Torbiel na jajniku a ciąża? – Ryzyko, przyczyny i rozwiązania

Torbiel na jajniku a ciąża

Jaki jest związek między torbielą jajnika a ciążą? Torbiele jajników to niegroźne woreczki wypełnione płynem. Wykryje je przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, a torbiel jest zwykle nieszkodliwa. Może ona jednak powodować pewne problemy. Kobieta może mieć rozerwany jajnik, jeśli torbiel jest duża lub znajduje się na trzonie jajnika. Mimo że torbiele są zwykle nieszkodliwe, kobieta może zdecydować się na leczenie chirurgiczne w celu ich usunięcia.

Torbiele jajników to wypełnione płynem woreczki

Torbiele jajników są powszechne wśród kobiet w wieku rozrodczym. Choć te wypełnione płynem worki są zazwyczaj nieszkodliwe, mogą powodować dyskomfort u noszącej je kobiety. Aby ustalić, czy masz torbiel na jajniku, skonsultuj się z wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Zazwyczaj lekarz zapyta cię o historię choroby i przeprowadzi badanie fizykalne. Może on również wykonać badanie ultrasonograficzne, aby określić wielkość torbieli oraz to, czy jest ona stała czy płynna. Innym badaniem, które wykorzystuje komputer do stworzenia szczegółowego obrazu jajnika, jest rezonans magnetyczny.

Na szczęście większość torbieli na jajnikach jest łagodna i znika sama. Mogą jednak stać się problematyczne, jeśli ich rozmiar się powiększa. Jeśli masz dużą torbiel lub torbiel, która pękła, powinnaś zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszych badań. Większość torbieli na jajnikach jest łagodna i nie wymaga leczenia. Torbiel może wymagać leczenia chirurgicznego, jeśli lekarz podejrzewa złośliwość lub jeśli pęknie lub rozerwie się, zaburzając dopływ krwi.

Kobiety, które podejrzewają, że mają torbiele na jajnikach, powinny natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się u nich bóle brzucha. Jeśli ból jest silny, powinny zadzwonić pod numer NHS 111 lub udać się na najbliższe ostre dyżury. W większości przypadków torbiel można usunąć w drugim trymestrze ciąży. W niektórych przypadkach torbiele mogą wymagać nacięcia brzucha lub usunięcia jajnika, ale taka procedura jest rzadka.

Podczas cyklu miesiączkowego jajeczko rozwija się w pęcherzyku wewnątrz jajnika. Pęcherzyki pękają, uwalniając jajeczko wraz z otoczką. Z tego płynu na jajniku tworzy się cysta. Podczas cyklu miesiączkowego kobieta ma zwykle dwa jajniki. Jeśli torbiel jest duża lub pęknie, może to być oznaką poważniejszego problemu.

Są niegroźne

Torbiele jajników w czasie ciąży są zazwyczaj łagodne, więc nie musisz się nimi martwić. Ważne jest jednak, by pamiętać, że niektóre torbiele mogą być szkodliwe i powinnaś uzyskać niezbędną pomoc lekarską w celu ich wyleczenia. Dotyczy to zwłaszcza torbieli, które mają więcej niż 5 cm średnicy. Torbiele na jajnikach mogą być oznaką poważniejszego schorzenia, takiego jak rak jajnika.

Torbiele jajników to wypełnione płynem woreczki, które rosną na lub wewnątrz jajników. Choć mogą zaburzać płodność, zwykle nie powodują żadnych objawów. W przeciwieństwie do innych typów torbieli, te mają tendencję do samoistnego znikania z czasem. Torbiele jajników są zazwyczaj wykrywane podczas rutynowych badań miednicy i badań ultrasonograficznych. Mogą też być wynikiem innego schorzenia zwanego endometriozą, która również może powodować problemy z poczęciem i zajściem w ciążę.

Torbiele jajnika i ciąża są zazwyczaj nieszkodliwe. Jeśli jednak urosną większe niż oczekiwano, mogą powodować komplikacje w czasie ciąży. Choć większość torbieli na jajnikach jest nieszkodliwa, zawsze najlepiej jest omówić je z lekarzem. Jeśli nie jesteś pewna, co to za choroba, możesz odwiedzić stronę internetową Top Medical Resource for Physicians. Członkostwo jest bezpłatne i pozwala na przeglądanie artykułów na tematy medyczne, które mogą mieć wpływ na twoją ciążę.

Zazwyczaj torbiele jajników w czasie ciąży są łagodne. Większość z nich znika sama, ale torbiel ciałka żółtego może pozostać na swoim miejscu przez miesiące, a nawet lata, powodując ból w miednicy. Lekarz może zalecić ci wykonanie dodatkowych badań i prześwietleń, by potwierdzić diagnozę. Niektóre z tych torbieli mogą być bolesne i mogą nawet prowadzić do komplikacji. Jeśli jednak masz torbiel, która jest duża i bolesna, lekarz może zalecić odpoczynek w miednicy, który jest skuteczną metodą pomagającą ci pozbyć się bólu.

Są wykrywane podczas przezpochwowego badania USG

Torbiele jajnika są często diagnozowane podczas przezpochwowego badania USG w czasie ciąży. Torbiele jajnika mogą być łagodne lub nowotworowe. Przezpochwowe badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do uzyskania obrazu narządów w jamie miednicy. Torbiel jajnika jest najprawdopodobniej łagodna, jeśli jest mała i wypełniona płynem. Jeśli jest większa niż dwa cale średnicy, może być nowotworem. Kontrolne przezpochwowe badanie USG nie jest konieczne, ale może być ryzykowne.

Czytaj również:   Badania krwi ciąża ryzyko - FAQ

W przeciwieństwie do wymazu z Pap, przezpochwowe badanie USG nie wymaga żadnego dyskomfortu ani czasu rekonwalescencji. Technik wprowadza cienką sondę lub różdżkę do pochwy, a następnie kieruje ją w stronę jajników i macicy. Ta technika daje wyraźniejszy obraz niż USG jamy brzusznej, ponieważ sonda jest umieszczona znacznie bliżej jajników. Torbiele jajników są często wykrywane podczas rutynowych badań ultrasonograficznych lub kiedy kobiety zgłaszają ból w miednicy. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie USG miednicy, żeby stwierdzić, czy są jakieś torbiele.

Procedura ta jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i płodów. Chociaż zabieg wiąże się z pewnym dyskomfortem, jest bezpieczny dla matki i płodu. Nie wiąże się z promieniowaniem, a większość kobiet odczuwa minimalny ból podczas zabiegu. Po zabiegu wszelkie dolegliwości ustąpią. Przezpochwowe badanie USG w czasie ciąży może pomóc ci uniknąć komplikacji. Chociaż zabieg jest na ogół bezbolesny, pacjentka powinna spodziewać się, że będzie odczuwać pewną wrażliwość na fale ultradźwiękowe.

Mimo że torbiel może być łagodna, ważne jest, by zgłosić się do lekarza, jeśli staje się bolesna lub zagraża zdrowiu dziecka. Większość kobiet z torbielami na jajnikach nie doświadcza ostrych objawów, ale jeśli objawy utrzymują się, może to wymagać interwencji chirurgicznej. Jeśli odczuwasz ból brzucha lub utrzymujący się obrzęk spowodowany torbielą, powinnaś natychmiast szukać pomocy medycznej.

Mogą powodować skręt jajnika

Torbiele jajników to wypełnione płynem woreczki, które rosną w jajnikach. Niektóre kobiety odczuwają ból, mdłości, a nawet omdlenia. Inne objawy to nadmierne pragnienie i niewyjaśniony ból ramion. Ważne jest, by umówić się na konsultację z lekarzem, gdy tylko zauważysz któryś z tych objawów. Jeśli podejrzewasz, że twój jajnik jest w stanie zapalnym, być może nadszedł czas, by poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

Skręt jajnika jest spowodowany ciążą i torbielą w jajniku. U zdrowej kobiety jajeczko zostaje uwolnione z pęcherzyka i zamyka się, tworząc ciałko żółte, które wydziela hormony. Jeśli jednak kobieta nie jest w ciąży, struktura ta rozpada się i zamienia w torbiel, która może spowodować skręt jajnika. Kobiety z torbielami na jajnikach są bardziej podatne na skręt jajników niż kobiety, które nie są w ciąży.

W trzecim trymestrze ciąży skręcenie jajnika może prowadzić do cesarskiego cięcia lub laparoskopii pośrodkowej. Objawy skrętu jajnika mogą być niespecyficzne i mogą być mylone z zapaleniem wyrostka robaczkowego lub przedwczesnym porodem. W trzecim trymestrze ciąży stan ten może powodować komplikacje związane z ciążą, takie jak zwyrodnienie włóknika i skręcony jajnik.

Skręt jajnika występuje zwykle w pierwszym trymestrze ciąży, ale może też pojawić się w drugim lub trzecim trymestrze. Kobiety ze skrętem jajnika są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju tego schorzenia, dlatego lekarze często zalecają stosowanie hormonalnej kontroli urodzeń lub przyjmowanie leków minimalizujących ryzyko wystąpienia skrętu jajnika. Jeśli masz objawy skrętu, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Mogą powodować infekcje

Torbiele jajników i ciąża mogą powodować poważne objawy, w tym silny ból, krwawienie i problemy z seksem w pochwie. Pęknięcie może też stać się infekcją, powodując powstanie ropnia. Taki ropień może być siedliskiem niebezpiecznych bakterii, które rozprzestrzeniają się po całym ciele. Torbiel jajnika jest często wykrywana przypadkowo. Możesz dowiedzieć się, czy masz torbiel, wykonując badanie miednicy.

Infekcja, która pojawia się przy pęknięciu torbieli, jest spowodowana przez bakterie znajdujące się wewnątrz torbieli. Bakterie znajdujące się w torbieli mogą rozprzestrzenić się w jamie miednicy i spowodować sepsę. Leczenie zakażonej torbieli jajnika może polegać na przyjmowaniu doustnych antybiotyków lub fizycznym usunięciu torbieli. Infekcje, które powodują ból w miednicy u kobiet, mogą być również wynikiem endometriozy miednicy, przewlekłej choroby, w której wyściółka pochwy staje się gruba i łuszcząca się.

Torbiel jajnika jest spowodowana stanem zwanym zespołem policystycznych jajników, znanym też jako PCOS. U kobiet z tym zaburzeniem występują liczne, małe torbiele na jajnikach. Stan ten może zwiększać ryzyko infekcji w czasie ciąży. Może też powodować bliznowacenie jajowodów. Oprócz infekcji, obecność torbieli na jajnikach może prowadzić do niepłodności.

Torbiele jajnika mogą być leczone lekami przeciwzapalnymi lub narkotycznymi lekami przeciwbólowymi. Te środki nie przyspieszają jednak usunięcia torbieli. Może być konieczna operacja, aby usunąć duże torbiele jajnika lub pobrać próbki tkanki w celu sprawdzenia, czy nie ma raka. Operacja nazywana jest laparoskopową i polega na wykonaniu maleńkich nacięć oraz zastosowaniu cienkiej kamery. Lekarz usunie torbiel i pobierze próbki otaczających ją tkanek.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Olej z wiesiołka ciąża

Olej z wiesiołka ciąża - zastosowanie i wpływ

Następny artykuł
Toksoplazmoza a ciąża

Toksoplazmoza a ciąża - ryzyko, przyczyny i rozwiązania