Szczepienie covid a ciąża – czy mogą być jakieś przeciwskazania?

Szczepienie covid a ciąża

Istnieją pewne sprzeczne wyniki dotyczące bezpieczeństwa szczepionki COVID dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Pierwsze badanie nie wykazało związku między szczepionką Covid a zgonami w ciąży, natomiast drugie badanie nie wykazało związku między szczepionką COVID a zaburzeniami oddychania u kobiet w ciąży. W obu badaniach łożysko nie zostało w żaden sposób naruszone, nie było też żadnych zmian patologicznych u matki czy dziecka. Ale co oznaczają te wszystkie wyniki?

Szczepionki COVID-19 są bezpieczne dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci

Chociaż szczepionka nie jest zalecana w pierwszym trymestrze ciąży, jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i ich nienarodzonych dzieci. Szczepionki COVID-19 nie zawierają składników, o których wiadomo, że mogą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku lub kobiecie w ciąży. W badaniach na zwierzętach szczepionki COVID-19 nie były związane z wyższym odsetkiem poronień lub przedwczesnych porodów.

Chociaż nie ma udowodnionych szkodliwych skutków szczepień przeciwko COVID-19 w czasie ciąży, przeciwciała wytwarzane przez szczepionki przeciwko COVID-19 mogą przenikać przez łożysko i chronić nienarodzone dziecko przed chorobą. Szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane kobietom w ciąży i osobom, które planują karmić piersią. Ryzyko jest jednak minimalne. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się szczepionce COVID-19.

CDC opublikowało badania dotyczące 1,2 miliona porodów szpitalnych w USA. Okazało się, że kobiety, które były zarażone szczepionką COVID-19 w czasie porodu, miały większe ryzyko wcześniactwa. Kobiety zarażone COVID-19 w czasie ciąży były również bardziej narażone na wystąpienie stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu i konieczności wykonania nagłego cięcia cesarskiego. Jednak pomimo tego ryzyka, ryzyko martwego urodzenia było minimalne.

Chociaż niektóre badania nie wykazały żadnych negatywnych skutków stosowania szczepionki COVID-19, szczepionka ta może powodować komplikacje w czasie ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży nienarodzone dziecko kobiety ciężarnej jest najbardziej narażone na zarażenie się tą chorobą. Szczepionka COVID-19 jest bezpieczna dla nienarodzonego dziecka kobiety ciężarnej. Szczepionka ma chronić matkę, która również powinna być w pełni zaszczepiona.

Latem i jesienią 2021 roku dr Julie Eicher przyjęła szczepionkę COVID-19, będąc w ciąży. Dwa dni później badanie USG wykazało, że dziecko jest zdrowe. Wróciła do swoich normalnych zajęć i przyjmowania pacjentów. 8 stycznia 2021 roku urodziła zdrowego, ważącego 8 funtów i 3 uncje chłopca Nico. Nadal czuje się winna, ale jest przekonana, że szczepionka jest bezpieczna dla jej nienarodzonego dziecka.

Chociaż ryzyko związane ze szczepieniem COVID-19 u kobiet w ciąży jest niskie, nadal ważne jest zbieranie danych na temat wszelkich działań niepożądanych. Nawet jeśli te działania niepożądane nie są poważne, mogą wywołać poważną chorobę i wymagać hospitalizacji oraz intensywnej opieki medycznej. W związku z tym ryzyko porodu martwego płodu lub utraty ciąży pozostaje niskie. Ważne jest, aby pracownicy służby zdrowia rozumieli historię niesprawiedliwości wobec społeczności kolorowych i potrafili docenić ich obawy.

Naukowcy doszli do wniosku, że szczepionki COVID-19 są bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Chociaż początkowe próby przeprowadzono bez udziału kobiet w ciąży, istnieje coraz więcej dowodów na to, że szczepienie jest bezpieczne i skuteczne zarówno dla rodziców, jak i nienarodzonych dzieci. Ponadto rejestr ciążowy szczepionki v-safe COVID-19 prowadzony przez CDC, obejmujący 185 000 amerykańskich kobiet, oraz system śledzenia bezpieczeństwa szczepionek stanowią dodatkowe wsparcie dla tego zalecenia.

Nie ma zwiększonego ryzyka zgonu lub hospitalizacji

Szczepionka Covid nie powoduje zwiększonego ryzyka zgonu lub hospitalizacji u większości kobiet w ciąży. Kobiety w ciąży, które otrzymały szczepionkę, mają nieznacznie zwiększone ryzyko zgonu i przyjęcia na oddział intensywnej terapii, jednak ryzyko to jest mniejsze niż u nieciężarnych dorosłych. Kobiety w ciąży, które otrzymały szczepionkę Covid, są pięć razy bardziej narażone niż osoby dorosłe niebędące w ciąży na wystąpienie niskiego nasycenia tlenem, co jest niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. U kobiet, u których wystąpiły objawy, mogą rozwinąć się wady wrodzone, a nawet urodzić się martwe dziecko.

CDC zaleca, by kobiety w ciąży otrzymały szczepionkę Covid 19, by chronić swoje nienarodzone dziecko. Zalecenie to zostało ostatnio zaktualizowane w sierpniu 2016 roku. Smithsonian News skontaktowało się z ekspertami w dziedzinie szczepień, aby uzyskać więcej informacji. Szczepienie w czasie ciąży nie jest związane ze zwiększonym ryzykiem śmierci lub hospitalizacji. Nadal jednak ważne jest, by zasięgnąć porady lekarza, jeśli jesteś w ciąży.

Badania potwierdziły bezpieczeństwo szczepienia COVID w czasie ciąży. CDC poinformowało, że szczepionka nie zwiększa ryzyka spontanicznej aborcji. CDC donosi jednak również, że odsetek spontanicznych poronień po szczepieniu szczepionką COVID-19 jest porównywalny do wskaźnika tła. W związku z tym nie udokumentowano zwiększonego ryzyka zgonu lub hospitalizacji. Mimo że COVID-19 jest wciąż nowy, spełnił wszystkie rygorystyczne standardy bezpieczeństwa CDC.

Czytaj również:   Ciąża w wieku 48 lat - ryzyko i obawy

Kobiety w ciąży, które otrzymały już szczepionkę Covid, powinny unikać przebywania z osobami nieszczepionymi, aby uchronić się przed zakażeniem. CDC przestrzega kobiety w ciąży przed narażaniem swoich nieszczepionych dzieci na kontakt z nieszczepionymi osobami. Szczepienie na COVID jest rutynową procedurą, a kobiety w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarza przed poddaniem się szczepieniu. Ważne jest, aby pamiętać, że nie są znane żadne długoterminowe skutki uboczne szczepienia COVID w czasie ciąży.

Mimo że nie ma określonego ryzyka śmierci lub hospitalizacji związanego ze szczepionką Covid w czasie ciąży, szczepionka może chronić kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. COVID 19 jest ciężką chorobą, ale szczepienie w czasie ciąży nie zwiększa ryzyka przedwczesnego porodu ani innych powikłań. Szczepionka jest bezpieczna dla kobiet i mężczyzn w czasie cyklu miesiączkowego. CDC kontynuuje monitorowanie skutków szczepienia przeciwko COVID w czasie ciąży.

Chociaż szczepionka COVID w czasie ciąży jest uważana za bezpieczną, kobiety powinny omówić to z lekarzem prowadzącym. Powinny one omówić ryzyko zakażenia szczepionką Covid w świetle historycznej niesprawiedliwości wobec społeczności kolorowych. Na przykład istnieją nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej i dystrybucji szczepionek, a ciężarne kobiety kolorowe mają niższy odsetek szczepień niż inne kobiety kolorowe. Pomimo tych różnic szczepionka COVID jest bezpieczna i skuteczna dla kobiet kolorowych.

Dawka przypominająca szczepionki COVID 19 powinna być podana po pierwszej dawce. Osoby, które otrzymały szczepionkę J&J/Janssen COVID-19, powinny otrzymać dawkę przypominającą co najmniej dwa miesiące po otrzymaniu pierwszej serii szczepionki. Dla osób, które nie były szczepione w czasie ciąży, szczepionka COVID-19 wyprodukowana przez firmę Pfizer-BioNTech została dopuszczona do podawania pojedynczej dawki u dzieci w wieku 18 lat i starszych.

Nie ma patologicznych zmian w łożysku

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Obstetrics and Gynecology wykazało, że szczepionka COVID-19 nie zmienia łożyska u kobiet w ciąży. Naukowcy pobrali łożyska od 84 zaszczepionych kobiet i 116 niezaszczepionych, a następnie porównali ich cechy charakterystyczne z łożyskami w standardowym laboratorium. Zaszczepione kobiety otrzymały szczepionkę COVID-19 firmy Pfizer lub Moderna w trzecim trymestrze ciąży. Kobiety zaszczepione otrzymały szczepionkę co najmniej trzy razy w trzecim trymestrze, a wszystkie pacjentki otrzymały w tym czasie szczepionkę COVID-19. Badanie sugeruje, że nie ma dowodów na uszkodzenie łożyska, mimo że po szczepieniu u matki może wystąpić ciężka choroba.

Pomimo korzyści, szczepionka ma kilka wad. W przeciwieństwie do innych szczepionek może mieć negatywny wpływ na dziecko. Chociaż szczepionka jest bezpieczna dla niemowląt, ryzyko zarażenia się chorobą u kobiety w ciąży jest bardzo wysokie. Nie udowodniono, że szczepienie kobiet w ciąży jest bezpieczne, ale korzyści znacznie przewyższają ryzyko, zwłaszcza dla matki i płodu. Oprócz ryzyka uszkodzenia płodu, szczepionka ma wiele skutków ubocznych, które utrudniają matce podjęcie decyzji, czy jest ona bezpieczna.

Szczepionka może spowodować śmierć płodu. W 3% do 5% przypadków wirus może zniszczyć łożysko. W rezultacie płód może się udusić. Wirus oddziałuje na łożysko w czasie ciąży. Naukowcy uważają, że skażone łożysko może być śmiertelne dla dziecka.

Naukowcy włączą swoje wyniki do międzynarodowej współpracy, aby lepiej zrozumieć wpływ szczepienia przeciwko COVID na łożysko. Mimo że ogólne ryzyko ciężkiego zakażenia wirusem COVID po szczepieniu COVID-19 w czasie ciąży jest niskie, kobiety w ciąży są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego zakażenia, które może wymagać leczenia pozaustrojowym utlenowaniem membranowym, a nawet hospitalizacji.

U kobiet, które otrzymają szczepionkę COVID-19 w czasie ciąży, nie wystąpi zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka. Powinny one otrzymać szczepionkę, aby chronić swoje przyszłe dziecko przed tą chorobą. Szczepionka jest również zalecana kobietom, które planują mieć więcej dzieci. Oprócz ochrony dziecka, kobiety w ciąży powinny kontynuować leczenie bezpłodności i otrzymać szczepionkę COVID-19.

Oprócz matczynej odpowiedzi immunologicznej, w czasie ciąży zachodzą również istotne zmiany immunologiczne. Zmiany te sprawiają, że matka staje się tolerancyjna wobec płodu, co umożliwia jego wzrost. Dodatkowe miejscowe i ogólnoustrojowe adaptacje immunologiczne zachodzą w czasie laktacji. Ta delikatna równowaga pomiędzy tolerancją i odpornością skutkuje zwiększoną podatnością na infekcje w czasie ciąży i laktacji. Z tego powodu łożysko nie jest immunologicznie uwarunkowane.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ciąża bez objawów

Ciąża bez objawów - jak ją rozpoznać?

Następny artykuł
Zagrożenia związane z ciążą mnogą

Zagrożenia związane z ciążą mnogą - jakie są i jak im zapobiegać?