Silny ból podbrzusza po stosunku – czy to ciąża?

Silny ból podbrzusza po stosunku czy to ciąża

Jeśli po stosunku lub ciąży odczuwasz silny ból w dolnej części brzucha, musisz odwiedzić lekarza. Istnieje kilka przyczyn takiego bólu, w tym guzy macicy, endometrioza, ciąża, a nawet pochylona macica. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej. Lekarz może również wykonać zabieg zwany laparoskopią, który pozwoli mu zbadać twoją macicę i jajowody. Laparotomia jest zabiegiem chirurgicznym, który wymaga znacznie większego nacięcia w celu uzyskania dostępu do jamy brzusznej.

Guzy macicy

Włókniaki, częsta przyczyna bólu w miednicy, to nienowotworowe narośla w macicy. Wielkość włókniaków może się wahać od wielkości ziarnka ryżu do wielkości arbuza. Włókniaki są dość powszechne u kobiet – około 70% kobiet rasy kaukaskiej i 80% Afroamerykanek ma włókniaki do czasu osiągnięcia dorosłości. Jeśli jednak guzy są duże, mogą uciskać na inne organy w jamie brzusznej, takie jak pęcherz moczowy czy jelita. Mogą też zniekształcać jamę macicy, utrudniając zajście w ciążę.

Jedynym sposobem na potwierdzenie diagnozy adenomyosis jest mikroskopowe badanie macicy. Jest to możliwe tylko po histerektomii, a ostateczną diagnozę można postawić dopiero po analizie mikroskopowej macicy. Jeśli nie okaże się, że macica jest źródłem bólu, często w leczeniu stosuje się leki hormonalne. W skrajnych przypadkach może być konieczna operacja.

Endometrioza może również powodować uporczywe bóle brzucha. Endometrium, które wyściela macicę, przyczepia się także do innych narządów, powodując bolesne miesiączki i nieprawidłowe krwawienia z pochwy. Niektóre kobiety mogą doświadczać bolesnych miesiączek pomiędzy okresami, podczas gdy inne mogą odczuwać ból podczas menstruacji. Inne objawy to obfite miesiączki lub obfite krwawienia.

Endometrioza

Istnieje wiele oznak i objawów endometriozy. Kobiety mogą odczuwać ból w podbrzuszu po stosunku lub ciąży. Badanie fizykalne może być pomocne w wykluczeniu innych schorzeń. Innym przydatnym narzędziem diagnostycznym jest badanie ultrasonograficzne. Procedura ta polega na wprowadzeniu cienkiej rurki przez małe nacięcie w brzuchu w celu obejrzenia jajników. Lekarz może wykorzystać ten obraz do określenia stopnia zaawansowania endometriozy, co pomoże zdiagnozować chorobę.

Ból związany z endometriozą może mieć różne nasilenie. Niektóre kobiety mają minimalne objawy i odczuwają jedynie łagodny ból podczas miesiączki. Inne kobiety odczuwają ból w podbrzuszu i w okolicy miednicy w dniach poprzedzających miesiączkę. Objawy mogą być ciągłe, cykliczne lub przerywane. Niektóre kobiety mogą doświadczać bólu podczas miesiączki, któremu towarzyszy nieregularne krwawienie z pochwy lub wypróżnienia.

Bólom miednicy często towarzyszą bolesne miesiączki. Wiele kobiet z endometriozą doświadcza także przewlekłego bólu, który trwa dłużej niż sześć miesięcy i nie jest związany z miesiączką. Ból ten może nawet promieniować do dolnej części pleców, nóg i odbytu. Przewlekły ból miednicy zazwyczaj nasila się z czasem, a lekarz może zalecić przyjmowanie leków.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Ból w dolnej części brzucha po stosunku lub ciąży może być spowodowany wieloma różnymi rzeczami. Wiele kobiet zapada na tę chorobę w ciągu swojego życia. W Stanach Zjednoczonych cierpi na to 88 000 kobiet w wieku od 15 do 44 lat. W większości przypadków problem ten jest łatwo uleczalny za pomocą antybiotyków. Inne kobiety doświadczają tego bolesnego uczucia po zabiegach, takich jak poród, a nawet po operacji, takiej jak nacięcie krocza. Niezależnie od przyczyny, konieczne jest jak najszybsze zasięgnięcie porady lekarza.

Pierwszym krokiem jest wykluczenie wszelkich chorób leżących u podstaw tego stanu. Ból brzucha po stosunku może być spowodowany głęboką penetracją, która powoduje wstrząs w więzadłach miednicy. Jednak rzadko zdarza się, by ból brzucha po stosunku wymagał pomocy medycznej. Większość przypadków bólu brzucha ustępuje samoistnie i rzadko wymaga wizyty u lekarza. Jeśli jednak pojawia się on regularnie, czas skonsultować się z lekarzem.

Symptomy zespołu przekrwienia miednicy to między innymi bolesne skurcze po stosunku. Towarzyszą im inne objawy, które mogą sugerować obecność STI. Znajomość innych objawów związanych z zespołem przekrwienia miednicy może pomóc ci zdecydować, czy masz problem. Na szczęście wiele kobiet doświadcza łagodniejszych form skurczów brzucha po stosunku, więc na razie najlepiej jest trzymać ból na dystans. Jeśli nie masz żadnych dolegliwości, możesz spróbować leków dostępnych bez recepty i technik relaksacyjnych.

Macica pochylona

Macica skośna jest częstym problemem związanym z układem rozrodczym, który sprawia, że miesiączki są bolesne i może utrudniać zajście w ciążę. Chociaż przodozgięcie macicy nie jest stanem chorobowym, objawy tego stanu nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania. Kobiety mogą odczuwać bóle miednicy i brzucha lub mieć nieregularne cykle miesiączkowe. Lekarz może przeprowadzić badania, by potwierdzić ten stan.

Czytaj również:   Menopauza a ciąża - co? Jak? Kiedy?

Stan ten można leczyć za pomocą ćwiczeń miednicy i pessaries. Ćwiczenia miednicy mogą tymczasowo przesunąć macicę do przodu, a pessaries utrzymują ją na miejscu podczas aktywności seksualnej. W ciężkich przypadkach przeprowadza się operację, aby zmienić położenie macicy. Opcje leczenia różnią się w zależności od przyczyny, która leży u podstaw przodozgięcia macicy. W wielu przypadkach środki te są nieskuteczne.

Pochylona macica jest częstą przyczyną niepłodności. Choć to naturalne, że macica jest pochylona, może ona prowadzić do innych problemów, takich jak włókniaki czy blizny w miednicy. Z tego powodu ważne jest, by angażować się w grę wstępną i wprowadzać dildo lub penisa. Jeśli macica jest przechylona, przepływ krwi do szyjki macicy może być zablokowany.

Infekcja drożdżowa

Jednym z najczęstszych objawów zapalenia pochwy jest pojawienie się bolesnego, swędzącego i piekącego uczucia podczas lub po stosunku. Symptomy zapalenia pochwy mogą też obejmować bolesne oddawanie moczu lub stosunek. Objawom tym może towarzyszyć biała, mętna wydzielina, często przypominająca twarożek. Chociaż u większości partnerek nie występują żadne objawy, niektóre z nich zgłaszają przemijającą wysypkę po stosunku bez prezerwatywy.

Infekcje drożdżakowe są spowodowane przerostem grzyba Candida, który normalnie żyje w pochwie w niewielkich ilościach. Ten przerost drożdżaków powoduje różne nieprzyjemne objawy. Ważne jest, by w przypadku wystąpienia tych objawów natychmiast udać się do lekarza. Tylko lekarz może dokładnie zdiagnozować twój stan i zalecić najlepsze leczenie. Leczenie złagodzi objawy i zapobiegnie infekcjom podczas stosunku.

Dla kobiet z PMS ważne jest, by nosić czystą, bawełnianą bieliznę. Unikaj noszenia perfumowanych produktów w pobliżu pochwy. Unikaj aktywności seksualnej do czasu ustąpienia objawów. W przypadku mężczyzn ulgę w bólu może przynieść przyjmowanie ibuprofenu. Inne sposoby leczenia bólu miednicy to zdrowa dieta i ćwiczenia. Powinieneś też brać antybiotyki, jeśli czujesz infekcję bakteryjną lub grzybiczą.

Torbiele jajników

Torbiele jajników są powszechne wśród kobiet w wieku rozrodczym, ale mogą też występować u młodych dziewcząt. Torbiele te rozwijają się na powierzchni jajników i zawierają płyn, a czasem włosy. Niektóre są też wypełnione kością, skórą lub zębami. Ważne jest, abyś jak najszybciej zwróciła się o pomoc lekarską, jeśli odczuwasz taki ból. Jeśli jednak podejrzewasz, że twój ból jest wynikiem torbieli jajnika, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Torbiele jajników może zdiagnozować ginekolog lub dyplomowana pielęgniarka położna. Pracownik medyczny omówi twoją historię choroby i przeprowadzi badanie fizykalne. Pracownik służby zdrowia może przeprowadzić badanie miednicy, aby ustalić, czy jest tam torbiel. Może też przeprowadzić badania diagnostyczne, takie jak USG, które wykorzystuje fale dźwiękowe do zobrazowania wielkości torbieli. W rzadkich przypadkach może być wykonana tomografia komputerowa.

Chociaż torbiele jajników nie są niebezpieczne, ich objawy mogą być nieprzyjemne. Niektóre kobiety odczuwają ból lub ucisk w podbrzuszu podczas aktywności seksualnej. Ból jest zwykle tępy, ale może stać się ostry po intensywnym wysiłku fizycznym. Pęknięta torbiel jajnika może spowodować nagły, ostry ból w podbrzuszu. Bólowi temu często towarzyszy gorączka i uporczywe wymioty. Niezależnie od przyczyny, jeśli utrzymuje się on dłużej niż kilka dni, powinnaś umówić się na wizytę u lekarza.

Fibroidy

Najczęstszym objawem włókniaków jest ból. Kobieta może odczuwać ból po stosunku lub po ciąży, szczególnie po stosunku płciowym. Bólowi mogą towarzyszyć skurcze, które nie są przyjemne. W miarę jak włókniaki powiększają się, mogą też stawać się czerwone. W takim przypadku kobieta może doświadczyć silnego bólu brzucha, który może doprowadzić nawet do poronienia. Chociaż powszechną metodą leczenia bólu jest przyjmowanie acetaminofenu lub ibuprofenu, nie jest to zalecane dla kobiet w ciąży. Chociaż ibuprofen i acetaminofen są skutecznymi środkami przeciwbólowymi, mogą zakłócać przebieg ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Mogą też powodować problemy z sercem u nienarodzonego dziecka.

Lekarz może wykorzystać techniki obrazowania do zdiagnozowania włókniaków i zaproponowania opcji leczenia. Podczas zabiegu przez tętnicę wstrzykiwane są małe cząsteczki wielkości ziarenka piasku. Cząsteczki te blokują przepływ krwi do włókniaka, co powoduje jego obkurczenie. Pacjenci mogą jednak odczuwać ból przez tydzień lub dwa po zabiegu. U niektórych kobiet po zabiegu może wystąpić gorączka lub nudności, które można leczyć farmakologicznie.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ryzyko zajścia w ciążę po 40 roku życia

Ryzyko zajścia w ciążę po 40 roku życia

Następny artykuł
Zespół policystycznych jajników a ciąża

Zespół policystycznych jajników a ciąża - problemy i zalecenia