ograniczeń badań, ich wyniki wskazują na możliwy związek między wiekiem a zwiększonym ryzykiem nadciśnienia w czasie ciąży. Dlatego badania te są ważne dla społeczności medycznej, ponieważ stanowią cenne źródło danych dla lekarzy.
Kobiety, które mają wysokie ciśnienie krwi w czasie ciąży, są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego, czyli stanu, w którym łożysko oddziela się od ściany macicy przed porodem. Jeśli dojdzie do poważnego przerwania łożyska, dziecko nie otrzyma wystarczającej ilości tlenu, co prowadzi do porodu przez cesarskie cięcie. Co więcej, kobiety te mogą mieć wyższy odsetek cesarskich cięć niż kobiety bez wysokiego ciśnienia krwi.
Chociaż wiek, w którym kobiety zachodzą w ciążę, stale się podnosi, ostatnie postępy w opiece medycznej umożliwiły starszym kobietom donoszenie zdrowej ciąży. Zmiany w stylu życia, takie jak rzucenie palenia i zdrowa dieta, to ważne sposoby na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi. Choć trudno jest przewidzieć, kiedy urodzi się pierwsze dziecko, wczesne badania mogą wykryć, czy serce dziecka jest uszkodzone.
Zwiększone ryzyko poronienia
Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko poronienia podczas ciąży wzrasta wraz z wiekiem matki. Kiedy masz mniej niż 40 lat, twoje szanse na zajście w ciążę wynoszą około 10% do 25%. Ale po czterdziestce twoje szanse na zajście w ciążę wzrastają do 74%. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem spada jakość twoich jajeczek, a szansa na poronienie wzrasta wykładniczo. A jeśli masz ponad czterdzieści lat, masz też większe ryzyko urodzenia martwego dziecka.
Według przeglądu badań z 2008 roku, kobiety po czterdziestce mają większe ryzyko urodzenia martwego dziecka. Starsze kobiety częściej rodzą wcześniaki lub dzieci o niskiej wadze urodzeniowej. Wskaźnik urodzeń martwych jest u nich wyższy niż u młodszych kobiet. Oprócz wieku, kobiety po 40. roku życia są bardziej narażone na choroby przewlekłe, w tym nadciśnienie i cukrzycę typu 1. Uważa się, że kilka czynników zwiększa ryzyko poronienia po czterdziestym roku życia.
Według badań przeprowadzonych w Norwegii, kobiety po 40. roku życia mają większe szanse na poronienie. Częstość poronień u kobiet po 40. roku życia zwiększa też ryzyko urodzenia kolejnego dziecka z zespołem Downa. Badanie nie ustala bezpośrednio przyczyny zwiększonego ryzyka poronienia, ale dostarcza dokładniejszego oszacowania tego ryzyka. Sugeruje również, że kobiety, które już wcześniej poroniły, mogą być bardziej narażone na poronienie niż kobiety, które zaszły w pierwszą ciążę bez specjalistycznej opieki.
Chociaż jest to powszechne zmartwienie kobiet po czterdziestce, wielu ekspertów uważa, że jest to zupełnie normalna część życia kobiety. Wiek kobiecych jajeczek również zmniejsza ich zasoby. To sprawia, że starsze jajeczka są bardziej narażone na problemy z zawartością chromosomalną, co zwiększa szanse na poronienie i wady wrodzone. Na szczęście istnieją sposoby, by obniżyć ryzyko poronienia po czterdziestym roku życia.
Z wiekiem jakość jajeczek zaczyna się obniżać. Liczba oocytów i jajeczek u starzejących się kobiet zmniejsza się. Zmieniają się też chromosomy jajeczek, przez co kobiety mają mniejsze szanse na zajście w ciążę. Jajeczka starszych kobiet mają też wyższy wskaźnik niestabilności chromosomalnej jajeczek. W związku z tym ich szanse na poczęcie maleją i są bardziej narażone na poronienie.
Podobne Tematy: