Wszystko co powinnaś wiedzieć o ciąży bliźniaczej

Wszystko co powinnaś wiedzieć o ciąży bliźniaczej

Jest kilka rzeczy, które powinnaś wiedzieć o ciąży bliźniaczej. Przede wszystkim powinnaś określić, czy spodziewasz się bliźniąt męsko-męskich czy żeńsko-męskich. Istnieją też pewne różnice między nimi. Jeśli jesteś w ciąży z bliźniętami jednojajowymi, twoja ciąża nazywana jest “ciążą bliźniaczą jednojajową”.

Bliźnięta męsko-męskie

Ryzyko związane z ciążą bliźniaczą męsko-męską jest nieco większe niż w przypadku ciąży bliźniaczej dziewczynki z chłopcem. Może to wynikać z faktu, że chłopcy częściej rodzą się przedwcześnie i wymagają cesarskiego cięcia, ale różnice nie są znaczące i nie powinny wywoływać paniki u przyszłych rodziców. Wyniki badań nie mają też zastosowania w leczeniu ciąż bliźniaczych. Nie wiadomo jeszcze, jak te wyniki wpłyną na przyszłe ciąże bliźniacze.

Badanie przeprowadzone przez izraelskich naukowców na 2700 ciążach bliźniaczych wykazało, że ryzyko przedwczesnego porodu było wyższe, gdy mężczyźni dzielili macicę z bliźniętami płci żeńskiej, podczas gdy ryzyko to było niższe, gdy rodzeństwo było męsko-damskie. Badanie wykazało jednak, że bliźnięta jednojajowe płci męskiej miały niższą wagę urodzeniową i niższe tempo wzrostu niż ich żeńskie odpowiedniki. Choć jest jeszcze zbyt wcześnie, by wyciągać ostateczne wnioski, warto zwracać uwagę na ciąże bliźniacze między kobietami a mężczyznami.

Badania wykazały, że odsetek ciąż bliźniaczych między kobietami a mężczyznami jest bardzo niski, pomimo powszechnego stosowania leków na bezpłodność. W rzeczywistości naród Yoruba ma najwyższy na świecie odsetek ciąż bliźniaczych między kobietami a mężczyznami. Co więcej, powszechne stosowanie leków zwiększających płodność (hormon folikulotropowy) przyczyniło się do “epidemii” mnogich urodzeń. Jednak liczba bliźniąt jednojajowych pozostaje stosunkowo wysoka – jedna na 333 kobiety na świecie jest matką dwóch lub więcej mężczyzn.

Bliźnięta jednojajowe mają mniejsze szanse na ukończenie szkoły średniej i zdobycie wykształcenia wyższego. Natomiast kobiety, które mają bliźniaków płci męskiej, mają mniejsze prawdopodobieństwo zawarcia małżeństwa i znacznie mniejsze szanse na posiadanie dzieci w późniejszym życiu. Dzieje się tak pomimo tego, że w badaniu porównano tylko niewielki odsetek kobiet z parami bliźniąt jednojajowych.

Jednym z zagrożeń w przypadku bliźniąt jednojajowych jest to, że zapłodnione jajeczko może się rozdzielić wkrótce po zapłodnieniu. W takim przypadku dwoje dzieci będzie tej samej płci, ale będzie miało inne cechy charakterystyczne. Bliźnięta męsko-żeńskie są często uważane za bliźnięta braterskie. Takie bliźnięta nie są tak identyczne genetycznie jak identyczne rodzeństwo i mają takie same szanse na przeżycie. Nie oznacza to jednak, że nie są do siebie podobne.

Bliźnięta monozygotyczne

W czasie ciąży kobieta może mieć bliźnięta jednojajowe lub dwujajowe. Bliźnięta te są poczęte z jednego zapłodnionego jajeczka, ale mogą mieć wspólny worek owodniowy i łożysko. Te dwie struktury pomagają oddzielić embriony podczas ciąży i zapewniają zdrowie jednemu lub obojgu dzieciom. Kiedy dzieci dzielą to samo łożysko, prawdopodobnie będą miały takie same chromosomy.

Istnieje wiele komplikacji związanych z ciążą z bliźniętami jednojajowymi. Oprócz tego, że bliźnięta te dzielą to samo łożysko, istnieje ryzyko, że dziecko rozwija się nieprawidłowo na jego miejscu. U bliźniąt jednojajowych może również rozwinąć się choroba zwana TTTS, która dotyka bliźnięta jednojajowe. Jeśli matka ma bliźnięta jednojajowe w czasie ciąży, powinna być świadoma ryzyka wystąpienia zespołu przetoczenia krwi między bliźniętami oraz tego, jak sobie z nim radzić.

Jednak odsetek bliźniąt jednojajowych w ciąży jest bardzo niski. Wynika to w dużej mierze z powszechnego stosowania leków na bezpłodność. Częstość występowania bliźniąt monozygotycznych wynosi jeden na 333, a częstość występowania bliźniąt dizygotycznych utrzymuje się na poziomie około 1%. Pomimo tych wyników bliźnięta jednojajowe nadal są rzadkie, choć często są bardziej skomplikowane niż bliźnięta jednojajowe. I często rodzą się w oddzielnych domach.

Bliźnięta dizygotyczne i monozygotyczne to dwa różne schorzenia wpływające na rozwój bliźniąt. Bliźnięta monozygotyczne powstają, gdy to samo zapłodnione jajo zostaje zapłodnione przez jeden plemnik. Bliźnięta monozygotyczne mają identyczne DNA i zawsze są tej samej płci. Z kolei bliźnięta dezygotyczne powstają, gdy dwa oddzielne jajeczka są zapłodnione przez dwa różne plemniki.

Kiedy rodzi się samiec XY bliźniaka jednojajowego, jest on uznawany za jednojajowego. Stan ten wiąże się jednak z ryzykiem. Jedno z bliźniąt monozygotycznych otrzyma całą krew zdrowego bliźniaka, co spowoduje, że zdrowe bliźnię będzie miało problemy z sercem i może umrzeć. Drugie bliźnię będzie miało nierównomiernie rozłożone łożysko, więc lekarze muszą rozważyć to ryzyko w stosunku do ryzyka wczesnego porodu lub innych metod leczenia.

Czytaj również:   Jaki prezent podarować Młodej Parze? Oto 3 sprawdzone propozycje

Bliźnięta dizygotyczne

Bliźnięta dezygotyczne są tworzone przez dwa oddzielne zapłodnione jajeczka. Nie są one identyczne, ale wyglądają bardzo podobnie. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży z bliźniakami dwuzygotycznymi, musisz skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie jesteś pewna, czy twoja ciąża jest niezwykła, czy nie, dołącz do naszej społeczności przyszłych mam. Znajdziesz tam pomocne informacje i porady od innych mam, które stanęły przed tym samym dylematem.

Przyczyny powstawania bliźniąt dwuzygotycznych wciąż nie są do końca poznane. Większość kobiet ma takie same szanse na posiadanie bliźniąt jednojajowych, mniej więcej jedna na 250. Są jednak rodziny, w których liczba ta jest znacznie wyższa. Naukowcy uważają, że istnieją markery genetyczne, które sklejają komórki. Ponadto wzrasta odsetek bliźniąt dizygotycznych w czasie ciąży, co sprawia, że są one coraz częstszym zjawiskiem. Choć dokładna przyczyna tego stanu nie jest znana, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, by zminimalizować swoje ryzyko.

Przede wszystkim ważne jest, by zrozumieć, że ryzyko wystąpienia bliźniąt dizygotycznych jest podwojone w ciąży bliźniaczej. Dlatego ważne jest, by zdawać sobie z tego sprawę i być proaktywnym w leczeniu tego stanu. Istnieją też sposoby na zmniejszenie ryzyka ciąży bliźniaczej jednojajowej. Możesz na przykład spróbować nieinwazyjnych badań prenatalnych lub badań surowicy krwi. Dobrze dobrany zespół opieki pomoże ci zdecydować o właściwym sposobie postępowania dla ciebie i twoich nienarodzonych bliźniąt.

Innym sposobem na określenie płci bliźniąt jest wykonanie testu DNA. Test ten powie ci, czy twoje bliźnięta są dizygotyczne czy monozygotyczne. W czasie ciąży łożyska bliźniąt jednojajowych będą identyczne. Jeśli jednak występują między nimi różnice, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. Bliźnięta dezygotyczne w ciąży są czasem trudne do wykrycia przy pomocy USG.

Wzrost twoich bliźniąt jest bardzo szybki. Rozwijają się ich mózgi i tworzą się pierwsze kości. Choć są jeszcze bardzo miękkie, rozwijają się ich oczy, nosy i rysy twarzy. Rozwijają się też malutkie paznokcie. Rozwijają się też ich rysy twarzy, w tym rzęsy i nos. Tworzą się też zęby.

Bliźnięta żeńsko-męskie

Częstość występowania ciąży bliźniaczej żeńsko-męskiej w ostatnich dekadach stale wzrasta, zarówno w krajach o niskim, jak i wysokim dochodzie. Trend ten jest prawdopodobnie spowodowany stosowaniem technik wspomaganego rozrodu oraz zmianami demograficznymi w kierunku późniejszego wieku poczęcia. Wiele współczesnych społeczeństw jest teraz narażonych na możliwość posiadania męskiego bliźniaka, a wynikające z tego skutki dla matki są potencjalnie głębokie. Przeczytaj, by dowiedzieć się o niektórych konsekwencjach tego typu ciąży.

Zespół znikającego bliźniaka to rzadka forma ciąży bliźniaczej, która zdarza się, gdy jedno z bliźniąt nie przeżywa. Bliźniak umiera po porodzie, ale drugi pozostaje przy życiu. Stan ten nazywany jest zespołem znikającego bliźniaka i jest podobny do poronienia, ale ciało matki nie wchłania ponownie nienarodzonego bliźniaka. Jest to również bardzo trudne do zdiagnozowania i może być przerażające.

Najlepszym sposobem na rozpoznanie ciąży bliźniaczej żeńsko-męskiej jest poznanie dokładnej płci rodziców. Ciąża bliźniacza żeńsko-męska jest możliwa, gdy oboje rodzice są płodni. W ciąży bliźniaczej damsko-męskiej matka była w kilku poprzednich ciążach i najprawdopodobniej ma wiele cykli miesiączkowych. W ciąży bliźniaczej żeńsko-męskiej oboje rodzice będą mieli dwa jajeczka, które zostaną zapłodnione przez różne plemniki.

W ciąży bliźniaczej żeńsko-męskiej płód męski będzie prawdopodobnie większy od męskiego. Jednak w ciąży bliźniaczej mieszanej płci żeńskiej jest bardziej prawdopodobne, że łożysko bliźniaka płci żeńskiej będzie o 1,5 centymetra dłuższe. W tym czasie łożysko może ulec uszkodzeniu i u bliźniąt płci męskiej może rozwinąć się mniej niż połowa jego długości. To zmniejszenie rozmiaru łożyska nie ma znaczenia klinicznego, ale ma wpływ na wynik ciąży.

Genetycy uważali kiedyś, że bliźnięta jednojajowe nie występują w rodzinach. Teraz jednak wiadomo, że bliźnięta jednojajowe mogą pojawić się w każdej rodzinie. Jest możliwe, że bliźnięta mogą być przekazane przez któregoś z rodziców, o ile matka ma gen powodujący hiperowulację. Chociaż ciąża bliźniacza żeńsko-męska jest niezwykła, to nie jest rzadkością. W ciągu ostatnich 40 lat liczba bliźniąt wzrosła prawie dwukrotnie.

Podobne Tematy:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Ból w piersiach przed miesiączką i ciążą - co to oznacza?

Ból w piersiach przed miesiączką i ciążą - przyczyny, przeciwdziałania i rozwiązania?

Następny artykuł
Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany a ciąża