Tabletki antykoncepcyjne a ciąża?

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Najlepszym sposobem zapobiegania ciąży za pomocą tabletek antykoncepcyjnych jest ich punktualne przyjmowanie. Jeśli pominiesz tabletkę, możesz mieć nieregularne miesiączki. Powinnaś je przyjmować tak szybko, jak tylko sobie przypomnisz, i codziennie o tej samej porze. Pominięcie tabletki zwiększa szanse na zajście w ciążę, zwłaszcza w pierwszych miesiącach jej stosowania. Podobnie, pominięcie tabletki zwiększy ryzyko wystąpienia krwawienia międzymiesiączkowego.

Interakcje leków z tabletkami antykoncepcyjnymi

Kilka leków może powodować problemy ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza jeśli zaburzają ich wchłanianie. Leki takie jak karbamazepina, fenytoina i fenobarbital mogą wpływać na działanie tabletek zawierających tylko progestagen i tabletek złożonych. W niektórych przypadkach leki z grupy AED mogą nawet zmniejszać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Interakcje leków z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi mogą również zwiększać ryzyko zajścia w ciążę.

Niektóre leki na HIV mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Do leków tych należą: rytonawir, nelfinawir, newirapina, norwir i fosamprenawir. Leki antyretrowirusowe, takie jak lopinawir, mogą również zaburzać działanie antykoncepcji hormonalnej. Twój lekarz może wydać indywidualne zalecenia. Jeśli przyjmujesz któryś z tych leków, pamiętaj, by porozmawiać o tym z lekarzem.

Większość antybiotyków nie wchodzi w interakcje z hormonalną kontrolą urodzeń, ale niektóre z nich mogą. Na przykład rifampina, powszechnie stosowana w leczeniu gruźlicy i zapalenia opon mózgowych, może osłabiać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Wersja pigułki ellaOne zawiera lek o nazwie uliprystal. Podczas gdy większość antybiotyków nie powoduje problemów ze stosowaniem pigułki, niektóre mogą zmniejszać jej skuteczność.

Ogólnie rzecz biorąc, większość z tych interakcji jest przewidywalna i możliwa do opanowania. Leki z grupy AED i pigułki antykoncepcyjne mogą powodować poważne skutki uboczne u pacjentów, którzy je przyjmują, zwłaszcza gdy pacjentka jest już w ciąży lub stara się zajść w ciążę. Jednak potencjał szkodliwych interakcji jest duży i lekarze powinni być ich świadomi. Na szczęście zdecydowana większość interakcji pomiędzy lekami z grupy AED a hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi jest przewidywalna i możliwa do opanowania.

Efekty uboczne przyjmowania pigułek

Przyjmując tabletki antykoncepcyjne w czasie ciąży, musisz pamiętać, że możesz nie uzyskać pożądanych rezultatów. Choć pigułki złożone mogą wydawać się dobrym rozwiązaniem, nie są pozbawione skutków ubocznych. Tabletki złożone mogą kolidować z innymi lekami, które przyjmujesz, takimi jak tabletki antykoncepcyjne. Przyjmowanie pigułki z innymi lekami może mieć poważne skutki dla twojego nienarodzonego dziecka. Jeśli planujesz stosować pigułkę w czasie ciąży, powinnaś skonsultować się z lekarzem, który doradzi ci, co zrobić, by zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę.

Kilka stanów medycznych może sprawić, że pigułka będzie mniej skuteczna i bardziej niebezpieczna. Kobiety z chorobami wątroby, zakrzepami krwi i migrenowymi bólami głowy powinny omówić bezpieczeństwo stosowania pigułki ze swoim lekarzem. Kobiety, u których występują niewyjaśnione krwawienia z pochwy, również powinny omówić tę możliwość ze swoim lekarzem. Pigułki ciążowe są przepisywane wyłącznie przez lekarzy lub pielęgniarki. Podczas wizyty zostaniesz poinformowana, ile tabletek powinnaś zażywać i kiedy je przyjmować. Jeśli pominiesz którąś z nich, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

W pigułce o przedłużonym cyklu stosuje się kombinację hormonów, by zmniejszyć liczbę miesiączek. Ten rodzaj pigułki pomaga kobietom zmniejszyć liczbę miesiączek do czterech. Leki te są zwykle przyjmowane w sposób ciągły przez 12 tygodni, po czym następuje tydzień przerwy w przyjmowaniu pigułek, co powoduje zresetowanie cyklu menstruacyjnego organizmu. Oprócz tradycyjnej pigułki antykoncepcyjnej może ci zostać przepisana pigułka progestynowa. Pigułka progestynowa nie zawiera estrogenu i jest przepisywana tylko wtedy, gdy karmisz piersią lub obawiasz się potencjalnych skutków ubocznych stosowania tego hormonu.

Czytaj również:   Niedoczynność tarczycy a ciąża - ryzyko i rozwiązania

Tabletki antykoncepcyjne działają poprzez oddzielenie od siebie komórki jajowej i plemnika, co uniemożliwia im dotarcie do siebie i wywołanie ciąży. Większość pigułek skutecznie zapobiega ciąży, a mniej niż jedna na sto kobiet zajdzie w ciążę stosując pigułki złożone w ciągu jednego roku. Oznacza to, że kobiety powinny zaprzestać stosowania pigułek antykoncepcyjnych jak najwcześniej, by uniknąć ryzyka związanego z przyjmowaniem ich w czasie ciąży.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju pigułki i sposobu jej stosowania. Żadna metoda antykoncepcyjna nie jest całkowicie skuteczna, a niektóre z nich mają efekty uboczne. Ogólnie rzecz biorąc, tabletki antykoncepcyjne są skuteczne w zapobieganiu ciąży, ale mogą mieć pewne wady, w tym ryzyko zajścia w ciążę, jeśli masz nadwagę lub przyjmujesz pewne leki. Twój lekarz może zalecić najlepszą dla ciebie metodę w oparciu o wyniki twoich indywidualnych badań.

Większość kobiet stosuje doustne tabletki antykoncepcyjne, aby zapobiec ciąży. Według danych Instytutu Guttmachera około 14 procent kobiet w Stanach Zjednoczonych przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Oprócz zapobiegania ciąży, ponad połowa z nich stosuje je także z innych powodów, m.in. regulując cykl miesiączkowy i zmniejszając ryzyko krwawienia. Autorzy badania powołują się na badania Instytutu Guttmachera, z których wynika, że ponad połowa kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne przez rok zajdzie w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne mogą jednak powodować brak miesiączki, jeśli zapomnisz ich zażyć. W takim przypadku musisz stosować inną metodę kontroli urodzeń, dopóki nie zużyjesz całej buteleczki tabletek. Szanse na zajście w ciążę rosną, jeśli pominiesz jedną tabletkę w ciągu miesiąca lub dwóch. Jednak niektóre pigułki antykoncepcyjne nie powodują braku miesiączki. Aby zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, dobrze jest przyjąć pominiętą pigułkę, gdy tylko sobie o tym przypomnisz, pod warunkiem, że będziesz przyjmować pigułki zgodnie z harmonogramem.

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, przyjmowanie tabletek w pierwszym dniu miesiączki zapewni najlepszą ochronę przed ciążą. Kobiety, które zaczynają przyjmować pigułki złożone, będą musiały stosować dodatkową antykoncepcję przez pierwsze siedem dni. Kobiety przyjmujące pigułki zawierające tylko progestynę mogą je zacząć stosować w dowolnym dniu miesiąca. Jednak kobiety stosujące pigułki zawierające tylko progestynę powinny używać prezerwatyw, jeśli uprawiają seks penis-pochwa w ciągu pierwszych siedmiu dni.

Chociaż tabletki antykoncepcyjne mogą zapobiec ciąży w 99% przypadków, odsetek niepowodzeń jest wyższy niż w przypadku innych metod antykoncepcji. Dziewięć na każde 100 kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne zajdzie w ciążę. Wskaźnik ten jest wyższy niż w przypadku innych środków antykoncepcyjnych i wynika z faktu, że pigułki muszą być przyjmowane codziennie, co pozostawia miejsce na ludzki błąd. Ważne jest, by przed rozpoczęciem stosowania pigułek antykoncepcyjnych porozmawiać z lekarzem o wszelkich efektach ubocznych, jakie odczuwasz.

Symptomy nieudanej próby kontroli urodzeń

Jeśli stosujesz pigułki antykoncepcyjne, być może doświadczasz tych efektów ubocznych i chciałabyś przestać je stosować. Wiele osób mówiło, że zostały “zagazowane”, by myśleć, że te objawy są normalne. Po zmianie recepty dowiedziały się, że te objawy nie są normalne. Świadomość, że zaszłaś w ciążę, choć nie miałaś takiego zamiaru, może być druzgocąca. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, powinnaś porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką o swoich możliwościach.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Badania krwi ciąża

Badania krwi ciąża ryzyko - FAQ

Następny artykuł
Olej z wiesiołka ciąża

Olej z wiesiołka ciąża - zastosowanie i wpływ