Jeśli rozważasz odbycie stosunku przerywanego i obawiasz się możliwości zajścia w ciążę, jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę. Po pierwsze, mężczyzna powinien zawsze oddawać mocz przed umyciem penisa. Usuwa to wszelkie pozostałości spermy z poprzedniego wytrysku. Jeśli obawy nie znikną, skonsultuj się z lekarzem, by omówić swoje możliwości. W międzyczasie podajemy kilka sposobów zapobiegania ciąży:
Coitus interruptus
W większości przypadków teoria ta jest słuszna, a problem coitus interruptus nie został dogłębnie zbadany. Ma jednak swoje miejsce. Coitus interruptus to stan, w którym penis mężczyzny zostaje usunięty z zewnętrznych narządów płciowych przed wytryskiem. Jest on stosowany jako metoda antykoncepcyjna w niektórych krajach słabo rozwiniętych i pozostaje ważną metodą antykoncepcji.
Coitus interruptus to metoda antykoncepcji, która polega na uniemożliwieniu plemnikom przedostania się do pochwy kobiety. Zapobiega to kontaktowi między plemnikiem a komórką jajową. Problem w tym, że coitus interruptus jest nieskuteczną metodą antykoncepcji, a kobiety z pewnymi schorzeniami nie powinny jej stosować. Z tych powodów metoda antykoncepcyjna, która jest bardziej skuteczna, jest lepsza niż brak antykoncepcji.
Odstawienie
Choć nie ma bezpośrednich dowodów potwierdzających związek między wycofaniem się podczas stosunku przerywanego a ciążą, stwierdzenie to opiera się na fakcie, że w żeńskim układzie rozrodczym znajduje się gruczoł zwany gruczołem Cowpera. Od dawna zakłada się, że kiedy kobieta stosuje środki antykoncepcyjne, takie jak hormonalna terapia zastępcza czy syntetyczne hormony, plemniki zostaną uwolnione z jajników, co doprowadzi do ciąży. Nie jest to jednak prawdą.
Istnieje wiele różnych technik zapobiegania ciąży z wykorzystaniem męskiego układu rozrodczego. Jedną z nich jest zaprzestanie aktywności seksualnej i wycofanie penisa przed wytryskiem. Ta metoda jest często nazywana techniką wycofania. Choć można w ten sposób znacznie zmniejszyć szanse na zajście w ciążę, nie jest ona całkowicie skuteczna. Odsetek niepowodzeń przy stosowaniu techniki wycofania wynosi około 4% w pierwszym roku i jest wyższy, jeśli jest ona stosowana w typowych okolicznościach.
Podwiązanie jajowodów
Zanim zdecydujesz, czy poddać się zabiegowi podwiązania jajowodów, powinnaś rozważyć możliwe skutki uboczne. Po zabiegu możesz odczuwać wzdęcia, bóle brzucha lub gazy. Są one jednak niewielkie i zwykle ustępują w ciągu kilku dni. Możesz też odczuwać zmęczenie, zawroty głowy lub kombinację tych objawów. Jeśli rozważasz ten zabieg, upewnij się, że wybrałeś lekarza, który będzie chciał z tobą współpracować i wysłucha twoich obaw. W czasie rekonwalescencji będziesz się czuł komfortowo podczas zabiegu i otrzymasz leki, które pomogą ci się zrelaksować.
Jeśli nie uprawiasz seksu od ponad roku i w przeszłości nie pragnęłaś mieć dzieci, możesz rozważyć wykonanie zabiegu podwiązania jajowodów. Ten zabieg chirurgiczny może zapobiec ciąży i zmniejszyć ryzyko infekcji przenoszonych drogą płciową. Zabieg ten może być ryzykowny, wymaga kilku procedur i kosztuje. Zabieg ten może być kosztowny i nie jest pokrywany przez ubezpieczenie. Jest to jednak najlepsza opcja dla kobiet, które nie chcą zajść w ciążę.
Gąbka
Chociaż używanie gąbki pokrytej środkiem plemnikobójczym może pomóc w zapobieganiu ciąży podczas stosunku przerywanego, istnieje ryzyko związane z tą metodą. Gąbka może zostać zainfekowana lub pęknąć, a substancje chemiczne znajdujące się w jej wnętrzu mogą wywołać reakcję alergiczną. Ponadto gąbki pokryte spermicydem mogą nie być bezpieczne dla kobiet w ciąży z istniejącą infekcją miednicy. Dlatego ważne jest, by skonsultować się z lekarzem przed użyciem gąbki pokrytej środkiem plemnikobójczym podczas stosunku przerywanego i w czasie ciąży.
Jeden rodzaj gąbki pokrytej środkiem plemnikobójczym nazywa się diafragmą. Membrana kosztuje od 0 do 250 dolarów. Większość ubezpieczeń zdrowotnych, Medicaid i niektóre programy rządowe pokrywają koszty diafragmy. Istnieje wiele opcji do stosowania podczas stosunku przerywanego, w tym gąbki pokryte środkiem plemnikobójczym. Gąbka diafragmowa to miękki, plastikowy pierścień z osadzoną wewnątrz gąbką pokrytą środkiem plemnikobójczym. Gąbka ta jest dostępna w Stanach Zjednoczonych tylko pod marką Today. Możesz ją kupić w aptekach, drogeriach, a nawet w niektórych supermarketach.
Gąbka antykoncepcyjna zawiera środek plemnikobójczy i powinna być założona tuż przed stosunkiem seksualnym lub do 24 godzin przed nim. Aby ją wyjąć, należy pociągnąć za pierścień znajdujący się na spodzie gąbki, który powinien pozostać na miejscu do 24 godzin. Jeżeli gąbka pokryta środkiem plemnikobójczym zostanie pozostawiona na dłużej niż 24 godziny, może spowodować zespół wstrząsu toksycznego, czyli infekcję potencjalnie zagrażającą życiu. Gąbki antykoncepcyjne są jednak stosunkowo łatwym i wygodnym sposobem zapobiegania ciąży.
Abstynencja
Jest kilka powodów, dla których abstynencja podczas stosunku przerywanego i ciąży jest właściwym wyborem. Dla niektórych przekonania religijne lub duchowe, obawy związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową, a nawet fakt, że nie są gotowi na współżycie seksualne, są wystarczającym powodem, by ograniczyć swój wybór. Ale dla innych abstynencja może być po prostu kwestią osobistego wyboru. I niezależnie od powodu, abstynencja podczas stosunku przerywanego i ciąży może być ważnym krokiem w ochronie siebie i dziecka przed krzywdą.
Choć abstynencja niesie ze sobą niezliczone korzyści, nie zawsze łatwo jest się jej trzymać. W niektórych przypadkach może to prowadzić do napięć w związku i nagłej decyzji o uprawianiu seksu bez zabezpieczenia. Jeśli zbyt długo powstrzymywałeś się od seksu, możesz być narażony na ryzyko ciąży, jeśli nasienie dostanie się do pochwy podczas stosunku. Aby tego uniknąć, porozmawiaj ze swoim partnerem o korzyściach i wadach abstynencji. Abstynencja będzie skuteczna tylko wtedy, gdy oboje partnerzy się na nią zgodzą.
Odstawienie jest zawodne
Stosowanie abstynencji jako metody antykoncepcji podczas stosunku przerywanego wiąże się z niższym odsetkiem ciąż. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po pierwszym stosunku było wyższe wśród kobiet, które spodziewały się, że będą zadowolone z ciąży. Natomiast te, które spodziewały się, że będą niezadowolone z ciąży, odnotowały niższy wskaźnik stosowania środków antykoncepcyjnych. Jednak kobiety, które sądziły, że używanie prezerwatyw zmniejszy ich przyjemność seksualną, częściej zgłaszały stosowanie metody wycofania niż te, które spodziewały się, że będą zadowolone z ciąży.
Metoda wycofania nie jest skuteczna w przypadku osób, które doświadczają przedwczesnego wytrysku. Przedwczesny wytrysk może doprowadzić do ciąży, ponieważ plemniki mogą przedostać się do pochwy i zostać zanieczyszczone. Nie dzieje się tak jednak w przypadku metody odstawienia. Może ona doprowadzić do ciąży, jeśli nie wiesz, kiedy przerwać stosunek i ryzykujesz ciążę swojej partnerki. Dlatego, jeśli jesteś mężczyzną, powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania pomocy.
Niewłaściwe używanie diafragmy
Kobiety, które używają diafragmy podczas stosunku przerywanego, mogą być narażone na ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych. Choć może ona zapobiegać infekcjom dróg moczowych i innym podrażnieniom pochwy, to diafragma pozostawiona w niej przez 24 godziny może wywołać wstrząs toksyczny, który dotyka 2,4 na 100 000 użytkowniczek. Choć w większości przypadków jej skuteczność wynosi 94 procent, musi być prawidłowo założona, by uniknąć komplikacji.
Przed użyciem diafragmy postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli używasz żelu, upewnij się, że używasz takiego, który ma właściwości buforujące kwas. Jeśli zostanie ci żel, użyj go przed kolejnym stosunkiem. Pamiętaj, by używać go zgodnie z zaleceniami i sprawdzać datę ważności. Załóż diafragmę co najmniej dwie godziny przed stosunkiem. Dla uzyskania najlepszych rezultatów opróżnij pęcherz przed założeniem membrany. Następnie dokładnie umyj ręce bezzapachowym mydłem i dokładnie je spłucz.
Jeśli poczujesz potrzebę użycia diafragmy podczas stosunku przerywanego, upewnij się, że sprawdzasz rozmiar swojej diafragmy. Idealnie byłoby, gdyby ściśle przylegała do kości łonowej, ale jeśli nie masz pewności co do jej rozmiaru, zapytaj swojego ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Możesz też kupić środek plemnikobójczy, który kosztuje od 0,50 do 1,50 dolara za użycie.
Bariery w stosowaniu
Chociaż wskaźniki płodności przy stosowaniu metod barierowych różnią się między sobą, wszystkie są bardzo skuteczne. Badania wykazały, że te metody mają zakres wskaźników ciąż od 2 do 32%. Współczynnik ten zależy od metody i projektu badania oraz od badanej populacji. Najlepsze metody barierowe to te, w których zastosowano dokładny dobór pacjentów, rygorystyczne protokoły i znaczące zasoby, by sprawdzić skuteczność danej metody. Takie badania zwiększają swoją dokładność, ponieważ zapewniają dokładne stosowanie metody i prawidłowe przestrzeganie wytycznych. Co więcej, populacja badana nie odzwierciedla populacji pacjentów, którzy najprawdopodobniej skorzystają z metod barierowych.
W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach kobiety, które nie stosowały antykoncepcji, powoływały się przede wszystkim na obawy związane z efektami ubocznymi metody. Odsetek ten jest jednak niższy w krajach, w których odsetek kobiet niestosujących antykoncepcji maleje. Te dwa szacunki pokrywają się jednak, ponieważ odsetek kobiet zamężnych, które nie stosują antykoncepcji, jest znacznie wyższy niż odsetek kobiet niezamężnych, które nie stosowały żadnej metody. Co więcej, na Filipinach odsetek niezamężnych kobiet, które nie stosują antykoncepcji, wzrósł, a liczba kobiet w tym kraju zmalała.
Podobne Tematy: